Mėta – vienas populiariausių aromatinių augalų pasaulyje, naudojamas arbatose, maisto produktuose, kosmetikoje ir net farmacijoje. Tačiau jau ilgą laiką sklando gandai apie galimą neigiamą mėtos poveikį vyrų potencijai. Šiame straipsnyje pateikiame moksliniais tyrimais pagrįstą informaciją, padėsiančią atskirti faktus nuo mitų.
Istorinės kilmės
Mėtos ryšys su vyrų potencija turi gilias istorines šaknis. Senovės graikų mitologijoje nimfa vardu Mėta buvo paversta šiuo augalu, o dėl to kilo asociacijos su bausmėmis, susijusiomis su seksualumu. Viduramžiais kai kuriose kultūrose mėta buvo laikoma augalu, galinčiu sumažinti seksualinius troškimus ir buvo rekomenduojama vienuoliams, siekiantiems išlaikyti skaistybės įžadus.
Ką sako moksliniai tyrimai?
Tyrimai su gyvūnais
Dauguma mokslinių tyrimų, nagrinėjančių mėtos poveikį seksualinei funkcijai, buvo atlikti su gyvūnais (dažniausiai su graužikais):
- 2004 m. Irano mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu žiurkėms buvo duodamas didelis mėtų ekstrakto kiekis (20-80 mg/kg kūno svorio). Tyrimas parodė, kad tokiomis dozėmis mėtų ekstraktas gali sumažinti testosterono kiekį ir turėti įtakos spermatozoidų kokybei.
- 2010 m. Turkijos tyrime nustatyta, kad labai didelės pipirmėčių arbatos dozės (apie 40 mg/kg kūno svorio) gali sukelti kai kuriuos laikinus hormonų pokyčius graužikams.
Svarbu pabrėžti: šiuose tyrimuose naudojamos dozės daug kartų viršija įprastą žmonių vartojamą mėtų kiekį.
Tyrimai su žmonėmis
Kalbant apie tyrimus su žmonėmis:
- Nėra patikimų klinikinių tyrimų, kurie tiesiogiai įrodytų, kad įprastas mėtų vartojimas reikšmingai veikia vyrų potenciją.
- 2020 m. sisteminėje apžvalgoje, publikuotoje „Journal of Reproductive Health”, nurodoma, kad trūksta įrodymų apie mėtų poveikį žmonių reprodukcinei sveikatai.
- Kai kurie tyrimai netgi parodė, kad mėtose esantys antioksidantai gali būti naudingi bendrai kraujagyslių sveikatai, kas netiesiogiai teigiamai veikia ir seksualinę funkciją.
Mentolis ir jo savybės
Pagrindinis aktyvus mėtos komponentas yra mentolis, kuris suteikia jai būdingą aromatą ir skonį. Laboratorinėmis sąlygomis, izoliuotas ir koncentruotas mentolis išties gali:
- Veikti kaip silpnas androgenų receptorių antagonistas
- Didelėmis koncentracijomis mažinti testosterono gamybą
Tačiau svarbu suprasti, kad:
- Kasdieniame vartojime mentolis sudaro tik nedidelę dalį mėtų produktų
- Žmogaus organizmas greitai metabolizuoja mentolį
- Norint pasiekti laboratoriniuose tyrimuose naudojamas koncentracijas, reikėtų suvartoti neįtikėtinai didelius mėtų kiekius
Praktinė perspektyva
Jei perskaičius šiuos faktus vis dar kyla klausimų, štai ką verta žinoti:
- Įprastas vartojimas: Kasdien išgeriamas puodelis mėtų arbatos, dantų pasta su mėta ar retkarčiais suvalgomas mėtinis saldainis nėra pagrindo nerimauti.
- Dozės klausimas: Mėtų poveikis, jei toks ir yra, priklauso nuo dozės. Moksliniai tyrimai, rodantys galimus pokyčius, buvo atlikti su ekstremaliomis dozėmis, kurių realus žmogus paprastai nesuvartoja.
- Individualūs skirtumai: Kiekvieno žmogaus organizmas yra unikalus. Reakcija į įvairius augalinius junginius gali skirtis priklausomai nuo genetikos, bendros sveikatos būklės ir kitų faktorių.
Mėtos nauda sveikatai
Nepaisant kontroversiškų diskusijų apie galimą poveikį potencijai, mėta turi daug įrodytų teigiamų savybių sveikatai:
- Palengvina virškinimo problemas ir mažina pilvo pūtimą
- Turi priešuždegiminių savybių
- Padeda malšinti galvos skausmą
- Gerina kvėpavimo takų sveikatą
- Veikia antiseptiškai ir antimikrobiškai
Išvados ir rekomendacijos
Vertinant mokslinius įrodymus, galima teigti, kad:
- Nėra pakankamai mokslinių įrodymų, kad įprastas mėtų vartojimas turėtų reikšmingą neigiamą poveikį vyrų potencijai.
- Teorinė rizika egzistuoja tik vartojant labai didelius mėtų ekstrakto ar mentolio kiekius ilgą laiką.
- Nuosaikus mėtų vartojimas yra saugus ir gali būti naudingas bendrai sveikatai.
Jei vis dėlto nerimaujate dėl savo seksualinės sveikatos, rekomenduojama:
- Pasikonsultuoti su gydytoju, kuris gali įvertinti jūsų individualią situaciją
- Atlikti hormoninius tyrimus, jei yra atitinkamų simptomų
- Neapsiriboti viena potencialios problemos priežastimi, nes seksualinei funkcijai įtakos turi daugybė faktorių, įskaitant stresą, mitybą, fizinį aktyvumą ir bendras sveikatos problemas
Galiausiai, mokslas nuolat vystosi, ir ateityje gali atsirasti naujų tyrimų, pateikiančių daugiau informacijos šiuo klausimu. Svarbu remtis patikimais šaltiniais ir moksliniais įrodymais, o ne anekdotine informacija ar mitais.