Dėl progresuojančio regos nervo pažeidimo glaukoma dažnai pasireiškia be ankstyvųjų simptomų, todėl ji yra pagrindinė aklumo, kurio galima išvengti, priežastis. Padidėjęs akispūdis (AKS) suspaudžia aksonus ir sutrikdo maisto medžiagų tiekimą tinklainės ganglinėms ląstelėms.
Atkreipkite dėmesį į subtilius požymius, tokius kaip aureolės aplink šviesą, sumažėjęs jautrumas kontrastui ir sunkumai prisitaikant prie tamsos. Reguliariai tikrinant akis glaukoma gali būti nustatyta anksčiau, nei smarkiai pablogėja regėjimas, nes, žinant rizikos veiksnius, galima labai anksti įsikišti.
Glaukomos mechanizmo supratimas
Kaip padidėjęs akispūdis sukelia progresuojantį regos nervo pažeidimą? Kai sutrinka akies drenažo sistemos veikla, vandeninis skystis negali tinkamai ištekėti, todėl susikaupia skysčio. Padidėjęs VOP spaudžia regos nervo aksonus ir kraujagysles, todėl sutrinka svarbiausių maisto medžiagų tiekimas tinklainės ganglinėms ląstelėms.
Nervų skaidulos išeina iš akies ir patiria mechaninį poveikį lamina cribrosa, kurioje nervinės skaidulos išeina iš akies. Šis suspaudimas sukelia patofiziologinių įvykių kaskadą: sumažėja aksoplazmos srautas, sutrinka mitochondrijų funkcija ir oksidacinis stresas. Jūsų tinklainės ganglinės ląstelės apoptozuojamos, todėl negrįžtamai prarandamas regėjimas.
Paprastai pirmiausia pažeidžiamas periferinis regėjimas, o vėliau – centrinis. Ankstyvųjų pokyčių nepastebėsite, nes jūsų smegenys kompensuoja pradinius regėjimo sutrikimus, todėl reguliarus VOP stebėjimas yra labai svarbus ankstyvajam nustatymui.
Dažniausiai pasitaikantys tipai ir jiems būdingi bruožai
Klinikinėje praktikoje pasitaiko keli skirtingi glaukomos tipai, kurių kiekvienas turi unikalų patofiziologinį mechanizmą ir progresavimo pobūdį. Dažniausiai susidursite su pirmine atviro kampo glaukoma (POAG), kuriai būdingas laipsniškas regos nervo pažeidimas ir padidėjęs akispūdis, nepaisant normalių priekinės kameros kampų.
Uždaro kampo glaukoma pasireiškia staigiais slėgio šuoliais, kai rainelė užblokuoja trabekulinę tinklainę. Gali pasireikšti normalios įtampos glaukoma, kai, nepaisant normalaus slėgio, pažeidžiamas regos nervas. Antrinė glaukoma išsivysto dėl pagrindinių būklių, tokių kaip trauma, uždegimas ar diabetas.
Taip pat yra įgimta glaukoma, kurią galima rasti kūdikiams, turintiems drenažo sistemos vystymosi anomalijų. Kiekvienam tipui reikalingi skirtingi gydymo metodai – nuo vaistų iki lazerio terapijos ar chirurginės intervencijos, priklausomai nuo sunkumo ir progresavimo greičio.
Ankstyvieji įspėjamieji požymiai ir simptomai
Ankstyvųjų glaukomos požymių atpažinimas gali lemti skirtumą tarp regėjimo išsaugojimo ir praradimo. Turėsite stebėti ir periferinio, ir centrinio regėjimo pokyčius, nes ankstyvosios stadijos glaukoma dažnai pasireiškia laipsnišku periferinio regėjimo silpnėjimu.
Stebėkite pagrindinius rodiklius: aureolės aplink žibintus, ypač naktį; protarpinis akių skausmas ar spaudimas; dažni galvos skausmai; sunkumai prisitaikant prie prasto apšvietimo. Gali sumažėti jautrumas kontrastui ir skaitymui gali reikėti daugiau šviesos. Atviro kampo glaukoma paprastai progresuoja be simptomų, o uždaro kampo glaukoma pasireiškia ūmiais simptomais, įskaitant stiprų akių skausmą, pykinimą ir staigius regėjimo sutrikimus.
Jei esate vyresni nei 60 metų, šeimoje sirgote glaukoma arba esate afrikiečių ar azijiečių kilmės, turite reguliariai atlikti kruopščius akių tyrimus, kad aptiktumėte šiuos subtilius pokyčius, kol neįvyko negrįžtami pakitimai.
Rizikos veiksniai ir didelės rizikos grupės
Glaukomos rizikos veiksnių supratimas yra labai svarbus ankstyvai intervencijai ir prevencinei priežiūrai. Didesnė rizika yra, jei esate vyresnis nei 60 metų, šeimoje sirgote glaukoma arba esate afrikiečių, azijiečių ar ispanakalbių kilmės. Padidėjęs akispūdis (AKS) labai padidina jūsų polinkį į glaukomą.
Medicininės būklės, didinančios riziką, yra cukrinis diabetas, hipertenzija ir didelė trumparegystė. Jei patyrėte akių traumą, ilgą laiką vartojote kortikosteroidus arba turite ploną centrinės ragenos storį, turėtumėte reguliariai tikrintis. Reikėtų pažymėti, kad glaukoma galite išsivystyti ir be šių rizikos veiksnių, tačiau dėl jų buvimo būtina dažniau atlikti oftalmologinius tyrimus.
Pirminės atviro kampo glaukomos rizika padvigubėja, jei šia liga serga brolis ar sesuo, todėl genetinis polinkis yra svarbus veiksnys, lemiantis ligos išsivystymą.
Diagnozavimo metodai ir tyrimo procedūros
Išsami glaukomos diagnozė priklauso nuo daugelio diagnostinių priemonių ir procedūrų, skirtų regos nervo pažeidimui ir regos funkcijai įvertinti. Akių priežiūros specialistas atliks tonometriją, kad išmatuotų akispūdį, ir oftalmoskopiją, kad ištirtų regos nervo išvaizdą.
Jums bus atliktas regos lauko tyrimas, siekiant patikrinti, ar neprarandate periferinio regėjimo, o optinės koherentinės tomografijos (OCT) metu bus sukurti išsamūs tinklainės ir regos nervo struktūros vaizdai. Goniografija leis gydytojui patikrinti akies priekinės kameros drenažo kampą. Jis taip pat išmatuos centrinį ragenos storį, nes jis gali turėti įtakos slėgio rodmenims.
Jei įtariama, kad sergate glaukoma, gali prireikti papildomų tyrimų, pavyzdžiui, pachimetrijos ar serijinės tonometrijos. Norint išvengti negrįžtamo regėjimo praradimo ir veiksmingai valdyti šią ligą, būtina ją anksti nustatyti atliekant šiuos svarbiausius tyrimus.
Gydymo galimybės ir prevencijos strategijos
Nors glaukoma neišgydoma, yra keletas veiksmingų gydymo būdų, kaip valdyti akispūdį ir išvengti regos nervo pažeidimo. Jūsų oftalmologas gali skirti prostaglandinų analogų, beta adrenoblokatorių arba karboanhidrazės inhibitorių kaip pirmos eilės vaistus VOP mažinti.
Jei vaistų nepakaks, reikės apsvarstyti lazerinės terapijos galimybes: selektyvią lazerinę trabekuloplastiką (SLT) arba argono lazerinę trabekuloplastiką (ALT). Pažengusiais atvejais gali prireikti chirurginių intervencijų, pavyzdžiui, trabekulektomijos arba vamzdelio šuntavimo implantacijos.
Prevencijos strategijos apima reguliarius išsamius akių tyrimus, ypač jei esate vyresni nei 40 metų arba turite rizikos veiksnių. Turėtumėte palaikyti sveiką kraujospūdį, saikingai mankštintis ir saugoti akis nuo traumų. Jei jums diagnozuota liga, norint išsaugoti regėjimą, būtina griežtai laikytis paskirtų vaistų vartojimo grafiko ir lankytis kontroliniuose vizituose.