Pavasarinė migrena nėra tik nelaimingas atsitikimas – ji susijusi su tam tikrais aplinkos veiksniais, kuriuos nustatė Stanfordo mokslininkai. Greitų barometrinio slėgio pokyčių ir padidėjusio žiedadulkių kiekio derinys pavasarį tiesiogiai stimuliuoja trišakį nervą ir sutrikdo kraujagyslių reguliavimą.
Šie atmosferos pokyčiai, dažnai viršijantys 3,7 hektopaskalio per 24 valandas, sukelia 23 % daugiau migrenos atvejų nei kitais metų laikais. Šių tikslių mechanizmų supratimas atveria naujus kelius tikslingai prevencijai ir gydymui.
Pavasario poveikio migrena sergantiems žmonėms moksliniai pagrindai
Atėjus pavasariui, keli aplinkos veiksniai susilieja ir sukuria puikią audrą sergantiesiems migrena. Dėl staigios barometrinio slėgio kaitos padidėja jautrumas, nes šiuo sezonu dažnai susiduria šilti ir šalti frontai. Šie atmosferos svyravimai gali paskatinti kraujagyslių pokyčius smegenyse ir sukelti migrenos kaskadą.
Pavasarį padidėjęs žiedadulkių kiekis taip pat vaidina svarbų vaidmenį, nes alergenai gali stimuliuoti trišakį nervą ir išskirti uždegimines medžiagas. Šis uždegimas gali sukelti kraujagyslių išsiplėtimą ir galvos skausmą. Be to, ilgėja šviesus paros metas, todėl gali sutrikti cirkadinis ritmas ir pakisti serotonino – neurotransmiterio, tiesiogiai susijusio su migrena, – lygis. Šių mokslinių veiksnių derinys paaiškina, kodėl pavasarį gali padažnėti migrena.
Atmosferos slėgio ir nervinių takų supratimas
Jūsų smegenų nerviniai takai yra nepaprastai jautrūs atmosferos slėgio svyravimams, todėl susidaro sudėtinga sąveika, dėl kurios gali prasidėti migrenos epizodai. Kai barometrinis slėgis svyruoja per pavasario orų permainas, tai veikia slėgį kaukolės kraujagyslėse ir sinusuose.
Į šiuos atmosferos pokyčius reaguoja trišakis nervas, pagrindinis galvos jutiminis nervas. Mažėjant slėgiui, kraujagyslės plečiasi, o didėjant – siaurėja. Šis mechanizmas suaktyvina smegenų skausmo receptorius, ypač trišakio raumens sistemoje. Šį poveikį labiausiai pastebėsite per staigius orų pokyčius, kurie būdingi pavasarį. Jūsų kūno kraujagyslėse esantys baroreceptoriai aptinka šiuos slėgio pokyčius ir nerviniais takais siunčia signalus, kurie gali sustiprinti esamą polinkį į migreną arba sukelti naujus priepuolius.
Pagrindinės Stanfordo universiteto tyrimų išvados
Naujausi Stenfordo universiteto tyrimai atskleidė įtikinamas sąsajas tarp sezoninių barometrinių svyravimų ir migrenos dažnio. Tyrimo metu dvejus metus buvo stebimi 184 migrena sergantys pacientai ir nustatyta, kad pavasarį vykstantys nepastovūs slėgio pokyčiai sukelia 23 % daugiau migrenos epizodų nei kitais metų laikais.
Tyrimo metu nustatyta esminė riba: slėgio pokyčiai, viršijantys 3,7 hektopaskalio per 24 valandas, labai padidino migrenos riziką. Duomenys parodė, kad trišakis nervas, atsakingas už veido pojūčius, per tokius staigius atmosferos pokyčius tampa padidėjusio jautrumo. Be to, Stanfordo komanda nustatė, kad nestabilaus barometrinio slėgio laikotarpiais padidėja smegenų skausmą apdorojančių sričių aktyvumas.
Šios išvados padeda paaiškinti, kodėl pavasariui būdingų orų metu, ypač kai dažnai susiduria šalti ir šilti frontai, esate labiau linkę į migreną.
Sezoniniai trigeriai ir jų poveikis migrenai
Nors pavasaris atneša sveikintiną šilumą, jis taip pat sukelia daugybę sezoninių dirgiklių, kurie gali sustiprinti migrenos simptomus. Smegenų reakcija į šiuos aplinkos pokyčius gali pasireikšti dažnesniais ir sunkesniais migrenos priepuoliais.
Pagrindiniai sezoniniai veiksniai, su kuriais susidursite pavasarį, yra šie:
- Barometrinio slėgio svyravimai, kurie turi įtakos kraujagyslių išsiplėtimui
- didėjantis žiedadulkių kiekis, sukeliantis uždegimines reakcijas
- padidėjęs jautrumas šviesai dėl ilgesnio šviesaus paros meto
- Temperatūros svyravimai, dėl kurių susiaurėja ir išsiplečia kraujagyslės
Migrenos slenkstis tampa ypač pažeidžiamas pereinamuoju metų laiku. Su orais susiję veiksniai pavasarį sukelia apie 50 proc. migrenos katalizatorių, o alerginės reakcijos lemia apie 30 proc. atvejų. Suprasdami šiuos dėsningumus galite įgyvendinti prevencines priemones ir koreguoti vaistų vartojimo laiką, kad geriau įveiktumėte su pavasariu susijusius migrenos epizodus.
Naujos gydymo galimybės, pagrįstos spaudimo tyrimais
Nauji barometrinio slėgio vaidmens migrenai tyrimai paskatino taikyti naujoviškus gydymo metodus, kuriuos norėsite aptarti su savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Tyrimai rodo, kad profilaktiniai vaistai gali būti skiriami atsižvelgiant į su oru susijusius dirgiklius, ypač sezoninių permainų metu.
Jums gali būti naudingi nauji slėgį neutralizuojantys prietaisai, kurie aplink galvą sukuria mikroklimatą, padedantį stabilizuoti staigių atmosferos pokyčių poveikį. Šie prietaisai gali būti ypač veiksmingi, kai naudojami kartu su tradiciniu gydymu. Be to, klinikiniuose tyrimuose daug vilčių teikia slėgio stebėjimo programėlės, suderintos su profilaktiniais vaistais.
Gydytojas gali rekomenduoti aukščio imitavimo terapiją, kurios metu organizmas palaipsniui aklimatizuojamas prie slėgio svyravimų. Šis gydymas gali padėti sumažinti jūsų jautrumą pavasariui būdingiems orų pokyčiams ir galbūt sumažinti migrenos dažnumą sezoninių pokyčių metu.