Kaip jūsų kūnas reaguoja, kai mėnesį kasdien geriate alkoholį

alcohol dependency detrimental physical transformation

Galbūt manote, kad kasdienis gėrimas yra nekenksmingas, tačiau jūsų kūnas sako ką kita. Vos per trisdešimt dienų alkoholio poveikis kaskadiškai pasklinda po jūsų fiziologines sistemas, sukeldamas sudėtingus medžiagų apykaitos ir neurocheminius pokyčius.

Tai, kas prasideda kaip iš pažiūros nekaltas įprotis, gali greitai virsti ląstelių sutrikimų kaskada. Jūsų organai, ypač kepenys ir smegenys, pradeda patirti didelį stresą, o tai sudaro prielaidas galimoms rimtoms pasekmėms sveikatai.

Reklama

Ar esate pasirengę suprasti, kaip kiekvienas gurkšnis keičia jūsų vidinį kraštovaizdį?

Kepenų funkcijos ir medžiagų apykaitos pokyčiai

Mėnesį kasdien vartojant alkoholį, kepenys patiria didelį medžiagų apykaitos stresą ir palaipsniui sutrinka jų veikla. Jūsų hepatocitai greitai prisitaiko prie intensyvesnio etanolio perdirbimo, todėl padidėja fermentų gamyba ir pagreitėja medžiagų apykaita. Sutrinka mitochondrijų funkcija, todėl sumažėja maistinių medžiagų apykaitos efektyvumas ir padidėja oksidacinė žala.

Metaboliniai pokyčiai pasireiškia pakitusia lipidų apykaita, kai sparčiau kaupiasi trigliceridai. Sumažėja organizmo jautrumas insulinui, todėl gali prasidėti ankstyvosios metabolinio sindromo stadijos požymiai. Nuolatinis alkoholio vartojimas sutrikdo normalų gliukozės reguliavimą kepenyse, todėl atsiranda sisteminių medžiagų apykaitos sutrikimų.

Reklama

Tokių fermentinių žymenų, kaip ALT ir AST, kiekis pastebimai padidėja, o tai rodo, kad kepenų ląstelės yra pažeistos. Šie biocheminiai pokyčiai yra ankstyvieji įspėjamieji požymiai apie galimus ilgalaikius kepenų funkcijos sutrikimus ir medžiagų apykaitos ligos progresavimą.

Smegenų chemija ir neuromediatorių sutrikimai

Nors kasdienis alkoholio vartojimas gali atrodyti nekenksmingas, jis greitai destabilizuoja sudėtingą smegenų neuromediatorių pusiausvyrą. Lėtinis alkoholio vartojimas sutrikdo svarbiausius neurocheminius kelius ir iš esmės pakeičia smegenų komunikacijos mechanizmus. Neurologinis poveikis pasireiškia per daugybę sudėtingų procesų:

  • Serotonino gamyba mažėja, todėl gali sutrikti nuotaikos reguliacija.
  • GABA receptoriai tampa nejautrūs, todėl sumažėja natūralus nerimo valdymas
  • Dopamino atlygio grandinės palaipsniui silpnėja
  • Reikšmingi neuroadaptyvūs pokyčiai glutamato signalų srityje

Šie neurocheminiai pokyčiai sukelia progresuojančius kognityvinius pokyčius. Sutrinka smegenų plastiškumas, o neurotransmiterių sistemos stengiasi išlaikyti homeostazę. Ilgalaikis kasdienis alkoholio poveikis sukelia neurologines adaptacijas, kurios gali išlikti ir po tiesioginio alkoholio vartojimo, o tai gali lemti ilgalaikę neurologinę restruktūrizaciją ir didesnį pažeidžiamumą dėl priklausomybės ir psichikos sveikatos problemų.

Reklama

Poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

Kasdienis alkoholio vartojimas turi įtakos ne tik neurologinei sistemai, bet ir širdies ir kraujagyslių sistemai. Jūsų širdis ir kraujagyslės patiria didelį stresą dėl nuolatinio alkoholio vartojimo. Pakyla kraujospūdis, padidėja arterijų sienelių apkrova ir gali prasidėti hipertenzija. Padidėja trigliceridų kiekis, todėl arterijose kaupiasi apnašos ir didėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Sutrinka širdies elektrinis laidumas, todėl gali atsirasti aritmija ir nereguliarus širdies plakimas. Lėtinis alkoholio vartojimas susilpnina širdies raumens audinį, todėl sumažėja bendras širdies efektyvumas ir padidėja jautrumas miokardo komplikacijoms. Padidėja uždegimo žymenys, dar labiau pažeidžiantys kraujagyslių vientisumą. Širdies ir kraujagyslių sistema iš esmės patiria nuolatinius medžiagų apykaitos iššūkius, o kiekvienas kasdienis gėrimas vis labiau blogina jūsų širdies struktūrines ir funkcines galimybes.

Imuninės sistemos slopinimas

Alkoholiui tapus kasdieniu palydovu, imuninių ląstelių funkcionalumas sumažėja net 30 %. Jūsų organizmo gynybiniai mechanizmai sistemingai pažeidžiami, todėl padidėja pažeidžiamumas infekcijoms ir patogenams.

Pagrindiniai imuninės sistemos sutrikimai yra šie:

Reklama

  • Sumažėjusi baltųjų kraujo kūnelių gamyba ir jautrumas
  • Sutrikę citokinų signalų tinklai
  • Sumažėjęs antikūnų gamybos pajėgumas
  • Sumažėjęs neutrofilų ir makrofagų efektyvumas

Lėtinis alkoholio vartojimas slopina svarbiausias imunines reakcijas, trikdydamas ląstelių komunikaciją ir uždegiminius procesus. Specializuotos imuninės ląstelės, tokios kaip T limfocitai ir natūraliosios ląstelės žudikės, labai susilpnėja, todėl susilpnėja bendra imuninės apsaugos sistema. Šis ilgalaikis imunosupresinis poveikis reiškia, kad esate jautresni kvėpavimo takų infekcijoms, bakterijų invazijoms ir virusams. Fiziologinis poveikis neapsiriboja tiesioginiu imuniniu atsaku ir gali sukelti ilgalaikes sistemines uždegimines būkles, kurios gali iš esmės susilpninti natūralius jūsų organizmo apsauginius mechanizmus.

Virškinimo sistemos pokyčiai

Kai alkoholis tampa kasdieniu ritualu, virškinimo sistemoje įvyksta esminiai medžiagų apykaitos ir struktūros pokyčiai. Lėtinis alkoholio vartojimas sutrikdo skrandžio rūgšties gamybą, todėl padidėja skrandžio gleivinės uždegimas ir gali išsivystyti opa. Sutrinka kasos funkcija, todėl sumažėja fermentų, kurie yra labai svarbūs maistinių medžiagų įsisavinimui ir virškinimui, gamyba.

Žarnyno mikrobiomas smarkiai pakinta, dėl alkoholio sumažėja naudingųjų bakterijų populiacija ir padidėja žarnyno pralaidumas. Šis „nesandaraus žarnyno” sindromas gali sukelti sisteminį uždegimą ir pakenkti imuniniam atsakui. Pasikartojantis alkoholio poveikis pažeidžia žarnyno skaidulas, todėl sumažėja maistinių medžiagų įsisavinimo efektyvumas ir gali atsirasti mitybos nepakankamumas. Kepenų ląstelės patiria vis didesnį stresą, todėl susergama riebalinėmis kepenų ligomis, sutrinka maistinių medžiagų ir toksinų apykaita, iš esmės keičiasi virškinimo sistemos veikimas.

Reklama

Pastaba: šiame tekste nereikėjo perskaičiuoti metrinių vienetų, nes nebuvo konkrečių matavimų.

Psichikos sveikata ir kognityviniai gebėjimai

Lėtinis alkoholio vartojimas veikia ne tik fizines sistemas – jis smarkiai sutrikdo neurologinę veiklą ir psichologinę gerovę. Kasdien vartojant alkoholį, smegenyse smarkiai pablogėja kognityvinės funkcijos. Neurologinės pasekmės pasireiškia įvairiais būdais:

  • Sumažėjusios vykdomosios funkcijos ir sprendimų priėmimo gebėjimai
  • didesnė depresijos ir nerimo sutrikimų rizika
  • susilpnėję atminties konsolidavimo ir atgaminimo procesai
  • Sutrikusi neuromediatorių, ypač dopamino ir serotonino sistemų, reguliacija

Ilgalaikis kasdienis alkoholio vartojimas sistemingai mažina neuronų plastiškumą, todėl nukenčia jūsų gebėjimas mokytis, prisitaikyti ir apdoroti sudėtingą informaciją. Neurovaizdavimo tyrimai nuolat rodo struktūrinius smegenų pokyčius, įskaitant sumažėjusį pilkosios medžiagos tūrį ir pakitusį neuronų ryšį. Šie pakitimai lemia išmatuojamus dėmesio, duomenų apdorojimo greičio ir emocinės reguliacijos sutrikimus, kurie sukelia kaskadinį kognityvinių funkcijų sutrikimą, galintį išlikti net ir nustojus vartoti alkoholį.

Reklama

Hormonų pusiausvyra ir endokrininės sistemos sutrikimai

Nors kasdienis alkoholio vartojimas gali atrodyti nekenksmingas, jis sistemingai trikdo sudėtingą organizmo hormonų infrastruktūrą. Endokrininė sistema palaipsniui destabilizuojasi, o alkoholis tiesiogiai veikia tokias svarbias hormonus gaminančias liaukas kaip hipofizė, skydliaukė ir antinksčiai.

Lėtinis alkoholio vartojimas trikdo vyrų testosterono gamybą, todėl gali sumažėti raumenų masė, lytinis potraukis ir vaisingumo problemos. Moterims alkoholis sutrikdo estrogenų apykaitą, todėl gali atsirasti menstruacijų sutrikimų ir padidėti reprodukcinių sutrikimų rizika.

Kortizolio kiekis tampa nuolat padidėjęs ir sukelia ilgalaikes streso reakcijas, kurios pažeidžia imuninę funkciją ir medžiagų apykaitos reguliavimą. Pagumburio, hipofizės ir antinksčių ašis smarkiai sutrinka, o tai gali sukelti ilgalaikį neuroendokrininį disbalansą ir galimus nuolatinius hormonų funkcijos sutrikimus.

Reklama

Šie biocheminiai pokyčiai pabrėžia didelį sisteminį alkoholio poveikį endokrininei sveikatai.

Ląstelių pažeidimai ir ilgalaikis pavojus sveikatai

Nuolatinis alkoholio vartojimas sukelia laipsnišką ląstelių būklės blogėjimą įvairiose biologinėse sistemose, sistemingai pažeisdamas ląstelių vientisumą ir medžiagų apykaitos funkcijas. Dėl chroniško alkoholio poveikio jūsų organizmas patiria didelę ląstelių žalą, kuri sukelia oksidacinį stresą ir pagreitina ląstelių senėjimo procesus.

Pagrindiniai ląstelėms kylantys pavojai:

Reklama

  • Mitochondrijų disfunkcija, dėl kurios sutrinka energijos gamyba
  • DNR pažeidimai, didinantys mutacijų potencialą
  • Sumažėjęs ląstelių taisymo mechanizmų veikimas
  • Spartesnis telomerų trumpėjimas

Ilgalaikis kasdienis alkoholio vartojimas palaipsniui silpnina ląstelių gynybos mechanizmus ir didina pažeidžiamumą lėtinėms ligoms. Labiausiai nukenčia hepatocitai, nerviniai audiniai ir imuninės ląstelės, o kumuliacinė žala gali sukelti ilgalaikius patologinius pokyčius. Fermentų sistemos palaipsniui pažeidžiamos, todėl mažėja medžiagų apykaitos efektyvumas ir atsiranda kaskadinis sisteminis pažeidžiamumas, kuris vėlesniais metais gali pasireikšti rimtomis sveikatos komplikacijomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like