Dažniausiai pasitaikančios galvos traumos

Galvos traumos – viena iš rimčiausių sveikatos problemų, kuri gali turėti ilgalaikių pasekmių. Jų priežastys įvairios – nuo buityje patiriamų kritimų iki rimtų eismo įvykių. Ypatingą dėmesį reikia skirti motociklininkams, kurie yra viena pažeidžiamiausių eismo dalyvių grupių. 

Galvos traumų rūšys

Galvos traumos yra įvairios ir skirstomos į kelias pagrindines grupes.

  • Paviršinės žaizdos: šios traumos apima odos ir poodinių audinių pažeidimus, kurie dažnai nėra pavojingi gyvybei, tačiau gali sukelti uždegimą.

  • Kaukolės ir veido kaulų lūžiai: šie pažeidimai kyla dėl stiprių smūgių ir gali sukelti rimtų komplikacijų, tokių kaip smegenų pažeidimas ar infekcijos.

  • Intrakranijiniai sužalojimai: tai rimčiausios galvos traumos, apimančios smegenų sukrėtimus, kraujosruvas ar patinimus, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių.

Higienos instituto duomenimis –  Lietuvoje 2020 m. užregistruota daugiau nei 55 000 galvos traumų atvejų, iš kurių 4 456 buvo intrakranijiniai sužalojimai. Tai rodo, kad tokio tipo traumos yra gana dažnos ir reikalauja didelio dėmesio.

Dažniausios galvos traumų priežastys

Galvos traumas sukeliančios situacijos skiriasi, tačiau dažniausiai pasitaiko kelios pasikartojančios priežastys.

  • Kritimai: tai pagrindinė galvos traumų priežastis, ypač tarp vaikų ir vyresnio amžiaus žmonių. Kritimai dažnai įvyksta dėl slidžios dangos ar netvarkingos aplinkos.

  • Eismo įvykiai: automobilių ir motociklų avarijos yra viena rimčiausių traumų priežasčių. Motociklininkai, kurie neturi apsaugos, yra ypač pažeidžiami.

  • Smurtiniai sužalojimai: muštynės ar tyčiniai smūgiai taip pat dažnai sukelia galvos traumas.

  • Sporto traumos: kontaktinis sportas, toks kaip futbolas, ledo ritulys ar boksas –  kelia didelę galvos traumų riziką.

Vilniaus universiteto atliktas tyrimas parodė, kad 40% visų galvos smegenų traumų Lietuvoje įvyksta dėl kritimų, o eismo nelaimės sudaro apie 20%. Šie skaičiai pabrėžia prevencinių priemonių svarbą.

Motociklininkų galvos traumos –  kodėl apsauga būtina?

Motociklininkai yra ypač pažeidžiama eismo dalyvių grupė. Įvykus avarijai –  jų kūnas dažnai tiesiogiai susiduria su kieta danga ar kitais objektais. Moto šalmai yra pagrindinė apsaugos priemonė, kuri gali reikšmingai sumažinti traumų sunkumą.

Pagal Amerikos sužalojimų prevencijos asociacijos duomenis –  tinkamai dėvimi šalmai sumažina galvos traumų riziką iki 69% ir mirties riziką iki 42%. Lietuvoje šalmų naudojimas yra privalomas, tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai motociklininkai jų nedėvi arba naudoja nekokybiškus šalmus, kurie neatitinka saugumo standartų.

2020 m. Lietuvos keliuose žuvo 17 motociklininkų, o dar kelios dešimtys patyrė rimtų galvos traumų. Didelė dalis žuvusiųjų buvo jaunesni nei 30 metų. Šie skaičiai rodo, kad jauni vairuotojai dažnai neįvertina apsaugos priemonių svarbos ir rizikos.

Kokią naudą teikia šalmai?

Šalmas yra viena efektyviausių priemonių, kuri gali išgelbėti gyvybę motociklininkui.

  • Apsaugo nuo smūgių: šalmai sugeria didelę dalį smūgio jėgos, tad sumažina tiesioginį poveikį galvai.

  • Mažina smegenų traumų riziką: net jei avarijos metu galva patiria smūgį –  šalmas dažnai apsaugo nuo rimtų intrakranijinių sužalojimų.

  • Užkerta kelią kaukolės lūžiams: šalmai sukurti taip, kad paskirstytų smūgio jėgą didesniame plote, tad apsaugo nuo tiesioginio kaulų lūžio.

Tačiau svarbu, kad šalmas būtų tinkamai pritaikytas, atitiktų tarptautinius standartus (pvz., ECE, SNELL, DOT) ir būtų tinkamai užsegtas.

Prevencinės priemonės galvos traumoms išvengti

Be šalmų naudojimo –  svarbu laikytis ir kitų prevencijos taisyklių.

  • Laikytis eismo taisyklių: motociklininkai turėtų važiuoti laikydamiesi greičio ribojimų ir vengti pavojingo manevravimo.

  • Reguliarūs techniniai patikrinimai: užtikrinkite, kad jūsų transporto priemonė būtų techniškai tvarkinga.

  • Aplinkos tvarkymas: jei esate atsakingi už viešųjų erdvių ar kiemų priežiūrą –  pasirūpinkite, kad paviršiai nebūtų slidūs ar netvarkingi.

Sporto entuziastai turėtų dėvėti tinkamą apsaugą – ne tik šalmą, bet ir kitus apsaugos elementus priklausomai nuo sporto rūšies.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like