Šokiruojanti tiesa apie oro taršą jūsų namuose

indoor air pollution threat

EPA tyrimų duomenimis, patalpų oro užterštumo lygis 2-5 kartus viršija lauko oro užterštumo lygį, todėl namų oro kokybė kelia rimtą susirūpinimą sveikatai.

Kasdien susiduriate su lakiųjų organinių junginių iš baldų, kietųjų dalelių, susidarančių gaminant maistą, ir biologinių teršalų, pavyzdžiui, pelėsių sporų, poveikiu. Šie teršalai iki 40 % padidina kvėpavimo takų infekcijų, astmos ir plaučių vėžio riziką.

Reklama

Supratę paslėptus šaltinius ir įgyvendinę natūralius sprendimus, galite iš esmės pagerinti savo namų oro kokybę.

Dažniausi patalpų oro teršalai, apie kuriuos reikia žinoti

Daugelis namų savininkų nežino, kad jų patalpų ore yra didesnė teršalų koncentracija nei lauko ore – EPA tyrimų duomenimis, dažnai 2-5 kartus didesnė. Labiausiai paplitę patalpų oro teršalai yra lakieji organiniai junginiai (LOJ) iš valymo priemonių, dažų ir baldų, kietosios dalelės iš maisto ruošimo ir židinių ir biologiniai teršalai, pavyzdžiui, pelėsių sporos, dulkių erkutės ir naminių gyvūnų pleiskanos.

Iš presuotos medienos gaminių, kilimų ir tekstilės taip pat išsiskiria nemažai formaldehido. Anglies monoksidas iš kurą deginančių prietaisų, per pamatų plyšius besiskverbiantis radonas ir pasyvus rūkymas yra ypač pavojingi, nes jie yra bespalviai ir bekvapiai. Šie teršalai gali sukelti kvėpavimo takų sutrikimus, galvos skausmus, svaigimą ir ilgalaikį poveikį sveikatai. Patalpų oro kokybės tyrimai ir konkrečių teršalų nustatymas yra labai svarbūs norint įgyvendinti veiksmingas klimato kaitos mažinimo strategijas.

Reklama

Paslėpti patalpų oro taršos šaltiniai

Mažiau akivaizdūs patalpų oro taršos šaltiniai dažnai slypi netikėtose namų vietose. Jūsų čiužinyje, pagalvėse ir minkštuose balduose gali veistis dulkių erkutės ir išsiskirti lakiųjų organinių junginių (LOJ). Spintose ir balduose esantys presuotos medienos gaminiai išskiria formaldehidą, o silicio pagrindo sandarinimo mišiniai skaidydamiesi išskiria kenksmingas kietąsias daleles.

Netikėtų teršalų rasite vonios kambario dušo užuolaidose (ftalatai), kvepiančiose valymo priemonėse (sintetinės kvapiosios medžiagos) ir net rankdarbių reikmenyse (benzenas, toluenas). Jūsų dujinė viryklė išskiria azoto dioksidą ir anglies monoksidą net tada, kai jos nenaudojate. Elektroniniai prietaisai ir spausdintuvai skleidžia ozoną ir itin smulkias daleles, o drėgmė po kriauklėmis sudaro idealias sąlygas pelėsiui augti. Net po cheminio valymo išvalyti drabužiai kelias dienas gali išskirti perchloretileno dujas.

Prastos patalpų oro kokybės keliamas pavojus sveikatai

Ilgą laiką veikiant prastai patalpų oro kokybei, jūsų organizmas gali patirti rimtų ūmių ir lėtinių sveikatos sutrikimų. Tyrimai rodo, kad ilgalaikis patalpų teršalų poveikis iki 40 % padidina kvėpavimo takų infekcijų, astmos ir plaučių vėžio riziką.

Reklama

Ypač jautrūs lakiųjų organinių junginių (LOJ) poveikiui, kuris gali sukelti tiesioginius simptomus, pavyzdžiui, galvos skausmą, svaigimą ir akių dirginimą. Ilgalaikis šių junginių poveikis yra susijęs su kepenų pažeidimais ir centrinės nervų sistemos veiklos sutrikimais. Kietosios dalelės, kurių skersmuo mažesnis nei 2,5 mikrometro (KD2,5), prasiskverbia giliai į plaučius ir gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas bei susilpninti plaučių funkciją.

Jei jaučiate pasikartojančius kvėpavimo takų simptomus, nepaaiškinamą nuovargį ar nuolatines alergijas, dėl to gali būti kalta patalpų oro kokybė. Vaikams, pagyvenusiems žmonėms ir tiems, kurie jau turi sveikatos sutrikimų, prasta patalpų oro kokybė kelia didesnę riziką.

Požymiai, kad jūsų namuose yra oro kokybės problemų

Norint atpažinti prastos patalpų oro kokybės požymius, reikia suprasti pagrindinius fizinius ir aplinkos rodiklius, kurie dažnai lieka nepastebėti. Jei jums nuolat skauda galvą, dažnai kamuoja kvėpavimo takų infekcijos ar nepaaiškinamos alerginės reakcijos būnant patalpose, gali būti, kad jūsų namų oro kokybė yra prasta.

Reklama

Fiziniai įrodymai: per 24-48 val. po valymo ant paviršių susikaupia pernelyg daug dulkių, matomas pelėsių augimas (ypač tose patalpose, kuriose santykinis oro drėgnumas viršija 60 %), ant langų susidaro kondensatas. Galite pastebėti pelėsių kvapą, netolygų oro pasiskirstymą arba karštas ir šaltas vietas gyvenamosiose patalpose. Juodos žymės aplink ventiliacijos angas, geltonai rudos dėmės ant sienų ar lubų ir greitai tamsėjantis ŠVOK filtras yra papildomi įspėjamieji ženklai. Statinė elektra, pleiskanojantys tapetai ir neįprasti įrangos garsai taip pat gali rodyti vėdinimo problemas, turinčias įtakos patalpų oro kokybei.

Natūralūs patalpų oro valymo būdai

Patalpų oro kokybės gerinimas natūraliais būdais yra moksliškai įrodyta alternatyva elektroniniams oro valytuvams. Tyrimai rodo, kad tam tikri kambariniai augalai, įskaitant voratinklius ir ramybės lelijas, per 24 valandas gali pašalinti iki 87 % lakiųjų organinių junginių (LOJ).

Idealiai išvalysite orą kasdien 15-20 minučių atidarydami langus, taip sukurdami kryžminę ventiliaciją, kuri 50 % sumažina patalpų teršalų koncentraciją. Aktyvinta medžio anglis, strategiškai išdėliota visuose namuose, sugeria chemines medžiagas, kvapus ir drėgmės perteklių, nes jos labai akytas paviršiaus plotas yra 300-2 000 m²/g.

Reklama

Eteriniai aliejai, pavyzdžiui, arbatmedžio ir eukalipto, pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, todėl išsklaidyti pašalina ore esančias bakterijas. Palaikykite 30-50 % patalpų drėgmę natūraliais būdais, pavyzdžiui, naudodami druskos lempas arba dubenėlius su vandeniu, kurie neleidžia veistis pelėsiui ir mažina suspenduotų kietųjų dalelių kiekį.

Išmaniųjų technologijų sprendimai švaresniam namų orui

Šiuolaikinės išmaniosios technologijos sukėlė revoliuciją patalpų oro kokybės stebėsenos srityje, o dirbtinio intelekto prietaisai dabar gali aptikti net 0,3 mikrono dydžio teršalus. Pamatysite, kad išmanieji oro valytuvai gali automatiškai reguliuoti filtravimo greitį pagal realiuoju laiku fiksuojamus oro kokybės rodmenis ir veikti maksimaliai efektyviai, kai to labiausiai reikia.

Prijungiamose namų sistemose dabar integruoti keli daiktų interneto jutikliai, leidžiantys stebėti kietųjų dalelių PM2,5, lakiųjų organinių junginių, CO2 ir drėgmės lygį visose jūsų gyvenamosiose patalpose. Naudodamiesi išmaniojo telefono programėlėmis galite stebėti šiuos rodiklius 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę ir akimirksniu gauti įspėjimus, kai teršalų lygis viršija saugias ribas. Pažangiose valymo sistemose naudojama HEPA-13 technologija, derinama su sterilizacija UV-C šviesa, todėl pašalinama 99,97 % ore esančių teršalų. Daugelyje įrenginių taip pat įdiegti mašininio mokymosi algoritmai, kurie laikui bėgant analizuoja oro kokybės modelius, padeda nustatyti taršos šaltinius ir optimizuoti vėdinimo tvarkaraščius.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like