Sodininkystė atpalaiduoja, bet kodėl po jos jaučiamės tokie pavargę?

gardening relaxes yet exhausts

Sodininkai dažnai grįžta iš savo lysvių purvinais keliais ir keistu paradoksu. Jų protas jaučiasi nusiraminęs, tačiau kūnas signalizuoja apie išsekimą. Šis prieštaravimas glumina daugelį, kurie į sodininkystę žiūri kaip į švelnią pramogą, o ne sunkų darbą. Lėkštės ir laistymas gali paslėpti dideles fizines ir protines pastangas puoselėjant augalus. Už dvasinio pasitenkinimo stebint, kaip daigai auga, slypi sudėtinga fizinio krūvio, poveikio ir smegenų chemijos sąveika, kuri paaiškina, kodėl po sodo auginimo tenka griūti ant sofos.

Fiziniai krūviai, slypintys sodo ir daržo darbuose

Nors daugelis sodininkų savo pomėgį laiko atsipalaidavimu, sodininkystė reikalauja didelių fizinių pastangų, kurios dažnai lieka nepastebėtos iki tol, kol pajuntamas nuovargis. Nekaltai atrodanti mentelė tampa treniruočių įrankiu, nes sodininkai atlieka nesuskaičiuojamą daugybę pritūpimų, atsilenkimų ir nepatogių prisitraukimų, kuriais galėtų didžiuotis fitneso instruktoriai.

Reklama

Maišų su mulčiu – paslaptingai pažymėtų kaip „lengvi” – tempimas suteikia viršutinės kūno dalies iššūkį, prilygstantį bet kokiam treniruokliui sporto salėje.

Net iš pirmo žvilgsnio švelnus gėlių žiedų šalinimo darbas reikalauja ilgai užtrukti tokiose padėtyse, kad jogos meistrai susirauktų.

Nuolatinis lenkimasis, klūpėjimas ir tempimas įdarbina raumenų grupes, kurias dauguma žmonių pamiršta iki kito ryto, kai atsikėlimas iš lovos tampa teatro spektakliu, vertu medicininės dramos.

Reklama

Nenuostabu, kad sodininkai krenta į terasos kėdes, aptarinėja daugiamečius augalus ir slapta galvoja, ar dar kada nors atsistos.

Sąmoningas susitelkimas: Kodėl protinis įsitraukimas išeikvoja energiją

Sodininko protas dirba taip pat uoliai, kaip ir rankos prižiūrint augalus. Šis protinis darbas – nuspręsti, kurie daigai atrodo sveikiausi, apskaičiuoti atstumus tarp eilių ar prisiminti, kurie augalai mėgsta rūgščią dirvą, – reikalauja nuolatinio susikaupimo, kuris nejučia išeikvoja kognityvinius išteklius.

Neurologai tai vadina „dėmesio nuovargiu”, kai smegenų prefrontalinė žievė palaipsniui išseksta nuo sprendimų priėmimo ir problemų sprendimo. Skirtingai nuo beprasmiško naršymo socialinėje žiniasklaidoje, sodininkystė reikalauja dabartinio momento suvokimo ir vykdomosios funkcijos.

Reklama

„Jūsų smegenys iš esmės užsiima CrossFit’u, o jūs tik bandote pasodinti pomidorus”, – juokauja daktarė Maria Chen, kognityvinių tyrimų specialistė.

Paradoksas? Ši protinė treniruotė vienu metu ramina sutelkus dėmesį – psichologai tai vadina „srauto būsena” – ir tuo pat metu tyliai iškrauna jūsų protinę bateriją. Nenuostabu, kad sodininkai iš savo sklypų dažnai išeina dvasiškai atsigavę ir pasiruošę snausti.

Lauko poveikis: Saulės poveikis ir jo įtaka energijos lygiui

Lauko poveikis: Saulės poveikis ir jo įtaka energijos lygiui

Reklama

Sodininkai, prižiūrėdami savo sklypus, patiria ne tik protinį krūvį, bet ir sudėtingą saulės spinduliuotės kokteilį, kuris daro didelę įtaką jų energijos lygiui. Ultravioletiniai spinduliai skatina vitamino D– gamtos energijos stimuliatoriaus – gamybą,bet kartu išeikvoja organizmo išteklius, nes jis stengiasi išvengti perkaitimo ir nudegimo saulėje.

Šis saulės paradoksas paaiškina, kodėl net stacionarūs piktžolių ravėjimo užsiėmimai gali sukelti nepaaiškinamą entuziastų išsekimą. Organizmo vėsinimo mechanizmai– prakaitavimas, padidėjęs kraujo tekėjimas į odą ir akių vyzdžių susiaurėjimas – reikalauja energijos paėmimo iš medžiagų apykaitos banko sąskaitos.

Tuo tarpu nuolatinis akių persiorientavimas tarp saulės nutviekstų pomidorų ir pavėsyje esančių agurkų lysvių sukelia subtilų nuovargį.

Reklama

Vienas sodininkas veteranas šmaikštavo: „Mano saulėgrąžos ne tik seka saulę – mano energijos lygis taip pat seka saulę ir pasiekia aukščiausią tašką auštant, o vidurdienį nusilpsta.”

Dehidratacija: Tylusis energijos vagis sode

Nepaisant to, kad dehidratacija pasireiškia nepastebimai, ji yra viena iš svarbiausių sodininkystės nuovargio priežasčių . Kai sodininkai triūsia po budriais saulės spinduliais, jų kūnai prakaituodaminejučia netenka brangios drėgmės – dažnai greičiau, nei jie įsivaizduoja. Dirva nėra vienintelis dalykas, kurį reikia laistyti.

Simptomai šliaužia kaip piktžolės: Galvos skausmas, galvos svaigimas ir savotiškas išsekimas, verčiantis susimąstyti, ar augalai nėra slapti energijos vampyrai. Taip nėra – nors ar tai nepaaiškintų kai kurių dramatiškų paparčių savybių?

Reklama

Sprendimas išlieka gėdingai paprastas: Nuolat drėkinkite. Protingi sodininkai vandens buteliukus laiko ranka pasiekiamoje vietoje ir elgiasi su savimi taip pat rūpestingai, kaip ir su temperamentingais pomidorais.

Juk ir sodininkui, ir daržui reikia reguliariai laistyti, kad klestėtų, nors tik vienas skundžiasi, kai tai pamiršta.

Dopamino ryšys: Atlygio sistemos ir nuovargis po sodininkavimo

Po sodininkavimo patiriamas nuovargis, kai šis dopamino kiekis ilgainiui sumažėja.

Reklama

Smegenys, pasimėgavusios cheminiu karnavalu, staiga susiduria su realybe: tie pritūpimai ravint piktžoles ir sunkūs karučio stūmimai išeikvojo fizinius išteklius.

Tai gamtos pokštas – dopamino vakarėlis užmaskuoja fizinį krūvį, kol ateina sąskaita.

Patyrę sodininkai gali atpažinti šį reiškinį kaip „sodo pagirias” – savotišką išsekimą, kai pasitenkinimas ir nuovargis susipina kaip žirniai ir jų vijokliai.

Reklama

Pusiausvyros ieškojimas: Balansas: strategijos, kaip išlaikyti energiją ir mėgautis sodu

Nors po entuziastingo užsiėmimo tarp gėlynų nuovargis gali būti neišvengiamas, jo išvengti visiškai įmanoma kruopščiai planuojant.

Patyrę sodininkai rekomenduoja didesnius projektus suskirstyti į lengvai įveikiamas 15 minučių atkarpas, pertraukas pertraukiant drėkinimo pertraukėlėmis. Šis „intervalinio sodininkavimo” metodas atspindi veiksmingas fizinio aktyvumo strategijas, tačiau apsaugo nuo dopamino sukeliamo laiko trūkumo, kai staiga supranti, kad ravėjai dvi valandas iš eilės.

Protingas įrankių pasirinkimas taip pat padeda išsaugoti energiją – ergonomiški įrankiai su paminkštintomis rankenomis sumažina įtampą, o pagalvėlės ant kelių ir sodo motoroleriai sumažina sąnarių apkrovą.

Reklama

Kaip sakė vienas sodininkas veteranas: „Jūsų nugara nežino, kad darote tai, ką mėgstate – ji tik žino, kad valandų valandas nepatogiai lenkiatės.”

Planuodami sodininkavimo darbus vėsesnėmis ryto valand omis, dar labiau išvengsite dvigubo fizinio darbo ir saulės poveikio nuovargio.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like