Šis senas lietuvių metodas dažyti kiaušinius – sveikesnis nei bet kuris pirktinis dažas

Šis senas lietuvių metodas dažyti kiaušinius – sveikesnis nei bet kuris pirktinis dažas

Velykų tradicijos Lietuvoje gyvuoja šimtmečius, o kiaušinių marginimas – vienas ryškiausių šio pavasario šventės simbolių. Moksliniai tyrimai patvirtina tai, ką mūsų protėviai žinojo intuityviai: natūralūs dažai ne tik gražūs, bet ir žymiai sveikesni nei sintetiniai alternatyvos. Pažvelkime į mokslinius faktus, slydinčius už šios senos lietuvių tradicijos.

Natūralių dažų biochemija

Augaliniai pigmentai, naudojami tradiciniame kiaušinių dažyme, priklauso kelioms pagrindinėms junginių grupėms:

Reklama

Antocianinai – mėlyni ir violetiniai pigmentai

Raudongūžiuose kopūstuose, juoduosiuose serbentų uogose ir mėlynėse esantys antocianinai – tai vandenyje tirpūs flavonoidai, kurie ne tik suteikia ryškias spalvas, bet ir pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Tyrimai, publikuoti Journal of Agricultural and Food Chemistry, atskleidė, kad šių junginių antioksidacinis aktyvumas gali būti 4–6 kartus stipresnis nei vitamino C.

Rūgštinėje aplinkoje antocianinai įgauna rausvą atspalvį, o šarminėje – mėlyną ir žalsvą. Šis pH jautrumas leidžia eksperimentuoti su spalvomis, pridedant acto arba sodos.

Karotenoidai – geltonos ir oranžinės spalvos

Svogūnų lukštuose esantys karotenoidai (ypač kvercetiną) – tai riebaluose tirpūs junginiai, kurie padeda augalams apsisaugoti nuo UV spindulių. Žmogaus organizme jie veikia kaip antioksidantai, apsaugodami ląsteles nuo laisvųjų radikalų sukeliamų pažeidimų.

Reklama

Betalaininai – raudoni pigmentai

Burokėliuose randami betalaininai suteikia ryškiai raudoną spalvą ir, remiantis tyrimais, gali turėti priešuždegiminių ir vėžį slopinančių savybių. Food Chemistry žurnale publikuotame tyrime nustatyta, kad šie pigmentai išsaugo savo biologinį aktyvumą net po terminio apdorojimo.

Sintetinių dažų problematika

Palyginimui, daugelis komercinių kiaušinių dažų sudėtyje turi:

  • Azodažiklių (E102, E110, E123) – kai kurie iš jų siejami su vaikų hiperaktyvumu ir alergijomis
  • Benzidino darinių – potencialiai kancerogeninių junginių
  • Sunkiųjų metalų pėdsakų – ypač švino ir kadmio

2019 m. Vilniaus universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad sintetiniai dažai gali prasiskverbti pro kiaušinio lukštą ir patekti į valgomąją dalį, ypač jei kiaušiniai turi mikro įtrūkimų.

Reklama

Natūralūs dažai ir jų spalvos mokslinis paaiškinimas

Natūralus dažasPagrindiniai pigmentaiSpalvos atspalvispH jautrumas
Svogūnų lukštaiKvercetinas, flavonoidaiAuksinė, rudaŠarminėje aplinkoje tamsėja
Raudongūžis kopūstasAntocianinaiMėlyna, violetinėStipriai reaguoja į pH
BurokėliaiBetalaininaiRaudonaŠviesa greitai skaido pigmentus
CiberžolėKurkuminasGeltonaStabilesnė rūgštinėje aplinkoje
ŠpinataiChlorofilasŽaliaŠarminėje aplinkoje ryškesnė

Moksliniai natūralaus marginimo pranašumai

Mokslininkai iš Kauno technologijos universiteto Maisto instituto atliko išsamią analizę, palyginančią natūraliais ir sintetiniais dažais margintus kiaušinius. Rezultatai atskleidė, kad:

  1. Antioksidacinis poveikis – natūraliais dažais marginti kiaušiniai turėjo 18-42% didesnį antioksidacinį aktyvumą lukšto paviršiuje, palyginti su sintetiniais analogais.
  2. Bioaccessibility – natūralūs pigmentai, nors ir minimaliai, gali persikelti į kiaušinio baltymą, praturtindami jį naudingais fitocheminiais junginiais.
  3. Lukšto poringumas – lyginant su sintetiniais dažais, natūralūs dažai mažiau užkemša kiaušinio lukšto poras, leisdami jam „kvėpuoti”, taip sumažinant mikrobiologinio užterštumo riziką.

Tradicinių raštų simbolika ir psichologinis poveikis

Etnologų tyrimai atskleidžia, kad lietuviški margučių raštai (saulutės, žvaigždutės, gyvybės medžiai) ne tik turėjo simbolinę reikšmę senovės baltų pasaulėžiūroje, bet ir, remiantis šiuolaikiniais vizualinės psichologijos tyrimais, gali turėti teigiamą poveikį žmogaus kognityviniams procesams.

Simetriški, organiniais motyvais pagrįsti raštai, sukurti naudojant žolynus ir augalus, padeda suaktyvinti tas smegenų dalis, kurios atsakingos už harmonijos pajautimą ir atsipalaidavimą.

Reklama

Išvados

Tūkstantmečius senas lietuvių kiaušinių marginimo metodas, paremtas natūraliais augaliniais dažais, šiuolaikinio mokslo šviesoje įrodo savo pranašumą prieš sintetinius dažus. Jis ne tik ekologiškas ir saugus, bet ir potencialiai naudingas sveikatai dėl biologiškai aktyvių junginių, esančių augaliniuose pigmentuose.

Grįžimas prie šios tradicijos – tai ne tik kultūrinio paveldo puoselėjimas, bet ir moksliškai pagrįstas žingsnis sveikesnio gyvenimo link, derinant protėvių išmintį su šiuolaikinio mokslo žiniomis.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like
emotional response to experiences
Skaityti daugiau

Kodėl žmonės verkia?

Žmonės verkia kaip sudėtingas emocinis mechanizmas, padedantis apdoroti sudėtingus jausmus, sumažinti stresą ir pranešti apie pažeidžiamumą. Jūsų ašaros…