Šis kasdienis gėrimas kenkia kaulams – gydytojai stebisi, kiek žmonių jį vartoja rytais

Daugeliui lietuvių rytas prasideda nuo kavos puodelio. Šis įprotis tapo neatsiejama kasdienybės dalimi – pirmasis aromatingas gurkšnis žadina protą ir kūną, padeda pasiruošti dienos iššūkiams. Tačiau gydytojai perspėja: per didelis kavos vartojimas gali kelti rimtą grėsmę kaulų sveikatai, o statistika rodo, kad lietuviai išgeria vis daugiau šio gėrimo.

Stebinantys skaičiai

Remiantis naujausiomis apklausomis, vidutinis lietuvis suvartoja apie 4-5 kavos puodelius per dieną, o beveik 70 procentų gyventojų dieną pradeda būtent nuo šio gėrimo. Endokrinologė dr. Rūta Paulauskienė teigia, kad tokie skaičiai kelia nerimą.

Reklama

„Kava savaime nėra blogis, tačiau jos kiekiai, kuriuos žmonės vartoja, dažnai viršija rekomenduojamas normas. Ypač nerimą kelia tai, kad daugelis geria kavą tuščiu skrandžiu, vos atsikėlę, o tai dar labiau sustiprina neigiamą poveikį kaulų tankiui”, – aiškina gydytoja.

Kofeino poveikis kaulams

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad perteklinis kofeino vartojimas gali turėti neigiamos įtakos kaulų mineraliniam tankiui. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Tomas Jankauskis paaiškina šį procesą:

„Kofeinas skatina kalcio išsiskyrimą su šlapimu, todėl organizmas praranda šį svarbų mineralą, būtiną kaulų tvirtumui palaikyti. Jei kalcio trūkumas tęsiasi ilgą laiką, organizmas pradeda ‘skolintis’ kalcį iš kaulų, kas ilgainiui silpnina jų struktūrą.”

Reklama

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, žmonės, reguliariai vartojantys daugiau nei 4 puodelius kavos per dieną, turi 20 procentų didesnę riziką susirgti osteoporoze – liga, kuriai būdingas kaulų tankio sumažėjimas ir padidėjusi lūžių rizika.

Kas labiausiai rizikuoja?

Kaulų specialistai pabrėžia, kad didžiausia rizika kyla šioms grupėms:

  • Moterims po menopauzės, kurios jau natūraliai praranda kaulų tankį
  • Žmonėms, kurių mityboje trūksta kalcio ir vitamino D
  • Rūkantiems asmenims, kurie taip pat vartoja daug kavos
  • Žmonėms, turintiems šeimoje osteoporozės atvejų

„Labai dažnai matau pacientus, kurie nustebę sužino apie savo kaulų būklę. Daugelis jų geria po 5-6 puodelius stiprios kavos kasdien ir visiškai nenutuokia apie galimas pasekmes”, – dalijasi patirtimi ortopedas-traumatologas dr. Marius Venskutonis.

Reklama

Alternatyvos ir profilaktika

Gydytojai neskatina visiškai atsisakyti kavos, tačiau rekomenduoja riboti jos kiekį iki 2-3 puodelių per dieną. Ypač svarbu nevartoti kavos tuščiu skrandžiu – geriausia ją gerti po pusryčių.

Dietologė Indrė Kazlauskienė siūlo šias alternatyvas:

„Dalį kavos puodelių galima pakeisti žaliąja arbata, kuri taip pat turi kofeino, tačiau turi ir naudingų antioksidantų. Cikorijos gėrimas – puiki bekofeininė alternatyva, turinti panašų skonį. Taip pat verta išbandyti mačią (matcha) – japoniškos žaliosios arbatos miltelius, kurie suteikia energijos, bet neturi tokio stipraus poveikio kaulams.”

Reklama

Specialistai taip pat primena, kad kaulų sveikatai itin svarbu gauti pakankamai kalcio ir vitamino D. Rekomenduojama kasdien suvartoti bent 1000-1200 mg kalcio (tai atitinka maždaug 3-4 pieno produktų porcijas) ir reguliariai būti saulėje, kad organizmas pasigamintų vitamino D.

Kaip atpažinti problemą?

Deja, kaulų retėjimas ilgą laiką gali vykti be jokių simptomų. Pirmieji požymiai dažnai pasireiškia tik tada, kai liga jau pažengusi:

  • Sumažėjęs ūgis
  • Nugaros skausmai
  • Laikysenos pokyčiai
  • Netikėti kaulų lūžiai net po nedidelių traumų

„Jei priklausote rizikos grupei ir reguliariai vartojate daug kavos, rekomenduočiau pasitikrinti kaulų tankį. Tai paprastas ir neskausmingas tyrimas, kuris gali padėti anksti nustatyti problemą”, – pataria endokrinologė R. Paulauskienė.

Reklama

Specialistai vieningai sutaria – saikingumas yra raktas. Vienas ar du kavos puodeliai per dieną neturėtų kelti didelio pavojaus sveikiems žmonėms, tačiau perteklinis vartojimas gali tapti rimta grėsme kaulų sistemai. Galbūt verta apmąstyti savo rytinius įpročius ir, jei reikia, juos pakoreguoti – kaulai už tai bus dėkingi ateityje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like