Kepenų problemos dažnai išsivysto tyliai, o įspėjamieji požymiai būna nežymūs. Tai gali būti nepaaiškinamas nuovargis, nepaisant pakankamo poilsio, pageltusi oda ar akys (gelta), virškinimo sutrikimai, tokie kaip pykinimas ar apetito pokyčiai, jautrumas viršutinėje dešinėje pilvo dalyje ir hormonų pusiausvyros sutrikimai, turintys įtakos svorio pasiskirstymui ar cholesterolio kiekiui. Daugelis žmonių atmeta šiuos simptomus kaip normalų senėjimo ar streso poveikį. Šių ankstyvųjų požymių supratimas gali padėti nustatyti kepenų sutrikimus, kol jie neperaugo į rimtesnes ligas.
Nepaaiškinamas nuovargis ir žemas energijos lygis
Kai sutrinka kepenų veikla, vienas iš pirmųjų ir dažniausių simptomų yra nuolatinis nuovargis, kurio negalima paaiškinti kitais veiksniais. Taip atsitinka todėl, kad kepenys atlieka svarbų vaidmenį medžiagų apykaitoje ir energijos gamyboje. Kai kepenų funkcija susilpnėja, organizmui sunku efektyviai paversti maistą į naudingą energiją.
Nuovargis paprastai išlieka nepaisant pakankamo poilsio ir nepagerėja išsimiegojus. Daugelis pacientų jį apibūdina kaip gilų išsekimą ar sunkumą, kuris trukdo kasdienei veiklai. Nuovargis gali sustiprėti po valgio, ypač po patiekalų, kuriuose yra daug baltymų ar riebalų, nes juos reikia labiau apdoroti kepenyse.
Be to, sumažėjęs kepenų gebėjimas šalinti toksinus iš kraujotakos gali prisidėti prie smegenų miglos ir sunkumų susikaupti, o tai dar labiau sustiprina mažos energijos pojūtį visą dieną.
Nežymūs odos ir akių išvaizdos pokyčiai
Oda ir akys dažnai būna matomi kepenų veiklos sutrikimo rodikliai . Kai sutrinka kepenų veikla, organizme gali kauptis bilirubinas – gelsvas pigmentas, susidarantis skylant raudoniesiems kraujo kūneliams, todėl atsiranda gelta. Tai pasireiškia odos ir akių baltymų pageltimu.
Kiti dermatologiniai požymiai: nepaaiškinamas niežulys (niežulys), voratinklinės angiomos (mažos, į voratinklį panašios kraujagyslės, matomos ant odos) ir delnų eritema (delnų paraudimas). Oda taip pat gali būti neįprastai blyški arba įgauti pilkšvą atspalvį.
Be to, kai kuriems asmenims, turintiems kepenų problemų, po akimis atsiranda tamsūs ratilai arba padidėja akių baltymų kraujagyslių matomumas. Šie pokyčiai dažnai atsiranda palaipsniui ir gali būti atmetami kaip normalus senėjimas ar nuovargis, o ne pripažįstami kaip galimi kepenų funkcijos sutrikimo požymiai.
Virškinimo diskomfortas ir apetito pokyčiai
Kepenų funkcijos sutrikimai dažnai pasireiškia pastebimais virškinimo procesų ir valgymo įpročių pokyčiais. Kai kepenys sunkiai apdoroja maistines medžiagas ir filtruoja toksinus, pacientai dažnai patiria netikėtų virškinimo sutrikimų. Dažniausi simptomai yra nuolatinis pykinimas, ypač rytais, pilvo pūtimas po minimalaus maisto kiekio ir pasikartojantys virškinimo sutrikimai, nesusiję su konkrečiais maisto produktais.
Ligai progresuojant paprastai atsiranda apetito pokyčių. Daugelis žmonių praneša apie staigų anksčiau mėgto maisto, ypač turinčio riebalų ar baltymų, kuriuos reikia apdoroti kepenyse, nenorą.
Ir atvirkščiai, kai kuriems atsiranda neįprastas potraukis tam tikriems skoniams ar tekstūroms. Nepaaiškinamas svorio kritimas, nepaisant įprastų valgymo įpročių, arba nesugebėjimas pasisotinti po valgio taip pat gali rodyti sutrikusią kepenų funkciją.
Šie virškinimo sutrikimai dažnai būna ankstyvesni už akivaizdesnius simptomus, todėl yra vertingi ankstyvieji įspėjamieji ženklai.
Pilvo srities patinimas ir jautrumas
Fiziniai kepenų veiklos sutrikimo požymiai dažnai pasireiškia pastebimais pokyčiais pilvo srityje. Kepenų uždegimui ar padidėjimui pasireiškus, pacientai gali jausti jautrumą ar diskomfortą viršutiniame dešiniajame pilvo kvadrante, tiesiai po šonkaulių lanku, kur yra šis organas.
Šis patinimas, mediciniškai vadinamas hepatomegalija, atsiranda, kai kepenų ląstelės pažeidžiamos ir užsiliepsnoja. Padidėjusios kepenys gali spausti aplinkinius organus ir audinius, sukeldamos pilnumo ar spaudimo pojūtį.
Pažengusiais atvejais pilvo ertmėje gali susilaikyti skysčių, vadinamų ascitu, todėl gali atsirasti matomas išsiplėtimas.
Pacientai turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad šis jautrumas gali sustiprėti pavartojus alkoholio ar riebaus maisto. Bet koks nuolatinis pilvo pabrinkimas, ypač jei jį lydi skausmas, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes tai gali reikšti didelį kepenų funkcijos sutrikimą.
Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir medžiagų apykaitos simptomai
Kadangi kepenys atlieka esminį vaidmenį hormonų apykaitoje, šio svarbaus organo veiklos sutrikimai dažnai pasireiškia įvairiais hormonų pusiausvyros sutrikimais visame organizme.
Dėl šių sutrikimų gali atsirasti atsparumas insulinui, priaugti svorio ties viduriu ir sunkiai palaikyti stabilų cukraus kiekį kraujyje.
Vyrams gali pasireikšti ginekomastija (padidėjęs krūtų audinys) arba sumažėjęs testosterono kiekis, o moterys gali pastebėti menstruacijų nereguliarumą arba pablogėjusius menopauzės simptomus.
Taip pat gali sutrikti skydliaukės funkcija, todėl gali pasireikšti nuovargis, jautrumas temperatūrai ir sulėtėti medžiagų apykaita.
Be to, dėl kepenų sutrikimų dažnai sutrinka cholesterolio reguliavimas organizme, todėl gali padidėti trigliceridų ir MTL („blogojo”) cholesterolio kiekis ir sumažėti DTL („gerojo”) cholesterolio kiekis.
Šie medžiagų apykaitos sutrikimai yra svarbūs įspėjamieji signalai, dėl kurių būtina kreiptis į gydytoją, net jei nėra akivaizdesnių kepenų veiklos simptomų.