Ramadano metu 30 dienų nuo aušros iki saulėlydžio pasninkaudami patirsite gilią dvasinę kelionę. Ši islamo apeiga, vienas iš penkių islamo ramsčių, greta dvasinės reikšmės yra nepaprastai naudinga sveikatai.
Pastebėsite pagerėjusį jautrumą insulinui, sumažėjusį uždegimą ir galimą svorio reguliavimą dėl medžiagų apykaitos pokyčių. Ši praktika taip pat pagerina psichikos aiškumą ir emocinę savijautą dėl sąmoningo valgymo ir savirefleksijos. Šių fizinių ir dvasinių aspektų supratimas atskleidžia Ramadano transformuojančią galią.
Dvasinės ir kultūrinės Ramadano reikšmės supratimas
Nors daugelis žmonių Ramadaną atpažįsta kaip pasninko mėnesį islame, iš tikrųjų tai gilus dvasinių apmąstymų, savidisciplinos ir bendruomenės susitelkimo laikotarpis. Šį šventą mėnesį musulmonai visame pasaulyje nuo aušros iki saulėlydžio susilaiko nuo maisto, gėrimų ir kitų fizinių poreikių, laikydamiesi vieno iš penkių islamo stulpų.
Dvasinė šio pasninko reikšmė neapsiriboja vien tik pasninku, nes raginama didinti labdaringą veiklą, stiprinti šeimos ryšius ir apvalyti savo mintis bei veiksmus. Tai laikas, kai daugiausia dėmesio skirsite Korano skaitymui, papildomoms maldoms ir dėkingumo praktikavimui. Ne mažiau reikšmingi ir kultūriniai aspektai: bendruomenės renkasi iftarui (pasninko nutraukimui) ir dalyvauja naktinėse maldose, vadinamose Taraweeh. Ši bendra patirtis sukuria nepakartojamą vienybės ir užuojautos atmosferą įvairiose musulmonų bendruomenėse.
Ramadano pasninko ir jo poveikio organizmui mokslas
Ramadano metu organizmui prisitaikant prie kasdienio pasninko ciklo, jame įvyksta keli medžiagų apykaitos pokyčiai, kuriuos mokslininkai nuodugniai ištyrė. Pasninko valandomis organizmas pereina nuo gliukozės kaip pagrindinio energijos šaltinio prie sukauptų riebalų atsargų naudojimo – šis procesas vadinamas ketoze. Šis medžiagų apykaitos pokytis paprastai įvyksta praėjus 240-300 minučių po badavimo.
Sumažėja insulino kiekis ir padidėja gliukagono, kuris padeda palaikyti cukraus pusiausvyrą kraujyje, kiekis. Jūsų organizme taip pat išsiskiria daugiau žmogaus augimo hormono, padedančio išsaugoti raumenis ir atkurti ląsteles. Tyrimai rodo, kad pertraukiamas badavimas Ramadano metu gali pagerinti jautrumą insulinui, sumažinti uždegimo žymenis ir optimizuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Be to, virškinimo sistema gauna taip reikalingą poilsį, todėl ląstelių atkūrimo ir regeneracijos procesai veikia efektyviau.
Pagrindinė nauda sveikatai ir gyvenimo būdo pokyčiai per šventąjį mėnesį
Ramadano metu, laikydamiesi sąmoningo pasninko ir keisdami gyvenimo būdą, pastebėsite, kad labai pagerėjo fizinė ir psichinė savijauta. Tikėtina, kad, organizmui prisitaikius prie pasninko grafiko, sumažės svoris, sumažės uždegimas ir pagerės jautrumas insulinui.
Mėnesį trunkantis pasninkas gali padėti atkurti mitybos įpročius, todėl geriau kontroliuosite porcijas ir sąmoningai valgysite, o tai gali išlikti ir po ramadano. Jūsų virškinimo sistemai šis poilsio laikotarpis bus naudingas, o organizmas atsistatys per autofagiją. Dvasinis ramadano aspektas taip pat skatina streso mažinimą ir emocinę pusiausvyrą.
Šiuo laikotarpiu raginame palaikyti reguliarų miego režimą, būti hidratuotiems ne pasninko valandomis ir rinktis maistinių medžiagų turinčius maisto produktus suhoor ir iftar patiekalams, kad gautumėte kuo daugiau naudos sveikatai.