Plaukų slinkimas ar lūžinėjimas gali reikšti ne tik kosmetines, bet ir kitas sveikatos problemas. Autoimuniniai sutrikimai, tokie kaip alopecija, skydliaukės ligos, PCOS ir mitybos trūkumai, gali pasireikšti plaukų pokyčiais. Cukrinis diabetas paveikia folikulų kraujotaką, o sunkios ligos, pavyzdžiui, vilkligė ar net vėžys, gali pasireikšti nepaaiškinamu plaukų slinkimu. Modelis, pradžia ir lydintys simptomai padeda atskirti įprastą slinkimą nuo medicininių požymių. Pasikonsultavus su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju galima tinkamai nustatyti diagnozę ir taikyti tikslingą gydymą.
Autoimuniniai sutrikimai: Kai jūsų kūnas puola jūsų plaukus
Nors daugelis plaukų slinkimo atvejų atsiranda dėl genetinių veiksnių ar aplinkos streso, autoimuniniai sutrikimai yra atskira kategorija, kai organizmo imuninė sistema klaidingai nusitaiko į plaukų folikulus.
Dažniausiai pasitaikanti autoimuninė plaukų slinkimo liga – areatinė alopecija – sukelia nuplikimą, kai imuninės ląstelės atakuoja aktyviai augančius folikulus. Sunkesni variantai yra alopecia totalis (visiškas galvos odos plaukų slinkimas) ir alopecia universalis (visiškas kūno plaukų slinkimas).
Kitos autoimuninės ligos, susijusios su plaukų slinkimu, yra vilkligė, kuri gali sukelti randinę alopeciją, ir Hašimoto tiroiditas, kai sutrinka skydliaukės hormonų pusiausvyra ir sutrinka plaukų augimo ciklas.
Šios ligos dažnai pasireiškia ne tik plaukų slinkimu, bet ir papildomais simptomais, todėl tinkamas diagnozavimas yra labai svarbus veiksmingam gydymui.
Skydliaukės liga: Paslėptas kaltininkas dėl plonėjančių spynelių
Skydliaukė, nors ir nedidelė, daro didelę įtaką beveik visiems organizmo medžiagų apykaitos procesams, įskaitant plaukų folikulų sveikatą ir augimo ciklą.
Tiek hipotireozė, tiek hipertireozė gali sukelti difuzinį plaukų retėjimą visoje galvos odoje. Kai skydliaukės hormonų kiekis per mažas, plaukų folikulai ilgiau išlieka ramybės fazėje, todėl neleidžia augti naujiems plaukams.
Priešingai, per didelė skydliaukės hormonų gamyba pagreitina plaukų ciklą ir sukelia ankstyvą slinkimą.
Pacientai dažnai pastebi plaukų struktūrospokyčius – jie tampa sausi, trapūs ir linkę lūžinėti – dar prieš pasireiškiant kitiems skydliaukės simptomams.
Todėl nepaaiškinamas plaukų slinkimas yra potencialus ankstyvas įspėjamasis ženklas, pateisinantis skydliaukės funkcijos ištyrimą, ypač moterims.
Kiaušidžių policistozės sindromas (PCOS): Hormoninis chaosas ir plaukų slinkimas
Kodėl sergančioms moterims dėl PCOS taip siaubingai slenka plaukai? Dėl šios ligos sutrinka hormonų pusiausvyra, kai organizme susidaro androgenų, ypač testosterono, perteklius.
Šie vyriški hormonai sukelia specifinį plaukų retėjimo modelį, vadinamą androgenine alopecija.
PCOS sutrikdo normalų plaukų augimo ciklą, sutrumpindama anageno (augimo) fazę ir pailgindama telogeno (ramybės) fazę. Dėl to folikulai gamina vis plonesnius ir trumpesnius plaukus, kol galiausiai visai nustoja gaminti.
Plaukų slinkimas paprastai pasireiškia centriniu plonėjimu viršugalvyje, o priekinė plaukų linija išlieka panaši į vyrų nuplikimą, o ne į išplitusį plonėjimą, būdingą skydliaukės sutrikimams.
Mitybos trūkumai, pasireiškiantys per galvos odą
Jūsų plaukai dažnai atskleidžia tai, ko jūsų organizmui trūksta iš vidaus. Mitybos trūkumas dažniausiai pasireiškia plaukų plonėjimu, lūžinėjimu ar ankstyvu slinkimu.
Geležies trūkumas, ypač paplitęs tarp menstruacijas patiriančių moterų, gali labai pabloginti folikulų funkciją. Nepakankamas cinko kiekis trukdo baltymų sintezei, būtinai plaukams augti, o vitamino D trūkumas susijęs su alopecija.
B grupės vitaminai, ypač biotinas, yra labai svarbūs keratino – struktūrinio plaukų baltymo – gamybai. Dėl jų trūkumo sruogos gali būti silpnos, lengvai lūžinėjančios.
Dėl nepakankamos baltymų mitybos organizmas taupo išteklius, pervesdamas plaukus į ramybės fazę, todėl po kelių savaičių jie pradeda slinkti.
Reguliariai atliekami kraujo tyrimai gali padėti nustatyti šį trūkumą dar prieš pasireiškiant dideliam plaukų slinkimui.
Diabetas ir netikėtas jo ryšys su plaukų sveikata
Diabetas – lėtinis medžiagų apykaitos sutrikimas, nuo kurio kenčia milijonai žmonių visame pasaulyje, turi didelį poveikį ne tik cukraus kiekio kraujyje reguliavimui, bet ir plaukų sveikatai.
Dėl šios ligos sutrinka kraujotaka, todėl į plaukų folikulus patenka mažiau maistinių medžiagų. Sutrikusi kraujotaka gali pagreitinti plaukų retėjimą ir slinkimą.
Be to, diabetas dažnai sukelia hormonų pusiausvyros sutrikimus, dėl kurių sutrinka normalus plaukų augimo ciklas. Atsparumas insulinui gali padidinti dihidrotestosterono (DHT) kiekį, kuris prisideda prie folikulų miniatiūrizacijos.
Tyrimai rodo, kad cukriniu diabetu sergantiems pacientams dažniau pasireiškia areatinė alopecija, autoimuninė būklė, sukelianti netolygų plaukų slinkimą.
Blogai kontroliuojamas gliukozės kiekis kraujyje taip pat pažeidžia baltymines plaukų stiebų struktūras, todėl plaukai labiau lūžinėja ir lūžinėja.
Galvos odos infekcijos, imituojančios įprastą plaukų slinkimą
Nors daugelis žmonių skubotai priskiria plaukų slinkimą stresui ar genetikai, kelios galvos odos infekcijos gali įtikinamai imituoti tipišką nuplikimą arba telogeninį slinkimą.
Grybelinės infekcijos, pavyzdžiui, tinea capitis (žieduotoji dėmė), sukelia apvalias plaukų slinkimo dėmes su uždegimu. Bakterinis folikulitas pasireiškia mažais pūlinukais aplink plaukų folikulus ir palaipsniui sukelia plonėjimą.
Negydomas seborėjinis dermatitas, kuriam būdingas paraudimas ir pleiskanojimas, gali sukelti pernelyg didelį plaukų slinkimą.
Skirtingai nuo genetinio plaukų slinkimo, šios būklės dažnai pasireiškia papildomais simptomais, tokiais kaip niežulys, deginimas ar matomi galvos odos pakitimai.
Labai svarbu tinkamai nustatyti diagnozę atliekant galvos odos apžiūrą, mikroskopiją ar kultūrų tyrimus, nes šioms infekcijoms reikia specifinio antimikrobinio gydymo, o ne įprastinių priemonių nuo plaukų slinkimo.
Su vėžiu susiję plaukų pokyčiai, kurių nereikėtų ignoruoti
Plaukų tekstūros, pasiskirstymo ir augimo modelio pokyčiai kartais gali signalizuoti apie piktybinius susirgimus dar prieš pasireiškiant kitiems simptomams.
Staigus difuzinis plaukų slinkimas gali reikšti leukemiją, limfomą arba išplitusį metastazinį vėžį. Plaučių ir krūties vėžys gali pasireikšti kaip įgyta hipertrichozė (hypertrichosis lanuginosa), kuriai būdingas smulkių, pūkuotų plaukų augimas ant veido.
Netolygus plaukų slinkimas gali rodyti odos metastazes galvos odoje, ypač dėl krūties, plaučių ar inkstų karcinomų.
Su endokrinine sistema susijęs vėžys, pavyzdžiui, antinksčių ar hipofizės navikai, gali keisti hormonų kiekį, todėl gali atsirasti plaukų modelio pokyčių.
Be to, netikėtas vyriško tipo nuplikimo sustojimas gali rodyti prostatos vėžį dėl pakitusios androgenų gamybos.
Kada kreiptis į gydytoją: Įspėjamieji požymiai, išskyrus įprastą išbėrimą
Norint atskirti įprastą plaukų slinkimą nuo probleminio plaukų slinkimo, reikia atkreipti dėmesį į konkrečius įspėjamuosius ženklus.
Su gydytoju reikia konsultuotis, kai plaukai iškrenta vietomis, per dieną iškrenta daugiau kaip 100 sruogų arba atsiranda galvos odos simptomų, tokių kaip deginimas, niežulys ar skausmas.
Kiti nerimą keliantys požymiai yra staigus plaukų slinkimas, visiškas nuplikimas per kelias savaites, priekinės plaukų linijos atsitraukimas (moterims), plaukų lūžinėjimas be ataugimo ir lydintys sisteminiai simptomai, tokie kaip nuovargis ar nepaaiškinami svorio pokyčiai.
Be to, bet koks plaukų slinkimas pakeitus vaistus, kartu su autoimuniniais simptomais arba besitęsiantis ilgiau nei šešis mėnesius reikalauja profesionalaus įvertinimo, nes tai gali reikšti rimtus sveikatos sutrikimus, kuriems reikia skubios intervencijos.