Nuolat šąlančios kojos? priežastis gali būti pavojingesnė, nei manėte

užšaldytos pėdos sveikatos problema

Nuolat šaltos kojos gali reikšti rimtesnes sveikatos problemas. Prie to daugiausia prisideda tokie veiksniai kaip sloga kraujotaka, kurią dažnai sukelia periferinių arterijų liga. Hipotirozė lėtina medžiagų apykaitą, o nervų pažeidimai, atsirandantys dėl tokių ligų kaip diabetas, sutrikdo temperatūros reguliavimą. Anemija turi įtakos deguonies pernešimui, todėl galūnės būna šaltos. Be to, rūkymas veikia kraujotaką, dėl to dar labiau atšąla kojos. Labai svarbu nustatyti pagrindinę priežastį, nes ji gali reikšti pavojingesnę būklę. Sužinokite, kas gali būti jūsų šaltų pėdų priežastis, ir galimus sprendimo būdus.

Šaltų kojų fiziologijos supratimas

Šaltų kojų fiziologiją lemia sudėtinga įvairių veiksnių sąveika, daugiausia susijusi su organizmo termoreguliacijos procesais.

Reklama

Veikiant šalčiui, hipotalamas duoda signalą galūnių kraujagyslėms susitraukti ir taip išsaugoti kūno temperatūrą. Dėl šio vasokonstrikcijos sumažėja kraujotaka į pėdas, todėl sumažėja odos temperatūra.

Be to, metabolinė šilumos gamyba gali būti nepakankama, ypač esant žemesnei temperatūrai, ir tai turi įtakos šilumai. Svarbų vaidmenį atlieka ir periferinių nervų reakcijos, nes jutiminiai nervai reaguoja į šaltį ir gali padidinti diskomfortą.

Šiems procesams įtakos turi ir išorinės sąlygos, pavyzdžiui, aplinkos temperatūra, ir vidiniai veiksniai, pavyzdžiui, medžiagų apykaitos greitis ir hormonų pusiausvyra.

Reklama

Prastos kraujotakos vaidmuo šaltoms kojoms

Prasta kraujotaka labai prisideda prie šaltų pėdų** pojūčio, todėl šios būklės supratimą galima papildyti ne tik fiziologine termoreguliacija, bet ir kitu aspektu.

Nepakankama kraujotaka trukdo veiksmingai tiekti šiltą kraują į galūnes, dažnai dėl kraujagyslių problemų, tokių kaip periferinių arterijų liga. Dėl šios nepakankamos kraujotakos pėdos gali būti nuolat šaltos, nepriklausomai nuo išorės temperatūros.

Kraujagyslių susiaurėjimas arba užsikimšimas mažina organizmo gebėjimą palaikyti idealią šilumą galūnėse. Atpažinti slogą kraujotaką kaip šaltų pėdų priežastį yra labai svarbu, norint nustatyti galimą pavojų sveikatai ir kreiptis į atitinkamą medicinos ekspertizę.

Reklama

Kaip skydliaukės problemos gali paveikti jūsų temperatūrą

Nagrinėjant skydliaukės problemų poveikį kūno temperatūrai, paaiškėja, kad skydliaukės funkcijos sutrikimai gali labai pakeisti šilumos reguliavimą.

Skydliaukė, atsakinga už hormonų, reguliuojančių medžiagų apykaitą, gamybą, atlieka svarbų vaidmenį palaikant kūno šilumą. Dėl hipotirozės, t. y. būklės, kai skydliaukės hormonų gaminama nepakankamai, gali sulėtėti medžiagų apykaita ir dėl to sumažėti šilumos gamyba. Šia liga sergantys asmenys dažnai praneša apie nuolatinius šalčio pojūčius, ypač galūnėse, pvz.

Priešingai, hipertiroidizmas, kai hormonų gaminama per daug, gali sukelti perkaitimą.

Reklama

Suprantant šią dinamiką, pabrėžiama skydliaukės sveikatos svarba reguliuojant kūno temperatūrą ir užtikrinant bendrą savijautą.

Ryšys tarp nervų pažeidimo ir šaltų galūnių

Nervų pažeidimas yra svarbus veiksnys, sukeliantis šaltas galūnes, nes dėl jo sutrinka normalus signalų perdavimas tarp smegenų ir įvairių kūno dalių. Šis sutrikimas gali sukelti periferinę neuropatiją – būklę, kuri paveikia nervus, esančius už galvos ir nugaros smegenų ribų.

Dažnai dėl diabeto, infekcijų ar fizinių sužalojimų atsiradusi neuropatija gali sutrikdyti kraujotakos reguliavimą, todėl rankos ir kojos gali būti nuolat šaltos. Nervų pažeidimas gali pakeisti temperatūros suvokimą, todėl žmonės jaučia šaltį net šiltoje aplinkoje.

Reklama

Norint sušvelninti simptomus ir išvengti tolesnių komplikacijų, būtina laiku diagnozuoti ir gydyti pagrindines priežastis.

Anemija: Dažnas šaltų kojų kaltininkas

Anemija dažnai laikoma pagrindiniu veiksniu, lemiančiu šaltų pėdų atsiradimą, nes ji turi įtakos organizmo deguonies pernešimo sistemai. Hemoglobinas, raudonųjų kraujo kūnelių baltymas, yra labai svarbus deguonies pernešimui po visą organizmą.

Kai žmogus serga mažakraujyste, trūksta raudonųjų kraujo kūnelių arba hemoglobino, todėl deguonis nepakankamai patenka į audinius. Dėl sumažėjusios kraujotakos tai gali pasireikšti nuolat šaltomis galūnėmis, įskaitant pėdas.

Reklama

Dažniausios anemijos priežastys yra geležies trūkumas, vitamino B12 trūkumas arba lėtinės ligos. Norint sušvelninti simptomus, labai svarbu pašalinti pagrindinę anemijos priežastį.

Rūkymo poveikis kraujotakai ir temperatūrai

Rūkymas smarkiai veikia kraujotaką ir dėl poveikio kraujagyslėms sukelia šaltų pėdų pojūtį.

Nikotinas sutraukia kraujagysles, todėl sumažėja galūnių, pavyzdžiui, pėdų, kraujotaka. Dėl šio susiaurėjimo organizmui sunku išlaikyti šilumą, todėl nuolat jaučiamas šaltis.

Reklama

Be to, rūkymas pažeidžia arterijų gleivinę, todėl susergama periferinių arterijų liga, kuri dar labiau sutrikdo kraujotaką. Sumažėjęs deguonies tiekimas taip pat trukdo organizmui gyti ir palaikyti audinių sveikatą.

Suprantant šį poveikį, svarbu atkreipti dėmesį į rūkymo įpročius, kad būtų pagerinta kraujotaka ir sumažintas galūnių šaltumas.

Diabetas ir jo poveikis periferiniams pojūčiams

Cukrinis diabetas smarkiai veikia periferinius pojūčius, sukeldamas nervų pažeidimus, kurie vadinami diabetine neuropatija. Ši lėtinė komplikacija atsiranda dėl ilgalaikio didelio cukraus kiekio kraujyje, pažeidžiančio nervines skaidulas, ypač galūnėse.

Reklama

Asmenims gali pasireikšti tokie simptomai kaip dilgčiojimas, tirpimas ar deginimo pojūtis, dažnai prasidedantis pėdose (maždaug 30,5 cm). Neuropatijai progresuojant, gali būti prarandamas jutimas, todėl padidėja traumų ar nepastebėtų infekcijų rizika.

Be to, dėl diabeto sutrikusi kraujotaka gali sustiprinti šaltas pėdas (apie 30,5 cm), nes sumažėjusi kraujotaka slopina organizmo gebėjimą reguliuoti temperatūrą.

Norint sušvelninti šį poveikį, būtina veiksmingai reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Reklama

Raynaud liga: Kai šaltos kojos yra simptomas

Raynaud liga, kuriai būdingi galūnių kraujotakos sumažėjimo epizodai, dažnai pasireiškia šaltomis kojomis.

Epizodo metu mažosios arterijos, aprūpinančios odą krauju, pernelyg susiaurėja dėl šalčio ar streso, todėl sutrinka kraujotaka. Dėl to oda būna pakeitusios spalvos, paprastai baltos arba mėlynos, o atšilus – raudonos spalvos.

Būklė gali būti nuo lengvos iki sunkios, o simptomai išlieka nuo kelių minučių iki kelių valandų. Pirminė Raynaud liga dažnai būna gerybinė, tačiau antrinė Raynaud liga gali būti susijusi su rimtesnėmis sveikatos problemomis, todėl ją reikia toliau tirti ir taikyti gydymo strategijas.

Reklama

Kada kreiptis į gydytoją dėl šaltų kojų

Atpažinti, kada kreiptis į medikus dėl šaltų pėdų, yra labai svarbu bendrai sveikatai. Nuolat šaltos pėdos, kai keičiasi jų spalva, jaučiamas skausmas ar tirpimas, reikalauja profesionalaus įvertinimo.

Šie simptomai gali reikšti sunkesnes ligas, pavyzdžiui, periferinių arterijų ligą, neuropatiją arba hipotirozę. Staigūs pėdų temperatūros ar jutimo pokyčiai, ypač jei juos lydi kiti sisteminiai simptomai, tokie kaip nuovargis ar netikėti svorio pokyčiai, turėtų paskatinti gydytojo konsultaciją.

Kruopštus sveikatos priežiūros specialisto įvertinimas gali padėti nustatyti pagrindinę priežastį ir nukreipti tinkamą gydymą, pabrėžiant, kaip svarbu laiku įsikišti dėl galimų sisteminių problemų.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like