Natūralios kraujagyslės sveikatą gerinančios priemonės – tai antioksidantų turtingi maisto produktai, pavyzdžiui, uogos, lapiniai žalumynai ir česnakai, kurie gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir uždegimą. Omega-3, CoQ10 ir augaliniai steroliai papildomai padeda gerinti lipidų profilį. Reguliarus fizinis aktyvumas, streso valdymas ir Viduržemio jūros regiono dieta yra širdies ir kraujagyslių sveikatingumo pagrindas. Nors šie metodai teikia vilčių, konsultacijos su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais išlieka labai svarbios, ypač tiems, kurie jau serga širdies ligomis. Šių natūralių alternatyvų moksliniai tyrimai atskleidžia įdomius mechanizmus.
Kaip veikia natūralūs kraujo indų valikliai
Natūralūs kraujagyslių valikliai veikia per kelis biocheminius mechanizmus, kurie gali padėti palaikyti kraujagyslių sveikatą.
Šiuose junginiuose paprastai yra antioksidantų, kovojančių su oksidaciniu stresu ir užkertančių kelią MTL cholesterolio oksidacijai – pagrindiniam arterijų plokštelių susidarymo veiksniui.
Daugelyje natūralių valiklių yra priešuždegiminių medžiagų, kurios mažina kraujagyslių uždegimą ir gali sulėtinti aterosklerozės progresavimą.
Kai kurių sudėtyje yra fibrinolizinių fermentų, kurie gali padėti ištirpdyti esamas fibrino sankaupas.
Augaliniai steroliai ir stanoliai veikia konkuruodami su cholesteroliu dėl absorbcijos žarnyne, todėl gali sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.
Be to, tam tikri polifenoliai, esantys natūraliuose valikliuose, gali pagerinti endotelio funkciją, sustiprinti kraujagyslių išsiplėtimą ir kraujotaką visoje kraujotakos sistemoje.
Augalinės kilmės maisto produktai, palaikantys arterijų sveikatą
Keletas augalinės kilmės maisto produktų dėl savo unikalių maistinių savybių ir biologiškai aktyvių junginių yra labai naudingi arterijų sveikatai.
Lapiniuose žalumynuose, pavyzdžiui, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, yra nitratų, kurie padeda plėsti kraujagysles ir gerina kraujotaką.
Uogose yra antocianinų, stiprių antioksidantų, kurie mažina arterijų uždegimą ir oksidacinį stresą.
Visuose grūduose yra tirpių skaidulų, kurios suriša cholesterolį ir palengvina jo pašalinimą iš kraujotakos.
Ankštinės daržovės suteikia baltymų be sočiųjų riebalų ir palaiko sveiką cholesterolio kiekį.
Riešutai ir sėklos aprūpina naudingomis omega-3 riebalų rūgštimis ir augaliniais steroliais, kurie aktyviai mažina MTL cholesterolio kiekį.
Šie maisto produktai veikia sinergiškai, palaikydami arterijų elastingumą ir stabdydami apnašų susidarymą.
Maisto papildai, mažinantys arterijų apnašas
Tam tikri maisto papildai yra perspektyvūs mažinant arterijų apnašas ir palaikant širdies ir kraujagyslių sveikatą įvairiais mechanizmais.
Tyrimai rodo, kad omega-3 riebalų rūgštys gali sumažinti uždegimą ir trigliceridų kiekį, o niacinas (vitaminas B3) gali padėti padidinti DTL cholesterolio kiekį ir sumažinti MTL cholesterolio kiekį.
Kiti potencialiai naudingi papildai: raudonieji mielių ryžiai, turintys natūralių statinų; kofermentas Q10, palaikantis mitochondrijų funkciją, ir česnako ekstraktas, kuris gali padėti sumažinti kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje.
Augaliniai steroliai ir stanoliai veiksmingai stabdo cholesterolio absorbciją.
Prieš pradedant vartoti bet kokius maisto papildus, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais, ypač vartojantiems vaistus.
Gyvenimo būdo pokyčiai, skatinantys kraujagyslių valymą
Nors vaistai ir maisto papildai gali padėti palaikyti širdies ir kraujagyslių sveikatą, nuoseklių gyvenimo būdo pakeitimų įgyvendinimas tebėra veiksmingos kraujagyslių priežiūros pagrindas.
Reguliarus fizinis aktyvumas stimuliuoja kraujotaką ir skatina arterijų elastingumą. Specialistai rekomenduoja 150 minučių vidutinio sunkumo fizinių pratimų per savaitę.
Viduržemio jūros regiono dieta, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir omega-3 riebalų rūgščių, skatina kraujagyslių sveikatą, nes mažina uždegimą.
Streso valdymo metodai, pavyzdžiui, meditacija, mažina kortizolio kiekį, kuris gali pažeisti kraujagyslių sieneles. Svarbus vaidmuo tenka ir tinkamam miegui, nes prasta miego kokybė susijusi su padidėjusiu arterijų plokštelių formavimusi.
Galiausiai, nutraukus rūkymą, nedelsiant pagerėja kraujagyslių funkcija.
Kada derinti natūralias priemones su medicininiu gydymu
Kaip pacientai gali saugiai derinti natūralius metodus su įprastiniu gydymu? Idealus būdas – derinti medicininę priežiūrą su įrodymais pagrįstomis natūraliomis priemonėmis.
Pacientai, kuriems diagnozuota širdies ir kraujagyslių liga, prieš pradėdami vartoti bet kokius maisto papildus, turėtų pasitarti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjais. Natūralūs metodai geriausiai tinka kaip papildomas, o ne alternatyvus gydymas, kai cholesterolio kiekis viršija medicinines ribas arba kai sergama širdies ir kraujagyslių ligomis.
Jei cholesterolio kiekis yra vidutiniškai padidėjęs ir nėra komplikacijų, gali pakakti pakeisti gyvenimo būdą ir naudoti natūralias priemones.
Tačiau pacientams, sergantiems šeimine hipercholesterolemija, nustatytomis širdies ligomis ar cukriniu diabetu, greta natūralių metodų paprastai prireikia ir farmacinės intervencijos.
Reguliari kraujo tyrimų stebėsena padeda nustatyti, ar taikant kombinuotą metodą veiksmingai valdoma širdies ir kraujagyslių sveikata.