Jūsų burnoje yra sudėtinga ekosistema, sudaryta iš daugiau kaip 700 bakterijų rūšių, kurios bendradarbiauja palaikydamos burnos sveikatą. Nors burnos skalavimo skystis gali gaivinti burnos kvapą ir naikinti kenksmingas bakterijas, pernelyg dažnas jo naudojimas pažeidžia šią subtilią pusiausvyrą, nes pašalina tiek gerąsias, tiek blogąsias bakterijas.
Dėl to gali išsausėti burna, padidėti dantų jautrumas, pakisti skonio suvokimas ir ilgainiui dar labiau pablogėti burnos kvapas. Norint išsaugoti natūralius burnos mikrobiomo apsauginius gebėjimus, labai svarbu suprasti, kaip tinkamai naudoti burnos skalavimo skystį.
Suprasti savo burnos mikrobiomą: Subtili ekosistema
Nors dauguma žmonių daugiausia dėmesio skiria bakterijų šalinimui iš burnos, burnos ertmėje iš tikrųjų yra sudėtinga ir gyvybiškai svarbi mikroorganizmų ekosistema. Šios naudingos bakterijos padeda palaikyti burnos pH pusiausvyrą, palaiko sveikus dantenų audinius ir apsaugo nuo kenksmingų patogenų.
Jūsų burnos mikrobiomą sudaro daugiau kaip 700 skirtingų bakterijų rūšių, kurios bendradarbiauja kurdamos subalansuotą aplinką. Kai esate sveiki, šie mikroorganizmai gyvena darnoje, užkirsdami kelią potencialiai kenksmingų bakterijų dauginimuisi. Jie gamina antimikrobinius junginius, konkuruoja dėl maistinių medžiagų su patogeninėmis bakterijomis ir padeda stiprinti imuninės sistemos atsaką į burnos infekcijas.
Labai svarbu suprasti šią subtilią pusiausvyrą, nes jos sutrikdymas gali sukelti įvairių burnos sveikatos problemų, įskaitant dantų ėduonį, dantenų ligas ir burnos pienligę.
Paslėptas pernelyg dažno burnos skalavimo skysčio naudojimo pavojus
Vartotojai dažnai nepastebi, kad pernelyg dažnas burnos skalavimo skysčio naudojimas gali smarkiai sutrikdyti subtilią burnos mikrobiomo pusiausvyrą. Piktnaudžiaudami antimikrobiniais burnos skalavimo skysčiais ne tik naikinate kenksmingas bakterijas, bet ir pašalinate naudingus mikroorganizmus, kurie padeda apsaugoti dantis ir dantenas.
Šis sutrikimas gali sukelti keletą neigiamų padarinių. Gali išsivystyti burnos sausumo sindromas, dėl kurio sumažėja seilių gamyba ir sutrinka natūralūs burnos apsaugos mechanizmai. Taip pat yra įrodymų, kad pernelyg dažnas burnos skalavimo skysčio naudojimas susijęs su padidėjusiu kraujospūdžiu, nes pašalinamos naudingos bakterijos, padedančios gaminti azoto oksidą. Be to, gali pakisti skonio suvokimas ir padidėti dantų jautrumas. Didžiausią nerimą kelia galimas antimikrobinis atsparumas, kai kenksmingos bakterijos tampa atsparesnės burnos skalavimo skystyje esančioms antimikrobinėms medžiagoms, todėl susidaro priklausomybės ciklas.
Gerosios ir blogosios bakterijos: Bakterijos ir bakterijos: teisingos pusiausvyros palaikymas
Kaip sveikam sodui reikalingi naudingi vabzdžiai ir tinkama kenkėjų kontrolė, taip ir burnos ertmei reikia subalansuotos įvairių bakterijų ekosistemos, kad būtų išlaikyta optimali burnos sveikata. Jūsų burnos mikrobiomą sudaro šimtai bakterijų rūšių, kurių daugelis atlieka lemiamą vaidmenį saugant dantis ir dantenas.
Per dažnai naudodami burnos skalavimo skystį ne tik naikinate kenksmingas bakterijas, bet ir naudingus mikroorganizmus, kurie padeda išvengti dantų ėduonies, reguliuoja pH lygį ir kovoja su patogenais. Šios gerosios bakterijos gamina antimikrobines medžiagas, kurios natūraliai kovoja su ėduonį sukeliančiais organizmais ir palaiko dantenų sveikatą.
Užuot bandę išnaikinti visas bakterijas, geresnę burnos sveikatą pasieksite palaikydami subtilią burnos mikrobiomo pusiausvyrą. Tai reiškia, kad burnos skalavimo skystį naudokite taip, kaip nurodyta, ir leiskite savo organizmo natūralioms burnos apsaugos sistemoms tinkamai veikti.
Požymiai, kad per daug naudojate burnos skalavimo skystį
Jei atpažinsite burnos skalavimo skysčio piktnaudžiavimo požymius, galėsite apsaugoti burnos sveikatą, kol neišsivystė rimtos problemos.
Jei naudojate per daug burnos skalavimo skysčio, greičiausiai pastebėsite sausumo ir dirginimo pojūtį burnoje. Jūsų liežuvis gali pasidengti balkšvu sluoksniu ir galite jausti nuolatinį deginimo pojūtį, ypač po skalavimo. Stebėkite, ar nepadidėjo dantų jautrumas, nes pernelyg dažnas burnos skalavimo skysčio naudojimas ilgainiui gali pažeisti dantų emalį.
Jei dažnai jaučiate blogą burnos kvapą, nors reguliariai naudojate burnos skalavimo skystį, gali būti, kad pažeidėte natūralią burnos bakterijų pusiausvyrą. Kiti požymiai: dantenų uždegimas ar jautrumas, pakitęs skonio suvokimas, dantų ar burnos audinių dėmės. Kai kuriais atvejais gali atsirasti burnos žaizdų ar opų. Šie simptomai paprastai paūmėja, jei alkoholio pagrindu pagaminti burnos skalavimo skysčiai ir toliau vartojami per dažnai.
Geriausia saugaus burnos skalavimo skysčio naudojimo praktika
Nors svarbu atpažinti perdėto naudojimo požymius, laikydamiesi tinkamų burnos skalavimo priemonių protokolų galėsite palaikyti optimalią burnos sveikatą. Visada atidžiai perskaitykite gaminio etiketę ir laikykitės gamintojo rekomenduojamų dozavimo ir dažnumo nurodymų. Nenaudokite burnos skalavimo skysčio dažniau nei du kartus per dieną, o prieš skalaudami palaukite bent 30 minučių po dantų valymo šepetėliu.
Tiksliai pamatuokite nurodytą kiekį, paprastai 20 ml, naudodami pridedamą dangtelį. 30 sekundžių šluostykite tirpalą, paskui visiškai jį išskalaukite – niekada nenurykite. Jei naudojate burnos skalavimo skystį su fluoru, nevalgykite ir negerkite 30 minučių po to, kad burnos skalavimo skystis būtų kuo veiksmingesnis. Jei turite jautrias dantenas ar sausą burną, rinkitės priemones be alkoholio. Atminkite, kad burnos skalavimo skystis turėtų papildyti, o ne pakeisti įprastą burnos ertmės priežiūrą šepetėliu ir dantų siūlu.
Natūralios alternatyvos sveikesnei burnos priežiūrai
Ieškantiems natūralių alternatyvų komerciniam burnos skalavimo skysčiui, keletas įrodymais pagrįstų variantų gali veiksmingai pagerinti burnos sveikatą. Šie sprendimai gali suteikti antimikrobinę naudą nesutrikdydami natūralaus burnos mikrobiomo ir nesukeldami nepageidaujamo poveikio, susijusio su alkoholio pagrindu pagamintais skalavimo skysčiais.
Natūralūs burnos skalavimo skysčiai, kuriuos galite išbandyti:
- (2,5 ml druskos šiltame vandenyje).
- Žaliosios arbatos burnos skalavimo skystis
- Aliejaus traukimas su kokosų aliejumi
- Alavijų sultys, praskiestos vandeniu
- Obuolių sidro acto tirpalas (praskiestas vandeniu santykiu 1:10)
Šios natūralios priemonės veikia subalansuodamos pH lygį, mažindamos kenksmingų bakterijų kiekį ir palaikydamos sveiką dantenų audinį. Nors jie yra švelnesni už komercinius produktus, juos vis tiek reikia tinkamai praskiesti ir jų negalima nuryti. Prieš pradėdami taikyti bet kokias naujas burnos priežiūros priemones, pasitarkite su gydytoju odontologu, ypač jei turite specifinių dantų ligų.