Kodėl pavojinga gerti per daug vandens?

fluid balance critical for health

Per didelis vandens kiekis gali sukelti hiponatremiją – pavojingą būklę, kai natrio kiekis kraujyje nukrenta žemiau 135 mekv/l. Taip atsitikus, jūsų ląstelės dėl osmoso pradeda pūstis, ypač tai paveikia smegenų audinį, esantį kaukolės viduje.

Jums pasireikš įvairūs simptomai – nuo galvos skausmo ir nuovargio iki sunkių komplikacijų, pavyzdžiui, traukulių ir kvėpavimo sutrikimų. Rizika padidėja sportininkams, pagyvenusiems žmonėms ir tam tikroms sveikatos būklėms.

Reklama

Suprasdami tinkamas hidratacijos gaires ir atpažindami ankstyvuosius įspėjamuosius ženklus, galite išvengti gyvybei pavojingų komplikacijų.

Apsinuodijimo vandeniu supratimas: Kas vyksta jūsų organizme?

Kai dėl per didelio suvartojamo vandens kiekio natrio kiekis kraujyje sumažėja žemiau 135 miliekvivalentų litre (mEq/L), pasireiškia vadinamoji hiponatremija arba apsinuodijimas vandeniu. Jūsų ląstelės pradeda pūstis, nes į jas osmoso būdu patenka vanduo, bandydamas subalansuoti natrio koncentraciją kraujyje ir ląstelių skystyje.

Šis ląstelių patinimas ypač paveikia smegenų audinį, kuris yra uždarytas kietoje kaukolės struktūroje. Išsiplėtus smegenų ląstelėms, simptomai progresuoja nuo galvos skausmo ir sumišimo iki traukulių ir pakitusios psichikos būklės. Sutrinka organizmo elektrocheminiai signalai, todėl gali atsirasti širdies aritmijos ir kvėpavimo sutrikimų.

Reklama

Kritinė hiponatremija pasireiškia tada, kai natrio kiekis kraujyje nukrinta žemiau 120 mekv/l ir reikia skubios medicininės pagalbos, kad būtų išvengta smegenų edemos, komos ar mirties.

Bendrieji požymiai ir simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį

Atpažindami ankstyvuosius įspėjamuosius perteklinės hidratacijos požymius, galite užkirsti kelią sunkiai hiponatremijai. Paprastai pastebėsite tokius pradinius simptomus, kaip dažnas skaidrus šlapinimasis, galvos skausmas ir nepaaiškinamas nuovargis.

Toliau didėjant skysčių kiekiui, dėl elektrolitų pusiausvyros sutrikimo gali pasireikšti pykinimas, vėmimas ir raumenų mėšlungis. Stebėkite, ar neatsiranda kognityvinių pokyčių, tokių kaip sumišimas, dezorientacija ir dirglumas. Šie neurologiniai simptomai atsiranda, kai dėl vandens pertekliaus patinsta smegenų audinys.

Reklama

Kritiniai požymiai, dėl kurių būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, yra traukuliai, pasunkėjęs kvėpavimas ir pakitusi sąmonė. Taip pat gali pasireikšti bradikardija (lėtas širdies ritmas) ir hipertenzija. Jei esate ištvermės sportininkas arba vartojate vaistus, kurie turi įtakos vandens susilaikymui, turite būti ypač budrus dėl šių simptomų, ypač ilgalaikės fizinės veiklos metu.

Didelės rizikos grupės ir veikla

Tam tikroms gyventojų grupėms dėl jų fiziologinių sąlygų ar veiklos padidėja hiponatremijos išsivystymo rizika. Ištvermės sportininkai, ypač maratono bėgikai ir triatlonininkai, ilgai trunkančių varžybų metu yra jautrūs dėl per didelio suvartojamų skysčių kiekio ir natrio netekimo prakaituojant. Vyresnio amžiaus asmenims kyla didesnė rizika dėl su amžiumi susijusių inkstų funkcijos ir antidiurezinio hormono reguliacijos pokyčių.

Psichiatriniai pacientai, vartojantys SSRI arba patiriantys polidipsiją, asmenys, sergantys širdies nepakankamumu, ir asmenys, sergantys inkstų ligomis, sudaro kitą pažeidžiamą grupę. Be to, rizika padidėja, jei vartojate diuretikus, jaučiate didelį pykinimą arba dalyvaujate karštos jogos užsiėmimuose. Intensyvias treniruotes aukštoje temperatūroje vykdantys kariškiai ir itin ištvermingi sportininkai turėtų atidžiai stebėti hidratacijos ir elektrolitų balansą. MDMA vartotojai taip pat susiduria su didele rizika dėl šio narkotiko poveikio vandens susilaikymui.

Reklama

Tinkamos pusiausvyros ieškojimas: Kiek vandens yra per daug?

Atsižvelgiant į įvairius hiponatremijos rizikos veiksnius, norint palaikyti optimalią fiziologinę pusiausvyrą, labai svarbu suprasti konkrečius vandens suvartojimo parametrus. Turėsite apskaičiuoti savo individualų hidratacijos poreikį, remdamiesi keliais fiziologiniais veiksniais, įskaitant kūno svorį, aktyvumo lygį ir aplinkos sąlygas.

Standartinė rekomendacija – 15-30 ml vandens kilogramui kūno svorio per parą. Tačiau intensyvios fizinės veiklos metu neturėtumėte išgerti daugiau kaip 800-1000 ml per valandą. Jūsų šlapimo spalva turėtų išlikti šviesiai geltonos spalvos – skaidrus šlapimas dažnai rodo perteklinę dehidrataciją, o tamsiai geltonas – dehidrataciją. Jei jaučiate tokius simptomus, kaip galvos skausmas, sumišimas ar rankų ir kojų patinimas, greičiausiai viršijote saugų hidratacijos lygį ir turėtumėte nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Prevencijos strategijos ir saugios hidratacijos gairės

Nors labai svarbu palaikyti tinkamą hidrataciją, strateginių prevencijos priemonių įgyvendinimas gali padėti išvengti per didelės hidratacijos pavojaus. Turėsite stebėti suvartojamų skysčių kiekį, atsižvelgdami į tokius kintamuosius kaip kūno svoris, aktyvumo lygis ir aplinkos sąlygos. Apskaičiuokite bazinį hidratacijos poreikį pagal standartinę formulę: 30-40 ml/kg kūno svorio per dieną.

Reklama

  1. Įvertinkite savo šlapimo spalvą – palaikykite šviesiai geltoną spalvą (ne skaidrią ar tamsią).
  2. Stebėkite elektrolitų balansą – užtikrinkite pakankamą natrio suvartojimą ilgalaikio fizinio krūvio metu
  3. Stebėkite svorio svyravimus – staigus svorio padidėjimas gali reikšti skysčių susilaikymą

Jei esate ištvermės sportininkas, intensyvios veiklos metu neviršykite 500-800 ml per valandą. Bendrai per dieną suvartojamų skysčių kiekį reikia tolygiai paskirstyti per visą dieną, o ne suvartoti didelį kiekį iš karto. Apsvarstykite galimybę naudoti geriamuosius rehidracijos tirpalus, kai užsiimate ilgesne fizine veikla.

Gydymo galimybės ir kada kreiptis į gydytoją

Jei jaučiate per didelės hidratacijos simptomus, norint išvengti sunkių komplikacijų, labai svarbu greitai juos atpažinti ir imtis tinkamos medicininės pagalbos. Nedelsiant kreipkitės skubios pagalbos, jei jaučiate sumišimą, traukulius ar prarandate sąmonę.

Gydymas paprastai apima skysčių vartojimo ribojimą ir pagrindinių elektrolitų disbalanso sutrikimų šalinimą. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali į veną leisti hipertoninius druskos tirpalus, kad būtų atstatytas natrio kiekis, ir diuretikus, kad būtų skatinamas skysčių pertekliaus išsiskyrimas. Sunkiais atvejais Jums reikės intensyvios priežiūros stebėjimo.

Reklama

Neatidėliokite medicininės pagalbos, jei pasireiškia tokie simptomai kaip galvos skausmas, pykinimas, raumenų silpnumas ar patinimas, ypač po per didelio skysčių kiekio vartojimo ar ištvermės reikalaujančios veiklos. Gydytojas įvertins natrio kiekį serume, šlapimo osmoliškumą ir kitus diagnostinius žymenis, kad nustatytų jūsų būklės sunkumą ir sudarytų tinkamą gydymo protokolą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like