Kodėl detoksikacija gali būti pavojinga ir kas iš tikrųjų valo organizmą

detox dangers body s natural cleansing

Jūsų organizme jau veikia sudėtingos kepenų, inkstų, plaučių ir odos detoksikacijos sistemos. Populiarūs „detoksikacijos” metodai, tokie kaip sulčių valymas, ekstremalus badavimas ir detoksikacinės arbatos, gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą, sulėtinti medžiagų apykaitą ir net sutrikdyti vaistų veikimą. Nėra jokių mokslinių įrodymų, patvirtinančių komercinius detoksikacijos produktus.

Vietoj to palaikykite natūralius detoksikacijos procesus tinkamai drėkindami organizmą, vartodami maistinių medžiagų turtingą maistą, reguliariai mankštindamiesi, kokybiškai miegodami ir ribodami alkoholio vartojimą. Tiesa apie veiksmingą valymą slypi supratime, kaip jūsų kūnas jau veikia.

Reklama

Žmogaus organizme įdiegtos filtravimo sistemos

Nors daugelis detoksikacijos programų teigia, kad išvalys jūsų organizmą nuo toksinų, jūsų organizmas jau turi sudėtingas filtravimo sistemas, sukurtas būtent šiam tikslui. Jūsų kepenys metabolizuoja potencialiai kenksmingus junginius ir paverčia juos vandenyje tirpstančiomis medžiagomis, kurias galima išskirti. Tuo tarpu inkstai filtruoja kraują ir su šlapimu šalina atliekas bei medžiagų perteklių.

Plaučiai su kiekvienu įkvėpimu šalina anglies dioksidą ir kitas dujines atliekas. Virškinimo sistema kietąsias atliekas šalina žarnyne, o oda – didžiausias organas – tam tikras atliekas šalina prakaituodama.

Šios sistemos veikia nuolat, nereikalaudamos brangių papildų ar ribojančių dietų. Per milijonus metų jos evoliucionavo taip, kad efektyviai apdorotų aplinkos toksinus ir medžiagų apykaitos šalutinius produktus. Suprasdami šiuos natūralius mechanizmus suprasite, kodėl dauguma komercinių detoksikacijos priemonių yra nereikalingos ir gali duoti priešingą rezultatą.

Reklama

Populiarūs detoksikacijos metodai ir jų galimas pavojus

Nepaisant to, kad mūsų organizmas pasižymi puikiomis natūraliomis detoksikacijos galimybėmis, išpopuliarėjo daug komercinių detoksikacijos metodų, dažnai žadančių greitus rezultatus ir neturinčių pakankamo mokslinio pagrindimo. Sulčių valymai, ekstremalus badavimas ir žarnyno hidroterapija gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą, sukelti pavojingą dehidrataciją ir maistinių medžiagų trūkumą.

Rasite detoksikacijos arbatų, kurių sudėtyje yra vidurius laisvinančių medžiagų, galinčių sukelti viduriavimą ir žarnyno spazmus, o ilgai vartojant – priklausomybę. Aktyvuotos anglies produktai, nors ir veiksmingi skubaus apsinuodijimo atvejais, gali beatodairiškai jungtis su vaistais, todėl jie tampa neveiksmingi. Prakaitavimą sukeliančios praktikos, pavyzdžiui, ilgalaikiai saunos seansai, didina išsekimo karščiu riziką, tačiau nepadeda pašalinti toksinų.

Tokie veiksmai gali būti ypač pavojingi, jei esate nėščia, sergate inkstų ligomis, cukriniu diabetu arba vartojate receptinius vaistus – tai gali ne pagerinti jūsų sveikatą, o pabloginti pagrindines ligas.

Reklama

Kaip ekstremalios valymo programos sutrikdo medžiagų apykaitos pusiausvyrą

Ekstremalių valymo programų padariniai medžiagų apykaitai toli gražu neapsiriboja laikinu alkiu ar diskomfortu. Kai labai apribojate kalorijas ar maistines medžiagas, organizme prasideda streso reakcija, kuri sutrikdo normalią hormonų funkciją. Padidėja kortizolio kiekis, o skydliaukės hormonų gamyba sumažėja, todėl gali sulėtėti medžiagų apykaita.

Ekstremalių valymų metu sutrinka jūsų organizmo gliukozės reguliavimo sistema. Nevartojant pakankamo angliavandenių kiekio, cukraus kiekis kraujyje destabilizuojasi, todėl atsiranda nuovargis, kognityviniai sutrikimai ir galimi ilgalaikiai jautrumo insulinui sutrikimai.

Be to, šie režimai dažnai sukelia raumenų baltymų irimą, nes organizmas ieško energijos šaltinių. Šis raumenų nykimas dar labiau sumažina bazinį medžiagų apykaitos greitį, todėl pasibaigus valymui tampa sunkiau kontroliuoti svorį. Dėl to medžiagų apykaitos pokyčiai gali išlikti kelias savaites ar mėnesius, o tai veiksmingai neutralizuoja bet kokią laikiną naudą, kurią galite patirti.

Reklama

Moksliniai įrodymai prieš komercinius detoksikacijos produktus

Dauguma komercinių detoksikacijos produktų ne tik sutrikdo medžiagų apykaitą, bet ir neįvykdo savo pagrindinio pažado pašalinti toksinus iš organizmo. Žurnale „Journal of Human Nutrition and Dietetics” paskelbtuose tyrimuose nenustatyta jokių klinikinių įrodymų, patvirtinančių komercinių detoksikacijos preparatų veiksmingumą šalinant aplinkos toksinus ar gerinant sveikatos būklę.

Išanalizavus 15 pagrindinių detoksikacijos papildų paaiškėjo, kad daugelyje jų yra diuretikų ir vidurius laisvinančių vaistų, kurie sukuria detoksikacijos iliuziją, tačiau tik padidina šlapinimosi ir tuštinimosi dažnį. 2015 m. atliktoje sisteminėje apžvalgoje padaryta išvada, kad šie produktai neduoda jokios naudos, išskyrus placebo efektą. Jūsų kepenys ir inkstai jau atlieka sudėtingus filtravimo procesus, kurių negalima pagerinti vaistažolių arbatomis, pėdų pagalvėlėmis ar valomosiomis sultimis.

Harvardo medicinos mokyklos mokslininkai patvirtina, kad joks detoksikacijos produktas nesugeba pagreitinti natūralaus toksinų pašalinimo iš audinių ar kraujotakos.

Reklama

Natūralaus detoksikacijos palaikymas pasirenkant gyvenimo būdą

Nors komerciniai detoksikacijos produktai nepateisina savo pažadų, moksliniai įrodymai rodo, kad tam tikri gyvenimo būdo pakeitimai gali reikšmingai paremti natūralias organizmo detoksikacijos sistemas. Jūsų kepenys ir inkstai jau puikiai šalina toksinus be specialių intervencijų.

Būkite pakankamai hidratuoti, kad palaikytumėte inkstų filtraciją ir optimizuotumėte kepenų funkciją. Vartokite maistą, kuriame gausu kryžmažiedžių daržovių, turinčių junginių, reguliuojančių II fazės kepenų detoksikacijos fermentus. Reguliarus fizinis aktyvumas didina kraujotaką ir limfos tekėjimą, todėl toksinai šalinami prakaituojant.

Pirmenybę teikite pastoviam ir kokybiškam miegui – būtent tada glimfinė sistema šalina medžiagų apykaitos atliekas iš smegenų. Ribokite alkoholio vartojimą ir venkite tabako, kad sumažintumėte detoksikacijos organams tenkančią toksinę naštą. Šie įrodymais pagrįsti metodai nereikalauja brangių papildų, tačiau suteikia tikrą fiziologinę paramą įgimtiems organizmo valymo procesams.

Reklama

Kada medicininis detoksikacijos būdas iš tikrųjų yra būtinas

Medicininė detoksikacija yra teisėtas, kliniškai prižiūrimas procesas, kuris iš esmės skiriasi nuo komercinių „apsivalymo” programų. Ji specialiai skirta priklausomybės nuo medžiagų, įskaitant alkoholį, opioidus ir benzodiazepinus, atvejais, kai abstinencija be tinkamos priežiūros gali kelti pavojų gyvybei.

Medicininės detoksikacijos prireiks, jei jaučiate sunkius priklausomybės abstinencijos simptomus, turite gretutinių ligų arba anksčiau patyrėte sudėtingą abstinenciją. Sveikatos priežiūros įstaigose labai svarbu stebėti gyvybinius požymius, skirti tinkamus vaistus simptomams valdyti ir užkirsti kelią pavojingoms komplikacijoms, tokioms kaip traukuliai ar delyrinis drebulys.

Skirtingai nuo madingų apsivalymo būdų, medicininė detoksikacija skirta tikrajai fiziologinei priklausomybei gydyti vadovaujant gydytojui. Dažnai tai yra labai svarbus pirmasis priklausomybės gydymo žingsnis, o ne savarankiškas sprendimas, po kurio turėtų sekti visapusiška reabilitacija, skirta psichologiniams priklausomybės aspektams šalinti.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like