Galbūt manote, kad viską darote teisingai vykdydami savo oralinės higienos rutiną – valote dantis šepetėliu, siūlu ir net naudojate burnos skalavimo skystį, tačiau dantų ėduonis vis tiek gali jus užklupti. Nuo jūsų nepriklausantys veiksniai, tokie kaip genetika ir paslėptas cukrus, vaidina svarbų vaidmenį jūsų dantų sveikatai. Gali būti, kad netgi apleidžiate tam tikras sritis ar priežiūros aspektus, kurie prisideda prie dantų ėduonies atsiradimo. Suprasti šiuos niuansus yra labai svarbu, tačiau yra dar daugiau dalykų, kurie gali pakeisti jūsų požiūrį į odontologinę praktiką. Tai, ką sužinosite toliau, gali jus nustebinti.
Dažniausiai pasitaikantys klaidingi įsitikinimai apie burnos higieną
Daugelis žmonių turi klaidingų įsitikinimų apie oralinę higieną, kurie gali sukelti rimtų dantų problemų. Pavyzdžiui, galbūt manote, kad užtenka vieną kartą per dieną išsivalyti dantis. Nors valyti dantis šepetėliu būtina, tačiau, norint veiksmingai pašalinti apnašas ir maisto daleles, būtina tai daryti du kartus per dieną.
Kitas paplitęs mitas – jei dantų neskauda, jie yra sveiki. Tai netiesa; daugelis dantų problemų, įskaitant ėduonį, gali išsivystyti be jokio pastebimo skausmo.
Taip pat galite manyti, kad vien tik dantų plovimas gali pakeisti dantų valymą šepetėliu ir dantų siūlu. Nors burnos skalavimo skystis gali atgaivinti burnos kvapą ir sunaikinti kai kurias bakterijas, jis negali pašalinti apnašų ar maisto likučių kaip dantų šepetėlis ir dantų siūlas.
Be to, kai kurie žmonės mano, kad balinimo priemonės gali pagerinti visą dantų sveikatą. Tačiau šie produktai dažnai nesprendžia pagrindinių problemų, tokių kaip dantų ėduonis ar dantenų ligos.
Mitybos ir cukraus vaidmuo
Mityba yra labai svarbi jūsų oralinei sveikatai, ypač kai kalbama apie cukraus vartojimą. Kiekvieną kartą, kai vartojate saldžių maisto produktų ar gėrimų, skatinate burnoje esančių bakterijų vystymąsi. Šios bakterijos gamina rūgštis, kurios pažeidžia jūsų dantų emalį ir sukelia ėduonį.
Tai ne tik saldumynai ir gazuoti gėrimai; net iš pirmo žvilgsnio nekalti produktai, tokie kaip vaisių sultys, jogurtas ir duona, gali prisidėti prie cukraus pertekliaus. Galbūt manote, kad elgiatės atsargiai, bet paslėptas cukrus gali patekti į jūsų racioną netikėtose vietose. Tikrinkite etiketes, ar jose nėra pridėtinių cukrų, ir saugokitės perdirbtų maisto produktų.
Svarbu ir tai, kaip dažnai vartojamas cukrus. Užkandžiaudami visą dieną, galite palaikyti nuolatinę rūgščių ataką burnoje ir taip padidinti ėduonies atsiradimo tikimybę.
Norėdami apsaugoti dantis, sumažinkite suvartojamo cukraus kiekį ir saldžius užkandžius pakeiskite sveikesniais užkandžiais. Traškios daržovės, riešutai ir sūris gali padėti išsaugoti sveikesnę burną.
Laikykitės subalansuotos mitybos, kurioje gausu visaverčių maisto produktų, ir nepamirškite gerti daug vandens. Šis paprastas pakeitimas gali labai paveikti jūsų burnos sveikatą ir padėti jums išvengti dantų ėduonies spąstų, tuo pat metu mėgaujantis maistu.
Genetikos įtaka dantų sveikatai
Genetika atlieka svarbų vaidmenį jūsų dantų sveikatai, nes turi įtakos viskam – nuo dantų formos iki emalio tvirtumo. Jei Jūsų šeimoje yra narių, turinčių krypusių dantų arba emalio problemų, gali būti labiau tikėtina, kad turėsite panašių problemų. Šie paveldėti bruožai gali turėti įtakos tam, kaip dantys išsidėsto ir kiek jie atsparūs ėduoniui.
Gali būti, kad kai kurių žmonių emalis iš prigimties stipresnis, todėl jie mažiau linkę į ėduonį, o kiti gali turėti genetinį polinkį į ėduonį. Tam tikri genetiniai žymenys netgi gali turėti įtakos jūsų organizmo gebėjimui apdoroti cukrų, o tai tiesiogiai įtakoja dantų ėduonies riziką.
Be to, genetika gali turėti įtakos jūsų salivų sudėčiai, kuri būtina rūgštims neutralizuoti ir maisto dalelėms nuplauti. Jei seilės yra ne tokios veiksmingos, gali padidėti tikimybė susirgti ėduonimi, nepriklausomai nuo jūsų burnos higienos įpročių.
Suprasdami savo genetinį polinkį galite imtis aktyvių priemonių. Nors savo genetikos pakeisti negalite, žinodami savo šeimos dantų istoriją galite priimti pagrįstus sprendimus dėl savo dantų priežiūros rutinos ir mitybos, kad apsaugotumėte dantis.
Reguliarių apsilankymų pas odontologą svarba
Reguliarūs apsilankymai pas odontologą yra labai svarbūs norint palaikyti idealią dantų sveikatą ir užkirsti kelią dantų ėduoniui. Galbūt manote, kad pakanka namuose valyti dantis šepetėliu ir dantų siūlu, tačiau vien šiais būdais visko sugauti neįmanoma. Odontologai turi specialius įrankius ir mokymus, kad galėtų nustatyti ankstyvuosius dantų ėduonies požymius, kurių galite nepastebėti.
Vizitų metu odontologas gali atlikti profesionalų valymą, kad pašalintų apnašas ir dantų akmenų sankaupas, kurių įprastas dantų valymas šepetėliu negali pašalinti. Negydant šios sankaupos gali sukelti rimtų problemų.
Be to, Jūsų odontologas atliks išsamias apžiūras, kad įvertintų Jūsų bendrą dantų sveikatą ir užtikrintų, kad dantų ertmės ar dantenų ligos būtų užfiksuotos anksti.
Kitas svarbus reguliarių apsilankymų aspektas – galimybė gauti asmeninių patarimų. Gydytojas odontologas gali įvertinti jūsų burnos higienos rutiną ir pateikti individualias rekomendacijas pagal jūsų konkrečius poreikius. Šios rekomendacijos padės jums priimti pagrįstus sprendimus dėl dantų priežiūros namuose.
Galiausiai, reguliarūs apsilankymai pas odontologą yra aktyvus žingsnis sveikesnės šypsenos link. Teikdami pirmenybę šiems vizitams, pasirūpinsite ilgalaike sėkme užkertant kelią dantų ėduoniui ir palaikant geriausią burnos sveikatą.
Nelaukite, kol iškils problemų, o jau šiandien suteikite šiems apsilankymams pas dantų gydytoją prioritetą!
Produktai, į kuriuos galbūt nekreipiate dėmesio
Galbūt nustebsite sužinoję, kad yra keletas odontologinių produktų, kurie galėtų labai pagerinti jūsų burnos priežiūros rutiną, tačiau į juos dažnai neatsižvelgiama.
Vienas iš svarbiausių produktų yra dantų siūlas. Nors dantų valymas šepetėliu yra gyvybiškai svarbus, dantų siūlas pašalina maisto daleles ir apnašas iš vietų, kurių nepasiekia dantų šepetėlis. Įpraskite kasdien naudoti dantų siūlą.
Kitas nepastebėtas dalykas yra burnos skalavimo skystis, kuriame yra fluorido. Daugelis žmonių praleidžia šį žingsnį, manydami, kad jis nereikalingas, tačiau geras burnos skalavimo skystis gali padėti stiprinti emalį ir sumažinti ėduonies riziką. Ieškokite tokio, kuris naikina bakterijas ir kartu suteikia fluoro naudą.
Nepamirškite liežuvio grandiklių. Jūsų liežuvyje gali būti bakterijų, kurios prisideda prie blogo burnos kvapo ir dantų ėduonies. Greitas liežuvio nušveitimas gali pastebimai pagerinti jūsų burnos higieną.