KO TRŪKSTA ORGANIZMUI, JEI NORITE MILTŲ IR SALDUMYNŲ: TVARKOMĖS SU SIGNALAIS

Kodėl kartais taip stipriai norisi pyrago, bulvių ar šokolado? Šie potraukiai gali atsirasti ne šiaip sau, o dėl organizme vykstančių procesų. Išsiaiškinome, ką iš tiesų jie reiškia ir kaip juos tinkamai sutramdyti.

Nuolatiniai signalai – į ką verta atkreipti dėmesį?

Mūsų organizmas – neįtikėtinai protinga sistema, kuri nuolat siunčia signalus apie tai, ko jam trūksta. Deja, šiuolaikiniame pasaulyje, pilname greitojo maisto, perdirbtos produkcijos ir nuolatinio streso, mes dažnai neteisingai interpretuojame šiuos signalus. Staigus noras suvalgyti ką nors saldaus ar miltinio gali slėpti rimtesnius poreikius, kuriuos verta suprasti.

Reklama

Mitybos specialistė Ieva Jankutė pastebi: „Kai organizmas trokšta energijos, jis ieško greičiausio būdo ją gauti – o tai dažniausiai yra angliavandeniai. Tačiau tikroji problema gali būti ne energijos trūkumas, o netinkamas jos gavimo būdas.”

Potraukis miltiniams produktams: ką tai reiškia?

Jei pastebite, kad nuolat siekiate duonos, makaronų ar bulvių, tai gali būti susiję su šiais trūkumais:

Triptofano ir serotonino disbalansas. Miltiniai produktai padidina triptofano – aminorūgšties, kuri padeda gaminti laimės hormoną serotoniną – kiekį. Kai jaučiamės prislėgti ar patiriame stresą, organizmas bando tai kompensuoti ieškodamas greitų serotonino šaltinių.

Reklama

Chromos trūkumas. Šis mikroelementas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Jo trūkumas gali sukelti staigius energijos šuolius ir kritimus, verčiančius ieškoti greitai įsisavinamų angliavandenių.

Nepakankamas baltymų vartojimas. Kai negauname pakankamai baltymų, organizmas jaučia energijos trūkumą ir „prašo” greitai įsisavinamų angliavandenių. Paradoksalu, bet miltiniai produktai tik laikinai sprendžia problemą, o ilgainiui ją dar labiau pagilina.

Endokrinologas dr. Tomas Rimkus teigia: „Nuolatinis miltinių produktų vartojimas sukuria užburtą ratą: trumpalaikis energijos šuolis, po kurio seka kritimas, vėl verčiantis ieškoti angliavandenių. Tai ne tik veikia nuotaiką, bet ilgainiui gali sutrikdyti medžiagų apykaitą.”

Reklama

Saldumynų potraukis: ko iš tiesų trūksta?

Intensyvus noras valgyti šokoladą, pyragaičius ir kitus saldumynus gali signalizuoti apie:

Magnio deficitą. Šis mineralas dalyvauja daugiau nei 300 biocheminių reakcijų organizme, o jo trūkumas gali pasireikšti kaip staigus noras valgyti šokoladą, ypač juodąjį.

Gliukozės lygio svyravimus. Kai cukraus kiekis kraujyje staiga nukrenta, organizmas siunčia signalus, kad jam reikia greitai įsisavinamų angliavandenių.

Reklama

Emocinius poreikius. Saldumynai stimuliuoja dopamino – malonumo hormono – išsiskyrimą. Jei jaučiame liūdesį, nerimą ar stresą, organizmas „prašo” saldumynų, kad pagerintų emocinę būseną.

B grupės vitaminų trūkumą. Šie vitaminai būtini energijos išgavimui iš maisto. Jų stoka gali pasireikšti nuolatiniu nuovargiu ir noru vartoti daug cukraus.

Kaip tinkamai reaguoti į organizmo signalus?

Užuot nuslopinę signalus laikinais sprendimais, verta išmokti juos teisingai interpretuoti ir reaguoti:

Reklama

  1. Valgykite reguliariai ir įvairiai. Nepraleidinėkite valgymų, ypač pusryčių, ir kiekviename valgyje derinkite baltymus, sveikas riebalų rūgštis ir kompleksinius angliavandenius.
  2. Pasirūpinkite mikroelementais. Maistas, turtingas magnio (riešutai, sėklos, lapinės daržovės), chromo (pilno grūdo produktai, brokolis) ir B grupės vitaminų (kiaušiniai, pieno produktai, mėsa) gali sumažinti potraukį saldumynams.
  3. Stebėkite emocijas. Prieš griebdamiesi sausainio, paklauskite savęs: ar iš tikrųjų esu alkanas, ar tai emocinis poreikis? Jei antrasis variantas, pagalvokite apie kitas veiklas, kurios gali pakelti nuotaiką – pasivaikščiojimą, pokalbį su draugu ar meditaciją.
  4. Atkreipkite dėmesį į miego kokybę. Miego trūkumas didina streso hormoną kortisolį, o tai gali sukelti didesnį apetitą ir potraukį saldumynams.

Dietologė Laura Kiaulakienė pabrėžia: „Trumpalaikiai sprendimai, tokie kaip visiška atsisakymas saldumynų, dažnai duoda priešingą efektą – dar didesnį jų troškimą. Vietoj to, mokykimės rinktis kokybiškus produktus ir klausytis tikrųjų organizmo poreikių.”

Sveikesni pasirinkimai, mažinantys potraukį

Kai kyla stiprus noras valgyti miltų ar saldumynų, pabandykite juos pakeisti šiais produktais:

  • Vietoj baltos duonos – viso grūdo produktai, kurie suteikia ilgalaikės energijos
  • Vietoj pieninio šokolado – nedidelis kiekis juodojo šokolado (>70%)
  • Vietoj saldainių – džiovinti vaisiai ir riešutai
  • Vietoj saldžių gėrimų – žalioji arbata su cinamonu, padedanti stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje
  • Vietoj pyragaičių – graikiškas jogurtas su uogomis ir medumi

Kada verta kreiptis į specialistą?

Jei potraukis miltiniams ir saldumynams yra nekontroliuojamas ir kelia diskomfortą kasdieniniame gyvenime, verta pasikonsultuoti su mitybos specialistu ar endokrinologu. Tai gali būti požymis, kad organizme vyksta hormoniniai sutrikimai, tokios būklės kaip hipotireozė ar net diabetas.

Reklama

„Neįprasti maisto potraukiai kartais gali būti pirmasis ženklas, kad kažkas netvarkoj su medžiagų apykaita,” – perspėja endokrinologas Tomas Rimkus. „Ypač jei pastebite ir kitus simptomus – nuovargį, nuotaikų kaitą, svorio pokyčius.”

Mūsų organizmas nuolat komunikuoja, siųsdamas subtilias ir kartais ne tokias subtilias žinutes. Išmokus jas tinkamai suprasti ir reaguoti, galima ne tik sumažinti potraukį nesveikiems produktams, bet ir pagerinti bendrą savijautą, energijos lygį bei emocinę būseną. Galbūt tas netikėtas noras suvalgyti šokolado plytelę – tai ne silpnybė, o organizmo būdas pasakyti, kad jam trūksta magnio ar tiesiog nedidelės atgaivos sunkią dieną.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like