Šiuolaikiniame pasaulyje, kur populiarėja įvairūs sveikatingumo ritualai, įžymybės dažnai tampa neįprastų sveikatos praktikų pradininkais. Kai kurie jų metodai stebina, kiti kelia skepticizmą, tačiau visi jie atskleidžia, kaip toli žmonės pasiryžę eiti siekdami ilgaamžiškumo ir geros savijautos. Susipažinkime su keliais netikėtais būdais, kuriais pasaulio elitas rūpinasi savo sveikata.
Ledinis šaltis ir karštis – kraštutinumų terapija
Kai kurios garsenybės prisiekia kontrastinės temperatūros terapijos nauda. Holivudo aktorius Christas Hemswortas reguliariai praktikuoja maudynes lediniame vandenyje, po kurių iškart eina į karštą sauną. Šis metodas, žinomas kaip kontrastinė hidroterapija, tariamai gerina kraujotaką, mažina uždegimą ir padeda atsistatyti raumenims po intensyvių treniruočių.
„Pirmą kartą įlipęs į ledinį vandenį maniau, kad mirsiu,” – yra prisipažinęs Hemswortas viename interviu. „Bet po kelių savaičių pajutau, kad tai tapo mano energijos šaltiniu. Dabar negaliu įsivaizduoti dienos be šio ritualo.”
Panašiai ir kiti Holivudo aktoriai praktikuoja krioterapiją – procedūrą, kurios metu kūnas trumpam patenka į itin žemos temperatūros (-110°C iki -160°C) kamerą. Teiginimai apie naudą įspūdingi: nuo uždegimo mažinimo iki spartesnio senėjimo požymių mažinimo. Nors moksliniai įrodymai vis dar ribotos apimties, tai nesulaiko garsenybių nuo šių ekstremumų.
Keisti mitybos ritualai, kurių niekas nesuprastų
Įžymybės išgarsėjo ir savo netradiciniais mitybos ritualais. Kai kurie technologijų milijardieriai praktikuoja protarpinį badavimą su ekstremaliomis variacijomis – badaudami net iki 36 valandų per savaitę. Vienas žinomas technologijų įmonės vadovas pradeda dieną „žaliąja kava”, kurioje yra sviestas, vidutinio grandinės ilgio trigliceridų aliejaus ir įvairių maisto papildų mišinys, ir tai būna jo vienintelis maistas iki vėlyvos popietės.
Kita technologijų pasaulio įžymybė pasakojo apie savo „proteinų optimizavimo” programą, kurios metu ji vartoja tikslų baltymų kiekį pagal savo genetinį profilį ir kasdienius aktyvumo duomenis, kuriuos renka dėvima technologija. Šiuos duomenis kas savaitę analizuoja asmeninė gydytojų komanda.
„Maistas man yra tiesiog kuras. Nebegaištu laiko galvodamas, ką valgyti – mano sistema automatiškai parenka optimalų maistą konkrečiai dienai”, – aiškino jis technologijų konferencijoje.
Miego inžinerija
Jei manote, kad miegas yra paprastas dalykas, įžymybės su tuo nesutiktų. Viena dainininkė investavo daugiau nei 100 000 eurų į specialų miegamąjį, kuris suprojektuotas maksimaliai kokybiškam miegui: nuo garso izoliacijos iki specialios temperatūros kontrolės, išmaniojo apšvietimo, kuris sinchronizuojasi su cirkadiniu ritmu, iki oro drėgmės reguliavimo.
„Miegas yra mano slaptas ginklas. Kai miegu 8.5 valandas savo kambaryje, jaučiuosi galinti nuversti kalnus”, – teigė ji žurnalo interviu.
Kita garsenybė pasidalijo, kad samdo „miego trenerį”, kuris ne tik sukūrė individualų miego režimą, bet ir kas savaitę analizuoja miego duomenis iš įvairių jutiklių, sumontuotų lovoje.
„Daug žmonių nežino, kad prastas miegas gali paveikti viską – nuo odos išvaizdos iki sprendimų priėmimo kokybės. Į miegą žiūriu kaip į investiciją į save”, – paaiškino ji socialiniuose tinkluose.
Mikrodozavimas ir netradicinės terapijos
Kai kurios Silicio slėnio garsenybės pripažįsta reguliariai mikrodozuojančios psilocibino grybus – vartojančios labai mažas dozes, kurios nesukelia haliucinacijų, bet tariamai padidina kūrybiškumą ir gerina nuotaiką. Šis kontroversiškas metodas, nors ir nelegalus daugelyje šalių, kai kurių technologijų lyderių yra laikomas „smegenų vitaminais”.
„Tai ne apie apsvaigimą, o apie optimalų smegenų veikimą”, – anonimiškai tvirtino vienas žinomas startuolių įkūrėjas technologijų žurnalui. „Maža dozė psilocibino man padeda išvengti nerimo ir išlikti kūrybiškam. Tai tarsi mano slaptasis produktyvumo ginklas.”
Kita įžymybė prisipažino vartojanti kanapių aliejų prieš miegą – ne dėl pramogos, o kaip rimtą priemonę prieš nemigą. „Tai padeda mano protui išjungti nuolatinį minčių srautą ir tiesiog pailsėti”, – teigė ji.
Kvėpavimo treniruotės ir meditacija
Vienos kovos menų žvaigždės rekomenduojamos kvėpavimo technikos tapo savotišku standartu Holivude. Ši garsenybė teigia, kad speciali kvėpavimo technika, vadinama „4-4-4-4” (įkvėpti keturias sekundes, sulaikyti keturias, iškvėpti keturias, sulaikyti keturias), padeda kontroliuoti stresą net prieš svarbiausius pasirodymus.
„Prieš kiekvieną svarbų susitikimą ar pasirodymą 10 minučių praktikuoju šį kvėpavimą. Tai pakeitė mano gyvenimą. Dabar galiu kontroliuoti savo nervus, o ne jie mane”, – teigė ji žurnalistams.
Nemažai įžymybių yra atradę ir Wim Hof metodą – ekstremaliomis sąlygomis atliekamą kvėpavimo praktiką, kuri susideda iš gilaus kvėpavimo, šalčio terapijos ir meditacijos. Metodas žada padidinti energiją, pagerinti imunitetą ir sumažinti stresą, nors mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti visą jo poveikį.
Biologinio amžiaus reversavimas
Naujausia tendencija tarp turtingųjų ir įžymiųjų – biologinio amžiaus atsukimas. Vienas technologijų milijardierius investavo milijonus į tyrimus, kurių tikslas – suprasti, kaip galima „perprogramuoti” kūno ląsteles, kad jos elgtųsi kaip jaunesnės.
Jis seka daugiau nei 70 biologinių žymenų kasmet ir pakoreguoja savo gyvenimo būdą pagal gautus rezultatus. „Per pastaruosius penkerius metus mano biologinis amžius nesikeitė, nors chronologiškai pasenau”, – pasidalijo jis technologijų konferencijoje.
Kiti įžymūs žmonės renkasi mažiau moksliškai pagrįstus, bet ne mažiau intriguojančius metodus – nuo placentos ekstraktų injekcijų iki gyvūnų kamieninių ląstelių terapijos, kurios žada atsukti senėjimo procesus.
Naujos kartos papildai
Įžymybės dažnai tampa naujausių maisto papildų naudotojais dar prieš jiems patenkant į plačiąją rinką. Viena filmų žvaigždė prisipažino vartojanti NMN (nikotinamido mononukleotidą) – junginį, kuris paverčiamas NAD+ molekulėmis, reikalingomis ląstelių energijai gaminti.
„Nežinau, ar tai placebas, ar realus poveikis, bet jaučiuosi turinti daugiau energijos nei prieš dešimt metų”, – teigė ji viename interviu.
Kiti garsenybių favoritai – adapstogeniniai grybai, egzotiški antioksidantai ir personalizuoti vitaminų mišiniai, sukurti remiantis genetiniais testais. Šie papildai dažnai kainuoja šimtus eurų per mėnesį ir yra prieinami tik išskirtiniuose sveikatingumo klubuose ar per privačius gydytojus.
Neįprasti fitneso metodai
Kai kurios garsenybės prisiekia netradicinių treniruočių metodų nauda. Žinoma aktorė naudoja antigravitacinę jogą – praktiką, kurią atliekant kūnas kabinamas medžiaginėse sūpynėse, kad būtų sumažintas spaudimas sąnariams ir stuburo diskams.
„Po antigravitacinės jogos jaučiuosi ūgtelėjusi 2 centimetrais. Tai vienintelė treniruotė, po kurios nejaučiu skausmo nugaroje”, – pasidalijo ji socialiniuose tinkluose.
Kitas aktorius praktikuoja „gyvulinį judėjimą” – treniruočių metodą, kuriame imituojami įvairių gyvūnų judesiai, nuo beždžionių iki krokodilų. „Pradėjęs judėti kaip gyvūnai, atradau raumenų grupes, kurių egzistavimo net neįtariau”, – juokavo jis interviu sporto žurnalui.
Ar verta sekti įžymybių pavyzdžiu?
Nors kai kurie iš šių metodų gali turėti naudos sveikatai, daugelis jų nėra pakankamai moksliškai ištirti arba yra neprieinami dėl savo kainos. Ekspertai pataria atsargiai vertinti garsenybių propaguojamas sveikatos praktikas.
„Įžymybės turi ištisas komandas – nuo gydytojų iki mitybos specialistų ir asmeninių trenerių – kurie padeda jiems išlaikyti sveikatą”, – primena gydytoja Ona Petrauskienė, specializuojanti sveikatingumo srityje. „Be to, jie turi finansinius išteklius eksperimentuoti su netradiciniais metodais, kurių ilgalaikis poveikis dar nežinomas.”
Sveikatos specialistė pabrėžia, kad dauguma žmonių galėtų pasiekti gerų rezultatų laikydamiesi paprastų, moksliškai pagrįstų rekomendacijų: pakankamas miegas, subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir streso valdymas.
„Prieš išbandant bet kokį netradicinį sveikatos metodą, verta pasikonsultuoti su sveikatos specialistais. Ne viskas, kas madinga tarp įžymybių, yra saugu ar naudinga eiliniam žmogui”, – perspėja gydytoja.
Išvados
Neįprasti sveikatos ritualai atspindi mūsų nuolatinį siekį ilgesnio, sveikesnio gyvenimo. Nors įžymybių praktikuojami metodai dažnai atrodo ekstravagantiški ar net keisti, jie primena, kad sveikatos siekimas gali būti kūrybiškas procesas.
Galbūt verta pasisemti įkvėpimo iš šių netradicinių praktikų, bet taip pat svarbu išlaikyti kritišką požiūrį ir neprarasti sveiko proto. Galiausiai, geriausia sveikatos strategija yra ta, kuri tinka jūsų asmeniniam gyvenimo būdui, vertybėms ir, svarbiausia, biudžetui.
O kol svarstote apie ledines maudynes ar brangius papildus, nepamirškite, kad kasdieniai sveikos gyvensenos įpročiai vis dar lieka patikimiausiu keliu į gerą savijautą – nors ir ne tokiu įdomiu, apie kurį būtų galima papasakoti vakarėliuose.