Kaip suprasti, kad organizmui trūksta vandens?

identifying signs of dehydration

Jūsų organizmas apie dehidrataciją praneša keliais simptomais, kuriuos galite stebėti. Stebėkite, ar nėra tamsus šlapimas, sumažėjęs šlapinimosi dažnumas ir padidėjęs troškulys.

Fiziniai požymiai: sumažėjęs odos elastingumas suspaudus ir sausos, lipnios gleivinės. Psichiniai požymiai pasireiškia susilpnėjusiu susikaupimu, sulėtėjusiomis reakcijomis ir padidėjusiu dirglumu.

Reklama

Fizinio krūvio metu pastebėkite raumenų mėšlungį, greitą širdies ritmą ir sumažėjusį prakaitavimą. Suprasdami šiuos įspėjamuosius ženklus, galėsite palaikyti idealią hidrataciją ir išvengti rimtų komplikacijų.

Fiziniai dehidratacijos požymiai ir simptomai

Kai skysčių kiekis organizme nukrenta žemiau idealaus lygio, atsiranda keli aiškūs fiziniai požymiai ir simptomai, signalizuojantys apie dehidrataciją. Pastebėsite tamsios spalvos šlapimą, sumažėjusį šlapinimosi dažnumą ir padidėjusį troškulį. Jūsų oda praranda elastingumą, pasireiškia „turgoro bandymo” reiškinys, kai suspausta oda lėtai grįžta į pradinę padėtį. Gleivinės, įskaitant burną ir lūpas, tampa sausos ir lipnios.

Sumažėjus kraujo kiekiui, gali padažnėti širdies plakimas, atsirasti galvos svaigimas ir nuovargis. Dėl sumažėjusio kraujo pritekėjimo į smegenis dažnai skauda galvą. Akys atrodo įdubusios, gali sumažėti ašarų gamyba. Jei užsiimate fizine veikla, pastebėsite, kad jūsų rezultatai prastėja, atsiranda raumenų mėšlungis ir sumažėja prakaitavimas nepaisant fizinio krūvio.

Reklama

Psichiniai ir emociniai prastos hidratacijos požymiai

Dehidratacijos poveikis kognityvinėms funkcijoms toli gražu neapsiriboja fiziniais simptomais, bet turi išmatuojamą poveikį jūsų protiniam aiškumui ir emocinei būsenai. Kai organizmo hidratacijos lygis nukrenta žemiau idealaus, pastebėsite sumažėjusią koncentraciją, sulėtėjusią reakciją ir pablogėjusią trumpalaikę atmintį.

Atkreipkite dėmesį į padidėjusį dirglumą, nerimą ir nuotaikų svyravimus, nes tai gali reikšti nepakankamą skysčių suvartojimą. Gali būti, kad jaučiate smegenų miglą, sunku priimti sprendimus ar atlikti sudėtingas protines užduotis. Net ir nedidelė dehidratacija gali 2-3 % sumažinti jūsų kognityvinę veiklą.

Jei jaučiate nepaaiškinamą nuovargį, į depresiją panašius simptomus ar sumažėjusį protinį budrumą, patikrinkite savo hidratacijos būklę. Kai esate dehidratuoti, jūsų smegenų tūris gali sumažėti, todėl gali skaudėti galvą ir pakisti kognityvinės funkcijos. Šie psichikos rodikliai dažnai pasireiškia anksčiau nei sunkūs fiziniai simptomai.

Reklama

Kūno įspėjamieji signalai fizinio krūvio ir karščio metu

Fizinio aktyvumo ir karščio metu organizmas apie dehidrataciją praneša trimis skirtingais įspėjamaisiais mechanizmais: per dideliu prakaitavimu, sumažėjusiu odos elastingumu, raumenų mėšlungiu, kurį lydi silpnumas, ir greitu širdies ritmu, nepaisant vidutinio krūvio.

Kai sportuojate karštyje, atkreipkite dėmesį į sumažėjusį prakaito išsiskyrimą, nepaisant kylančios kūno temperatūros – tai labai svarbus rodiklis, kad išnaudojote skysčių atsargas. Pastebėsite, kad suspausta oda greitai neatsigauna, gali pasireikšti staigūs nevalingi raumenų susitraukimai, ypač blauzdų ir šlaunų.

Jūsų širdies ir kraujagyslių sistema kompensuoja skysčių netekimą padidindama širdies susitraukimų dažnį, kad palaikytų kraujospūdį. Jei širdies susitraukimų dažnis 20-25 dūžiais per minutę viršija įprastą fizinio krūvio dažnį, greičiausiai pasiekėte didelį hidratacijos deficitą, į kurį reikia nedelsiant atkreipti dėmesį.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like