Beržų sula – pavasario dovana, kuri nuo seno vertinama dėl savo gaivinančių ir sveikatinančių savybių. Nors šviežia beržų sula yra puikus gėrimas, jos fermentavimas ir pavertimas gira atskleidžia naujus skonio horizontus bei pratęsia šio sezoniško produkto galiojimo laiką. Šiame straipsnyje dalijamės geriausiais beržų sulos giros receptais, kurie padės jums išnaudoti šį unikalų gamtos turtą.
Kodėl verta gaminti girą iš beržų sulos?
Beržų sula renkama tik trumpą laiką pavasarį, paprastai kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, kai prasideda intensyvus sulčių tekėjimas. Šviežia sula greitai fermentuojasi, tad fermentacija yra puikus būdas ne tik pratęsti jos galiojimą, bet ir sukurti naują, turtingesnio skonio gėrimą.
Fermentuota beržų sula įgauna malonų, lengvai rūgštelėjusį skonį ir natūralų putojimą dėl fermentacijos metu susidariusio anglies dioksido. Be to, fermentacijos procesas praturtina gėrimą naudingomis bakterijomis, kurios teigiamai veikia virškinimo sistemą.
Klasikinis beržų sulos giros receptas
Ingredientai:
- 5 litrai šviežios beržų sulos
- 100 g rudojo cukraus arba medaus
- 2 citrinų žievelės
- 5-6 razinos
- 1 šaukštelis natūralių mielių (galima naudoti ir duonos raugą)
- Keletas mėtų arba citrinžolės lapelių (nebūtina)
Gaminimo eiga:
- Paruoškite beržų sulą: Šviežiai surinktą sulą perfiltruokite per marlę ar smulkų sietelį, kad pašalintumėte galimas priemaišas.
- Paruoškite fermentacijos indą: Naudokite stiklinį butelį ar indą su hermetišku dangteliu. Indą būtinai sterilizuokite – išplaukite karštu vandeniu ir išdžiovinkite orkaitėje arba saulėje.
- Pradėkite fermentaciją: Į indą supilkite beržų sulą, įdėkite cukrų arba medų, įmeskite nuplautas razinas (jos veikia kaip natūralus fermentacijos katalizatorius), citrinos žievelę, mieles ir, jei naudojate, mėtų ar citrinžolės lapelius.
- Fermentuokite: Indą uždenkite, bet neuždarykite hermetiškai – fermentacijos metu susidaro dujos, kurioms reikia išeiti. Galite uždengti marle arba naudoti specialų fermentacijos kamštį su vandens užraktu. Palikite kambario temperatūroje (apie 20-22°C) 2-3 dienas. Fermentacijos trukmė priklauso nuo kambario temperatūros – šiltesnėje patalpoje procesas vyks greičiau.
- Stebėkite procesą: Fermentacijos metu pastebėsite, kad skystis pradeda burbuliuoti, o razinos pakyla į paviršių – tai ženklas, kad procesas vyksta sėkmingai.
- Filtruokite ir išpilstykite: Kai gira įgauna norimą rūgštumą (po 2-3 dienų), perfiltruokite per marlę ir išpilstykite į stiklinius, hermetiškus butelius. Butelius laikykite šaldytuve.
Beržų sulos gira su vaisiais ir uogomis
Šis receptas suteikia girai papildomo vaisinio aromato ir natūralaus saldumo.
Ingredientai:
- 3 litrai beržų sulos
- 300 g įvairių šviežių arba šaldytų uogų (braškės, mėlynės, avietės)
- 1 obuolys, supjaustytas skiltelėmis
- 50 g rudojo cukraus
- 1 citrinos sulčių
- 3-4 razinos
- 1 šaukštelis mielių
Gaminimo eiga:
Procesas panašus į klasikinį receptą, tik prieš fermentaciją į sulą įdėkite vaisius ir uogas. Po fermentacijos galite perfiltruoti girą arba palikti su vaisių gabalėliais – tai suteiks papildomo aromato ir estetinio žavesio.
Prieskoninė beržų sulos gira
Šis receptas papildytas aromatiniais prieskoniais, kurie ne tik pagerina skonį, bet ir suteikia papildomų sveikatinančių savybių.
Ingredientai:
- 4 litrai beržų sulos
- 80 g medaus
- 1 citrinos žievelė ir sultys
- 2 cm imbiero šaknies, supjaustytos plonais griežinėliais
- 2 cinamono lazdelės
- 3 kardamono ankštys
- 5 gvazdikėliai
- 1 šaukštelis natūralių mielių
Gaminimo eiga:
Prieskonius galite dėti tiesiai į fermentacijos indą arba pirmiausia paruošti koncentruotą prieskonių nuovirą: užpilkite juos 200 ml karšto vandens, palaukite, kol atvės, ir tada supilkite į beržų sulą. Toliau fermentuokite kaip įprastai.
Beržų sulos gira su žolelėmis
Šis variantas ypač tinka tiems, kas mėgsta žolelių arbatas ir subtilų aromatą.
Ingredientai:
- 3 litrai beržų sulos
- 60 g medaus
- Sauja šviežių arba džiovintų žolelių (mėtos, melisa, čiobreliai)
- 1 citrinos sultys
- 4-5 razinos
- 1 šaukštelis mielių
Gaminimo eiga:
Žoleles galite trumpai užplikyti verdančiu vandeniu, kad išgautumėte daugiau aromato, arba dėti tiesiai į sulą. Fermentuokite įprastu būdu, bet stebėkite, kad procesas nebūtų per ilgas – žolelės gali suteikti kartumo, jei fermentuosite per ilgai.
Patarimai sėkmingai fermentacijai
- Švarumas: Visi indai ir įrankiai turi būti labai švarūs, kad išvengtumėte nepageidaujamų bakterijų patekimo.
- Temperatūra: Optimali fermentacijos temperatūra yra 20-22°C. Per šilta aplinka gali paskatinti per greitą fermentaciją ir nepageidaujamų skonių atsiradimą.
- Cukraus kiekis: Nuo cukraus ar medaus kiekio priklauso fermentacijos intensyvumas ir galutinis alkoholio kiekis. Jei norite mažiau alkoholiškos giros, naudokite mažiau saldiklių.
- Laikymas: Fermentuotą girą laikykite šaldytuve – taip sulėtinsite tolimesnę fermentaciją ir išsaugosite optimalų skonį.
- Butelių pasirinkimas: Išpilstydami girą, naudokite stiklinius butelius su hermetiškais kamščiais, kurie gali atlaikyti slėgį. Nepripilkite butelių iki viršaus – palikite apie 2-3 cm erdvės dujoms.
Beržų sulos gira – tai puikus būdas pratęsti trumpą beržų sulos sezoną ir mėgautis šiuo unikaliu gamtos turtu ilgiau. Eksperimentuokite su skirtingais priedais ir atraskite savo mėgstamiausią receptą!