Kai pradeda slinkti priekiniai plaukai – tai ne genetika, o stresas

stress causes hair loss

Daugelis žmonių neteisingai priskiria priekinį plaukų slinkimą paveldėtiems nuplikimo modeliams. Tačiau nauji tyrimai rodo, kad dažnesnis kaltininkas yra stresas. Tai susiję su kortizoliu – pagrindiniu mūsų organizmo streso hormonu,kuris gali sutrikdyti normalią folikulų funkciją, ypač ties plaukų linija. Šis reiškinys paaiškina, kodėl asmenims, kurių šeimoje nuplikimas nepasireiškė, po sunkių gyvenimo įvykių staiga išretėja plaukai. Šio skirtumo supratimas suteikia vilties tiems, kurie stebi, kaip jų plaukai retėja, nes streso sukeltas plaukų slinkimas dažnai būna grįžtamas tinkamai įsikišus.

Streso sukeltas plaukų slinkimas

Nors daugelis žmonių pastebi, kad streso metu plaukai slenka, fiziologinis mechanizmas, siejantis stresą su plaukų slinkimu, yra susijęs su sudėtingais hormoniniais procesais.

Reklama

Kai organizmas patiria stresą, išsiskiria kortizolio, dažnai vadinamo „streso hormonu”, kuris gali sutrikdyti normalų plaukų augimo ciklą.

Plaukų folikulai paprastai veikia trimis etapais: augimo (anageno), regresijos (katageno) ir ramybės (telogeno). Esant dideliam stresui, daugiau folikulų nei įprastai pereina į telogeno fazę, todėl susidaro vadinamoji telogeno efluvium būklė. Tai pasireiškia padidėjusiu slinkimu, ypač pastebimu ties priekine plaukų linija.

Be to, stresas gali sukelti uždegimines reakcijas ir sumažinti kraujo pritekėjimą į folikulus, o tai dar labiau pakenkia plaukų augimui.

Reklama

Laiko tarpas tarp streso ir matomo plaukų slinkimo– paprastai 2-3 mėnesiai – dažnai neleidžia žmonėms susieti šių įvykių.

Kaip atskirti genetinį plaukų slinkimą nuo streso sukelto plaukų slinkimo

Atskirti genetinį plaukų slinkimą nuo streso sukelto plaukų slinkimo yra pagrindinis iššūkis tiek plonėjančius plaukus patiriantiems asmenims, tiek medikams.

Pagrindinę priežastį gali padėti nustatyti keli rodikliai. Genetinis plaukų slinkimas paprastai vyksta pagal nuspėjamus dėsningumus– vyrams slenka smilkiniai ir retėja viršugalvis, o moterims išsklaidytas plaukų slinkimas vyksta daugiausia ties viršugalviu, išsaugant priekinę plaukų liniją.

Reklama

Priešingai, su stresu susijęs plaukų slinkimas pasireiškia kitaip. Dažnai jis pasireiškia staigiu, išsklaidytu slinkimu per visą galvos odą, įskaitant priekinę sritį.

Laiko juosta yra dar viena užuomina: streso sukeltas plaukų slinkimas paprastai pasireiškia praėjus 2-3 mėnesiams po sukeliančio įvykio ir gali būti lydimas galvos odos jautrumo ar uždegimo.

Be to, genetinis slinkimas progresuoja palaipsniui, o streso sukeltas slinkimas paprastai išnyksta, kai streso veiksnys atslūgsta.

Reklama

Streso hormonai, kurie veikia jūsų plaukų liniją

Kai organizmas patiria stresą, išsiskiria kaskada hormonų, galinčių tiesiogiai paveikti plaukų folikulų sveikatą ir funkciją, ypač priekinėje plaukų linijoje.

Kortizolis, pagrindinis streso hormonas, sutrikdo normalų plaukų augimo ciklą, per anksti perkeldamas folikulus iš aktyvaus augimo fazės (anageno) į slinkimo fazę (telogeno).

Be to, dėl streso išsiskiria katecholaminai, pavyzdžiui, adrenalinas ir noradrenalinas, kurie siaurina kraujagysles ir mažina maisto medžiagų patekimą į plaukų folikulus.

Reklama

Priekinė plaukų linija ypač pažeidžiama dėl jautrumo dihidrotestosteronui (DHT) – hormonui, kurio gamyba streso metu padidėja. Šis derinys sukuria puikią audrą plaukų linijai nykti.

Lėtinis stresas taip pat padidina uždegiminių citokinų, kurie pažeidžia plaukų folikulų kamienines ląsteles ir dar labiau sumažina jų regeneracinį pajėgumą, ypač šventyklų ir priekinių sričių.

Praktiniai streso valdymo būdai sveikesniems plaukams

Kovojant su streso sukeltu plaukų slinkimu reikalingas įvairiapusis požiūris, apimantis tiek psichologinius, tiek fiziologinius veiksnius.

Reklama

Reguliari sąmoningumo meditacija ir gilaus kvėpavimo pratimai gali labai sumažinti kortizolio kiekį, o pakankamas miegas (7-9 val. per parą) padeda reguliuoti hormonų pusiausvyrą, būtiną plaukų augimo ciklams.

Fizinis aktyvumas, ypač joga, vaikščiojimas ar plaukimas, teikia dvejopą naudą: mažina streso hormonų kiekį ir gerina plaukų folikulų kraujotaką.

Omega-3 riebalų rūgščių, B grupės vitaminų ir cinko turinčios mitybos korekcijos palaiko atsparumą stresui ir plaukų stiprumą.

Reklama

Laiko valdymo strategijos, skaitmeninė detoksikacija ir aiškių darbo ir asmeninio gyvenimo ribų nustatymas užkerta kelią chroniškam streso kaupimuisi.

Tiems, kurie patiria pastebimą plaukų slinkimą, pasikonsultavus su dermatologu ir psichikos sveikatos specialistu, sukuriama išsami gydymo strategija, kurioje atsižvelgiama į streso ir plaukų sveikatos sąsajas.

Mitybos ir gyvenimo būdo pokyčiai, padedantys kovoti su streso sukeltu plaukų retėjimu

Nors streso sukeltas plaukų retėjimas kelia didelių sunkumų, tikslingos mitybos intervencijos ir gyvenimo būdo pokyčiai gali veiksmingai kovoti su jo progresavimu.

Reklama

Tyrimai rodo, kad mityba, kurioje gausu biotino, cinko, geležies ir omega-3 riebalų rūgščių, yra būtina plaukų folikulų regeneracijai. Reguliarus žalialapių daržovių, riešutų, kiaušinių ir riebios žuvies vartojimas suteikia šių būtinų maistinių medžiagų ir kartu palaiko organizmo reakcijos į stresą mechanizmus.

Be tinkamos mitybos, plaukų atsparumą skatina ir tinkama hidratacija bei nuoseklus miegas. Fiziniai pratimai, ypač joga ir vidutinio sunkumo aerobinė veikla, mažina kortizolio kiekį, kuris priešingu atveju skatina folikulų pažeidimus.

Be to, alkoholio ir kofeino vartojimo mažinimas padeda stabilizuoti hormonų svyravimus, susijusius su priekinių plaukų slinkimu. Nuosekliai atliekant šiuos pakeitimus sukuriama fiziologinė aplinka, palanki plaukų išsaugojimui ir ataugimui.

Reklama

Medicininis gydymas streso pažeistiems plaukams atkurti

Nors gyvenimo būdo pokyčiai sudaro pagrindą plaukams atsigauti, medicininės intervencijos siūlo tikslingus streso sukelto plaukų slinkimo gydymo būdus, kurių veiksmingumas įrodytas.

Vietinio poveikio minoksidilas (2-5 %) stimuliuoja folikulų aktyvumą ir pailgina augimo fazę, o matomi rezultatai pasireiškia po 3-6 mėnesių nuoseklaus naudojimo.

Receptiniai vaistai gali būti finasteridas, kuris blokuoja DHT gamybą, ir kortikosteroidų injekcijos, mažinančios galvos odos uždegimą streso sukeltos areatinės alopecijos atvejais.

Reklama

Pažangūs gydymo būdai, pavyzdžiui, trombocitais praturtintos plazmos terapija, pasitelkiant augimo faktorius iš paties paciento kraujo, atjaunina miegančius folikulus.

Žemo lygio lazerio terapijos prietaisai, kuriuos dabar galima naudoti namuose, pagerina ląstelių medžiagų apykaitą ir kraujo pritekėjimą į susilpnėjusius folikulus.

Kad rezultatai būtų geriausi, dermatologai paprastai rekomenduoja taikyti kombinuotus metodus, pritaikytus prie konkretaus streso sukelto plaukų retėjimo modelio ir sunkumo.

Reklama

Tikros sėkmės istorijos: Žmonės, kurie pakeitė retėjančią plaukų liniją

Medicininis gydymas siūlo mokslinius sprendimus, tačiau niekas geriau neįrodo jų veiksmingumo nei asmeninės plaukų atkūrimo kelionės. Daugeliui žmonių sėkmingai pavyko sustabdyti streso sukeltą plaukų slinkimą taikant tikslines intervencijas.

Pavyzdžiui, 42 m. Sophia, kuri po skyrybų per šešis mėnesius taikė streso valdymo metodus ir gydėsi minoksidilu.

Arba 36 m. Markusas, kuriam dėl perdegimo įmonėje prasidėjo pastebimas nuosmukis, kuris labai pagerėjo po terapijos, meditacijos ir vietinio poveikio procedūrų.

Reklama

Kitas žymus atvejis susijęs su daktaru Patelu, chirurgu, kuriam rezidentūros metu smarkiai išretėjo priekinė veido dalis.

Derinant galvos odos masažus, mitybos pokyčius ir kortizolio kiekį mažinančią praktiką, per metus jam buvo atkurta plaukų linija.

Šioms sėkmės istorijoms būdingi bendri elementai: streso šalinimas, nuoseklus gydymas, kantrybė ataugant plaukams ir plaukų sveikatą palaikantys holistiniai gyvenimo būdo pokyčiai.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like