Ką jūsų sapnai sako apie širdies būklę: netikėtas ryšys

Sapnai – paslaptingas mūsų pasąmonės reiškinys, kurį žmonija bando suprasti tūkstančius metų. Tačiau naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia netikėtą sąsają – mūsų sapnai gali būti slapta žinutė apie širdies sveikatą. Šis atradimas jungia mistinį sapnų pasaulį su konkrečia medicinos realybe.

Sapnų kodai, kuriuos turėtume dešifruoti

Oksfordo universiteto Somnologijos instituto profesorius dr. James Wilkinson pastarąjį dešimtmetį tyrinėja ryšį tarp sapnų ir širdies veiklos. Jo laboratorijos atradimai privertė mokslo bendruomenę pažvelgti į sapnus visai kitaip.

Reklama

„Sapnuose yra užkoduota daugiau fiziologinės informacijos nei anksčiau manėme. Tam tikri sapnų modeliai gali atspindėti subtilias širdies ir kraujagyslių sistemos būklės variacijas,” – teigia dr. Wilkinson.

Sapnai, kurie gali signalizuoti širdies problemas

Stanfordo medicinos universiteto kardiologė dr. Emily Chen, bendradarbiaudama su neuromokslininkais, identifikavo kelis specifinius sapnų tipus, kurie gali būti susiję su širdies būklės pokyčiais:

1. Skendimo ar dusimo sapnai

„Pacientai, kurie sapnuoja, kad skęsta ar dūsta, ypač jei tokie sapnai kartojasi, gali patirti miego apnėją – būklę, kuri glaudžiai susijusi su širdies ligomis,” – paaiškina dr. Chen. „Šie nemalonūs sapnai gali būti pirmasis ženklas, kad naktį organizmas negauna pakankamai deguonies.”

Reklama

2. Kritimo sapnai

Tokijo medicinos universiteto miego laboratorijos vadovas dr. Hideo Nakamura nustatė, kad dažni kritimo sapnai gali būti susiję su kraujospūdžio svyravimais.

„Mūsų tyrimai rodo, kad žmonės, kuriems pasireiškia netikėti kraujospūdžio kritimai, dažniau sapnuoja kritimą iš aukščio. Tai gali būti organizmo būdas signalizuoti apie kraujagyslių sistemos nestabilumą,” – teigia dr. Nakamura.

3. Persekiojimo sapnai

Ženevos kardiologijos instituto mokslininkai aptiko stiprų ryšį tarp dažnų sapnų apie persekiojimą ir padidėjusio streso hormono kortizolio, kuris ilgainiui gali pažeisti širdies raumenis.

Reklama

„Sapnai, kuriuose esate persekiojami ar jaučiate pavojų, veikia kaip ankstyvojo perspėjimo sistema, rodanti, kad jūsų organizmas gali būti chroninio streso būsenoje, kuri yra žinomas širdies ligų rizikos veiksnys,” – aiškina instituto tyrimų vadovė dr. Sophie Laurent.

4. Įstrigimo ar negalėjimo judėti sapnai

Harvardo medicinos mokyklos kardiologas dr. Robert Thompson nustatė, kad sapnai, kuriuose žmonės jaučiasi įstrigę ar negali judėti, gali būti susiję su subtiliais mikrocirkuliacijos sutrikimais.

„Šie sapnai gali atspindėti organizmo pojūtį, kad kraujotaka nėra optimali, nors tai dar gali būti nepastebima įprastiniais medicininiais tyrimais,” – teigia dr. Thompson.

Reklama

Miego fazės ir širdies sveikata

Melburno universiteto miego laboratorijos tyrimai, vadovaujami dr. Olivia Parker, parodė, kad REM miego fazės – kai sapnuojame ryškiausius sapnus – sutrikimai stipriai koreliuoja su širdies ritmo sutrikimais.

„REM miego metu širdies ritmas natūraliai svyruoja. Kai šie svyravimai sutrinka, keičiasi ir sapnų pobūdis. Ypač reikšmingi tampa chaotiški, fragmentuoti sapnai, kurie gali signalizuoti autonominės nervų sistemos disbalansą,” – paaiškina dr. Parker.

Biologinis sapnų mechanizmas

Kaip paaiškinti šį netikėtą ryšį tarp sapnų ir širdies sveikatos? Berlyno Šaritė universiteto neurokardiologo prof. Hans Schmidt aiškinimu, atsakymas slypi smegenų kamiene.

Reklama

„Smegenų kamienas kontroliuoja tiek tam tikrus sapnų aspektus, tiek autonominę nervų sistemą, valdančią širdies veiklą. Kai širdies sistema patiria stresą ar pokyčius, smegenų kamienas šią informaciją integruoja į sapnų turinį. Tai savotiška organizmo komunikacija su sąmone,” – aiškina prof. Schmidt.

Praktiniai patarimai: ką daryti su šia informacija?

Kembridžo universiteto preventyvinės kardiologijos profesorė dr. Elizabeth Murray teikia keletą praktinių patarimų:

  1. Veskite sapnų dienoraštį. „Jei pastebite, kad dažnai kartojasi tam tikro tipo sapnai, ypač susiję su dusimu, kritimu ar bėgimu nuo pavojaus, verta tai aptarti su gydytoju, ypač jei turite širdies ligų rizikos veiksnių,” – pataria dr. Murray.
  2. Atkreipkite dėmesį į sapnų pokyčius. „Staigūs sapnų pobūdžio pasikeitimai, ypač jei jie tampa intensyvesni ar nemalonesni, gali būti signalas atidžiau įvertinti savo sveikatos būklę,” – priduria ji.
  3. Neignoruokite miego kokybės. „Kokybiškas miegas – vienas svarbiausių širdies sveikatos komponentų. Jei sapnai trukdo miegui, tai dvigubas pavojaus signalas.”

Mokslas ir mistika: senovės išmintis šiuolaikiniame kontekste

Įdomu tai, kad daugelis senovės civilizacijų intuityviai suvokė sapnų ir fizinės sveikatos ryšį. Tibeto medicinos tradicijoje sapnai apie vandenį buvo siejami su „širdies vėjų” disbalansu – koncepcija, stebėtinai artima šiuolaikiniams atradimams apie sapnų ir širdies veiklos sąsajas.

Reklama

Dr. Amrita Singh iš Indijos tradicinės medicinos instituto pažymi: „Ayurvedoje jau prieš tūkstančius metų buvo mokoma, kad sapnai apie raudoną spalvą ar ugnį gali signalizuoti apie ‘pitta’ disbalansą, susijusį su širdies ir kraujagyslių sistema. Šiuolaikinis mokslas tik pradeda atrasti tai, ką senosios civilizacijos intuityviai žinojo.”

Ateities perspektyvos

Milano kardiologijos instituto mokslininkų grupė, vadovaujama dr. Marco Bianchi, jau kuria dirbtinio intelekto algoritmus, galinčius analizuoti sapnų aprašymus ir identifikuoti galimus širdies sveikatos rizikos veiksnius.

„Mūsų tikslas – sukurti paprastą diagnostinį įrankį, kuris galėtų padėti anksti identifikuoti žmones, kuriems reikia išsamesnių širdies būklės tyrimų,” – atskleidžia dr. Bianchi. „Preliminarūs rezultatai rodo, kad šis metodas gali aptikti subtilias širdies problemas anksčiau nei tradiciniai testai.”

Reklama

Išvados

Ryšys tarp sapnų ir širdies sveikatos atveria naują, jaudinančią mokslinių tyrimų sritį, kur susitinka neurologija, kardiologija ir miego medicina. Nors išsami šio ryšio mechanizmų analizė dar vystosi, mokslininkai sutaria – sapnai gali būti vertinga diagnostinė priemonė.

Kaip apibendrina dr. Wilkinson: „Mūsų sapnai galbūt yra seniausia medicininė diagnostikos priemonė, kurią tik dabar pradedame tinkamai suprasti. Klausydamiesi šių nakties žinučių, galime anksčiau išgirsti, ką mums sako širdis.”

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like