Naminiai sultiniai – sveiko ir skanaus maisto pagrindas, tačiau ar tikrai viską apie juos žinome? Mitybos specialistai įspėja, kad kai kurios vištienos dalys gali ne tik sugadinti sultinio skonį, bet ir kelti rimtą pavojų sveikatai. Išsiaiškinome, ko reikėtų vengti ruošiant naminį sultinį.
Sultinio galia: kodėl jis toks vertingas?
Naminis vištienos sultinys nuo seno žinomas kaip vienas vertingiausių maisto produktų. Jis ne tik suteikia patiekalams nepakartojamo skonio, bet ir pasižymi gydomosiomis savybėmis. Turtingas kolagenu, aminorūgštimis ir mineralais, jis padeda stiprinti imunitetą, gerinti virškinimą ir net mažinti sąnarių skausmus.
Tačiau kulinarijos ekspertas Tomas Rimkevičius pabrėžia: „Sultinio nauda priklauso nuo to, ką į jį dedate. Netinkamos vištienos dalys gali paversti šį sveikatai naudingą produktą potencialiai pavojingu.”
Pavojingos dalys, kurių niekada nereikėtų dėti į sultinį
1. Vištienos viduriai su turiniu
Paukščių viduriai – viena pagrindinių dalių, kurias būtina kruopščiai išimti prieš verdant vištieną sultiniui. Neišvalyti viduriai gali būti užteršti įvairiais patogenais, įskaitant salmonelę, kampilobakterijas ir net parazitus.
„Nors aukšta temperatūra sunaikina daugelį bakterijų, kai kurie toksinai, kuriuos jos pagamina, išlieka aktyvūs net po virimo,” – įspėja mikrobiologė dr. Jūratė Karpavičienė. „Vištienos žarnyno turinys taip pat gali suteikti sultiniui kartų, nemalonų poskonį.”
2. Plaučiai ir inkstai
Nors kai kurios vištienos subproduktų dalys, kaip kepenys ar širdis, gali būti naudingos, plaučiai ir inkstai kelia didesnę riziką. Šie organai atlieka filtravimo funkciją gyvam paukščiui ir gali kaupti toksiškus junginius.
„Inkstai šalina iš organizmo toksinus ir šlakus, todėl juose gali būti susikaupę sunkiųjų metalų ar kitų žalingų medžiagų, ypač jei višta buvo auginta nehigieniškoje aplinkoje ar netinkamai maitinama,” – paaiškina toksikologė Vilija Paulauskienė.
3. Odą su matomomis pažeidomis
Nors vištienos oda dažnai naudojama sultiniui dėl joje esančio kolageno, oda su matomais pažeidimais, dėmėmis ar neįprastomis augimomis turėtų būti pašalinta.
„Odos pažeidimai gali būti įvairių infekcijų ar grybelių požymis. Nors virimas sunaikintų pačius patogenus, jų išskirti toksinai gali išlikti,” – perspėja veterinarijos gydytoja Aistė Daukšienė.
4. Riebalų perteklius
Nors nedidelis riebalų kiekis suteikia sultiniui sodraus skonio, perteklinis riebalų kiekis ne tik apsunkina virškinimą, bet ir gali tapti pavojingų medžiagų kaupimosi vieta.
„Vištienos riebaluose kaupiasi lipofilinės (tirpios riebaluose) medžiagos, įskaitant kai kuriuos pesticidus ir kitus aplinkai kenksmingus junginius, jei paukščiai buvo auginti pramoninėse fermose,” – teigia biochemikė dr. Lina Jokubauskienė.
5. Tulžies pūslė ir aplinkiniai audiniai
Tulžies pūslė – viena pavojingiausių dalių, kuri gali sugadinti visą sultinį.
„Net mažas tulžies kiekis gali suteikti sultiniui kartumo, kurio neįmanoma pašalinti. Be to, tulžyje esančios medžiagos dideliais kiekiais gali sukelti virškinimo sutrikimus,” – įspėja gastroenterologė Daiva Petkevičienė.
Kaip tinkamai paruošti vištieną sultiniui?
Kad sultinys būtų ne tik skanus, bet ir saugus, laikykitės šių rekomendacijų:
- Kruopščiai nuvalykite vištieną. Pašalinkite visus vidaus organus, tulžies pūslę ir aplinkinius audinius.
- Trumpai nuplikykite verdančiu vandeniu. Prieš verdant sultinį, vištieną ar jos dalis rekomenduojama trumpai (1-2 minutes) panardinti į verdantį vandenį, o tada vandenį nupilti. Šis metodas padeda pašalinti kraujo likučius ir paviršines bakterijas.
- Nugraibykite putas. Verdant sultinį, reguliariai nugraibykite besiformuojančias putas – jose kaupiasi nešvarumai ir baltyminės atliekos.
- Naudokite tinkamas prieskonines daržoves. Svogūnai, morkos, česnakai ir petražolės ne tik pagerina skonį, bet ir turi antimikrobinių savybių.
Kulinarijos šefas Artūras Kazlauskas pataria: „Geriausi sultiniai gaunami naudojant vištienos kaulus su raumenų likučiais, sparnus, kojas ir kaklą. Šios dalys turtingos kolagenu ir mineralais, bet būtina jas tinkamai paruošti.”
Kada reikėtų sunerimti?
Jei sultinys turi neįprastą spalvą, kvapą ar skonį, geriau jo nevartoti. Ypatingą dėmesį atkreipkite į:
- Tamsiai žalios ar mėlynos spalvos plotus
- Neįprastai kartų skonį
- Nemalonų, stiprų kvapą, nepanašų į įprastą vištienos sultinio aromatą
- Netikėtai greitai gendantį sultinį, net laikant šaldytuve
„Maisto sauga prasideda nuo kokybiškų produktų pasirinkimo,” – primena Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistė Jurgita Baranauskienė. „Įsigykite vištieną iš patikimų tiekėjų, atkreipkite dėmesį į šviežumo požymius ir tinkamai laikykite iki gaminimo.”
Sveikesni sultinio variantai
Jei norite maksimalios naudos sveikatai, išbandykite šiuos patarimus:
- Naudokite ekologiškai užaugintų vištų dalis
- Į sultinį įdėkite česnako, imbiero ir kurkumos – jie turi priešuždegiminių ir antimikrobinių savybių
- Verdant sultinį, įlašinkite šiek tiek obuolių sidro acto – jis padeda ištraukti kalcį ir kitus mineralus iš kaulų
- Ilgesnis virimas ant mažos ugnies (6-8 valandas) užtikrina geresnį maistinių medžiagų išsiskyrimą
Naminis vištienos sultinys išlieka vienu vertingiausių maisto produktų, tačiau tik teisingai paruoštas. Vengiant minėtų pavojingų dalių, galima mėgautis gardžiu ir sveikatingumu sultinymi, kuris stiprina imunitetą ir teikia naudą visam organizmui.