Dažniausiai pasitaikanti sodininkavimo padėtis, kuri slapta kenkia jūsų stuburui

gardening posture harms spine

Sodininkavimo entuziastai dažnai renkasi lenkimo į priekį padėtį, nesuvokdami jos žalingo poveikio stuburo sveikatai. Ši įprasta poza padidina tarpslankstelinių diskų spaudimą iki 300 %, palyginti su stovėjimu tiesiai. Stuburas iš stabilaus stulpo virsta pažeidžiama atrama, todėl daugelyje stuburo slankstelių segmentų susidaro didelės suspaudimo jėgos. Lėtinė tokia padėtis sukelia tai, ką stuburo specialistai vadina „sodininko kerštu”, t. y. simptomų virtinę, kuri gali progresuoti nuo ūmaus diskomforto iki varginančių judėjimo apribojimų. Ryšys tarp šios iš pirmo žvilgsnio nekaltos laikysenos ir ilgalaikės stuburo degeneracijos turėtų būti atidžiai ištirtas.

Kodėl pasilenkimas į priekį yra didžiausias stuburo priešas

Biomechanikos tyrimais nustatyta, kad pasilenkimas į priekį yra žalingiausia stuburo laikysena dirbant sode. Dėl tokios padėties tarpslanksteliniai diskai, ypač juosmens srityje, patiria pernelyg dideles suspaudimo jėgas, kurios padidina intradiskalinį spaudimą iki 300 %, palyginti su stovėjimu tiesiai.

Reklama

Kai sodininkas laikosi klasikinės padėties „iš apačios į viršų” – sulenktas per liemenį ir tiesiomis kojomis – jis nesąmoningai paverčia savo stuburą vidaus organų kabykla.

Stuburo slankstelių struktūros, pirmiausia skirtos vertikaliai apkrovai, staiga tampa horizontaliais kabančiais tiltais, neturinčiais tinkamų inžinerinių leidimų. Diskai, panašūs į pripūstus vandens balionus vaikų darželio karnavalo metu, pavojingai išsipučia link stuburo nervų.

Ilgalaikė tokia padėtis sukelia tai, ką stuburo specialistai su humoru vadina „sodininko kerštu” – įdomų reiškinį, kai žydinčios rožės sutampa su degeneruojančiais diskais.

Reklama

Stuburo apkrovos biomechanika dirbant sode

Nagrinėdami mechanines jėgas, veikian čias atliekant įprastus sodininkystės darbus, mokslininkai nustatė kelis pagrindinius streso vektorius, kurie daro didelį poveikį stuburo struktūroms.

Tradicinė pasilenkimo į priekį padėtis sukuria iki 300 % didesnę spaudimo jėgą juosmens diskams nei stovint tiesiai, todėl stuburas iš esmės tampa labiausiai perkrautu gamtos akordeonu.

Tarpslankstelinio suspaudimo ir kirpimo jėgos, atsirandančios daržininkams sukantis kasant, biomechanikai linksmai vadina „struktūrine katastrofa, kuri tik ir laukia savo valandos”.

Reklama

Dėl ilgalaikio izometrinio paraspinalinių raumenų susitraukimo audiniuose trūksta deguonies, todėl sutrinka medžiagų apykaita, t. y. jūsų nugara patiria biocheminį pykčio priepuolį.

Tuo tarpu iliopsoas raumuo sutrumpėja, tempdamas juosmens slankstelius į priekį į nestabilią padėtį, kurią ortopedai techniškai vadina „prašosi bėdos”.

Įspėjamieji ženklai, rodantys, kad jūsų laikysena sode kenkia

Nepaisant sodininkų entuziazmo savo pomėgiui, jų kūnas dažnai signalizuoja apie stuburo problemas aiškiais fiziologiniais rodikliais, kurie pasireiškia dar prieš atsirandant lėtiniams pažeidimams.

Reklama

Šie įspėjamieji požymiai yra asimetriškas raumenų skausmingumas, kurį abejotinos manieros ortopedai vadina „sodo pakrypimo sindromu”, ir liūdnai pagarsėjęs „sodininko dejavimas”, kuris nevalingai pasigirsta atsistojus.

Labiau nerimą keliantys simptomai yra parestezija (techninis terminas, reiškiantis, kad „mano kastuvo ranka jaučiasi kaip televizoriaus statinė elektra”) ir periodiški apatinės nugaros dalies spazmai, pasireiškiantys sodininkystės pokšto metu.

Rytinis sustingimas, viršijantis įprastą rigor mortis pojūtį, kurį patiria savaitgalio kariai, reiškia pažengusį slankstelių protestą.

Reklama

Dramatiškiausias kūno nelaimės signalas? „Daugiametis pasvirimas” – nuolatinis laikysenos nukrypimas, kai sodininkai nesąmoningai pakrypsta kaip prastai pasodinti pomidorų augalai, įtvirtindami biomechanines klaidas, dėl kurių jų stuburas desperatiškai kenčia.

Alternatyvios pozos ir įrankiai stuburui saugiam sodininkavimui

Daržininkams, siekiantiems sumažinti stuburo apkrovą ir išlaikyti sodininkystės produktyvumą, yra keletas ergonominių alternatyvų.

Keliaujantys suoliukai – šie įdomiai orūs miniatiūriniai sostai, skirti dirvos mylėtojams – suteikia gyvybiškai svarbią juosmens atramą, o užpakalinė kūno dalis yra biomechaniškai palankiu kampu.

Reklama

Ilgų rankenų įrankiai, iš esmės sodininkystės pasaulio vaikštynės, pašalina stuburo lenkimo poreikį įdirbant žemiau esančią augmeniją.

Technologiškai nusiteikusiems žmonėms vertikaliai orientuotos sodo sistemos yra išsigelbėjimas nuo gravitacijos tironijos.

Šios erdvę taupančios konstrukcijos leidžia prižiūrėti augalus įvairiuose aukščiuose, tradicinę horizontalaus lenkimo ir laikymo paradigmą pakeisdamos į stuburui draugiškesnį vertikalų šokį.

Reklama

Be to, sodo motoroleriai– šie sodininkystės ir daržininkystės efektyvumo vežimai ant ratų – leidžia judėti sėdint be stuburo pažeidimų.

Galiausiai lengvi, teleskopiniai įrankiai prisitaiko prie sodininko morfologijos, o ne verčia stuburą botaniškai paklusti.

Stiprinimo pratimai nugaros apsaugai sodininkaujant

Pagrindinių raumenų stiprinimas yra pagrindinė prevencinė strategija sodininkams, besirūpinantiems stuburo sveikata. Skersinis pilvo raumuo (transversus abdominis), multifidus ir stuburo tiesiamasis raumuo (erector spinae), į kuriuos dažnai neatsižvelgiama įprastuose fitneso režimuose, yra natūralus kūno korsetas, stabilizuojantis slankstelių išsidėstymą atliekant pasikartojančius sodininkystės manevrus.

Reklama

Plokštumos, tinkamai atliekamos 70 % maksimaliomis pastangomis 20 sekundžių intervalais, suaktyvina šiuos stabilizatorius be suspaudimo apkrovos.

Pratimai „paukštis-šuo”, kurių metu sodininkas, išlaikydamas neutralią stuburo padėtį, ištiesia priešpriešines galūnes, gerina propriocepcinį suvokimą – labai svarbų gebėjimą atskirti narcizų svogūnėlius nuo tarpslankstelinių diskų.

Kad sodininkavimo biomechanika būtų ideali, prieš bandydami pakelti užsispyrusį rododendrą, pasipraktikuokite klubų sąnarius naudodami šluotos kotus.

Reklama

Atminkite: jūsų juosmeninei stuburo daliai, kaip ir daugiamečių augalų lysvėms, reikia nuolatinės priežiūros,o ne pavienių entuziastingų remontų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like