Dantų regeneracija: ar žmonės tikrai galės užsiauginti naujus dantis?

Prarastų dantų problema paliečia milijonus žmonių visame pasaulyje. Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius sprendimus – nuo plombų iki implantų, tačiau mokslininkų komandos intensyviai dirba ties kitu, revoliuciniu sprendimu: natūraliu dantų atkūrimu. Ar tikrai artėjame prie dienos, kai žmonės galės užsiauginti naujus dantis?

Japonijos mokslininkų proveržis

Tokijo universiteto mokslininkų grupė, vadovaujama dr. Katsu Takahashi, padarė esminį proveržį dantų regeneracijos srityje. Jie identifikavo USAG-1 geną, kuris veikia kaip natūralus dantų augimo slopintojas. Jų atradimas, kad šio geno blokavimas gali stimuliuoti naujų dantų augimą, sukėlė didelį susidomėjimą visame pasaulyje.

Reklama

„Mūsų tyrimai su pelėmis parodė, kad USAG-1 neutralizavimas leido išauginti naujus dantis, kurie buvo funkcionalūs ir morfologiškai teisingi,” – teigė dr. Takahashi. Nors šis tyrimas dar tik pradiniame etape, mokslininkai tikisi, kad per artimiausius dešimtmečius galės sukurti vaistą, kuris saugiai stimuliuotų dantų augimą žmonėms.

Tyrimai rodo, kad tikėtinas laikas, kai tokie gydymo metodai galėtų pasiekti klinikinę praktiką, yra 15-20 metų, tačiau mokslininkai tikisi, kad pirmieji klinikiniai bandymai su žmonėmis gali prasidėti jau po 5-7 metų.

Ryklių DNR – raktas į žmogaus dantų regeneraciją?

Rykliai garsėja savo gebėjimu nuolat atnaujinti dantis visą gyvenimą. Kai kurios rūšys per savo gyvenimą gali pakeisti net 30,000 dantų. Šis fenomenas paskatino mokslininkus tirti ryklių genetiką, ieškant atsakymų, kaip aktyvinti panašius mechanizmus žmogaus organizme.

Reklama

Kalifornijos universiteto mokslininkai atrado, kad ryklių ir žmonių dantų vystymosi genai yra panašesni nei anksčiau manyta. „Nors evoliuciškai esame labai nutolę, pagrindiniai molekuliniai mechanizmai, reguliuojantys dantų formavimąsi, išliko panašūs,” – paaiškino dr. Leslea Hlusko, evoliucinės biologijos specialistė.

Mokslininkai dabar siekia identifikuoti ir aktyvuoti „miegančius” genus žmogaus DNR, kurie teoriškai galėtų paleisti dantų regeneracijos procesus, panašius į tuos, kurie vyksta rykliuose.

Mityba ir natūrali dantų sveikata

Nors visiška dantų regeneracija dar tebėra ateities perspektyva, šiuolaikiniai tyrimai atskleidžia, kad danties emalio remineralizacija yra įmanoma natūraliais būdais.

Reklama

„Mūsų dantys nuolat patiria demineralizacijos ir remineralizacijos ciklus,” – aiškina odontologė dr. Elena Paukštė. „Tinkama mityba, turtinga kalcio, fosforo ir vitamino D, gali reikšmingai prisidėti prie danties emalio stiprinimo.”

Naujausi tyrimai taip pat atskleidė, kad kai kurie maisto produktai, ypač žali lapiniai daržovės ir žalioji arbata, turi junginių, galinčių slopinti dantų emalio eroziją ir skatinti remineralizaciją. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad šie metodai gali tik sustiprinti esamą emalį, bet negali atauginti visiškai prarastų dantų.

Kodėl praradome gebėjimą atauginti dantis?

Evoliucijos procese žmonės, kaip ir kiti žinduoliai, prarado gebėjimą atauginti dantis po pirminių (pieninių) ir antrinių (nuolatinių) dantų. Evoliuciniu požiūriu, tai buvo adaptacija prie mūsų gyvenimo trukmės ir mitybos.

Reklama

„Priešingai nei rykliai ar kiti gyvūnai, kurie turi paprastesnius dantis, žmonių dantys yra labai specializuoti ir sudėtingi,” – paaiškina evoliucinės odontologijos profesorius dr. Peter Ungar. „Mūsų protėviams pakako dviejų dantų rinkinių, nes jų gyvenimo trukmė buvo daug trumpesnė nei šiuolaikinių žmonių.”

Biomedicinos inžinerijos ekspertai dabar siekia „įjungti” genus, atsakingus už dantų vystymąsi, kurie paprastai išsijungia po antrojo dantų rinkinio išaugimo. Kamieninių ląstelių tyrimai taip pat rodo vilčių, kad ateityje bus galima užauginti naujus dantis laboratorijoje, naudojant paciento paties ląsteles.

Ateities perspektyvos

Naujos dantų regeneracijos technologijos galėtų radikaliai pakeisti odontologijos praktiką. Vietoj plombų, karūnėlių ar implantų, pacientai galėtų tiesiog atauginti savus dantis. Tai ne tik būtų natūralesnis sprendimas, bet ir išvengtų daugelio problemų, susijusių su dabartiniais protezavimo metodais.

Reklama

Tačiau ekspertai įspėja, kad kelias iki plačiai prieinamos dantų regeneracijos terapijos dar ilgas. „Mes darome didžiulę pažangą, tačiau turi būti išspręsta daug sudėtingų biologinių ir saugumo klausimų prieš tokią terapiją taikant žmonėms,” – perspėja Europos regeneracinės medicinos asociacijos prezidentė dr. Maria Conti.

Nepaisant iššūkių, mokslininkų optimizmas auga, ir dantų regeneracija iš mokslinės fantastikos pamažu virsta į realią medicinos ateitį.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like