Dantų nusidėvėjimas ne dėl amžiaus – 3 netikėti kaltininkai, kurių nesitikėjote

unexpected causes of tooth wear

Daugelis mano, kad dantų nusidėvėjimas yra tiesiog senėjimo pasekmė, tačiau emalį per anksti nusidėvi keli netikėti veiksniai. Nors dantų valymas, vandens vartojimas ir naudojimasis išmaniuoju telefonu atrodo nekenksmingi kasdieniai veiksmai, netinkamai juos atliekant gali būti padaryta didelė įtaka dantų sveikatai. Šie tylūs kaltininkai dažnai veikia nepastebimai, palaipsniui sukeldami žalą, kuri laikui bėgant didėja. Supratimas apie šiuos netikėtus dantų nusidėvėjimo šaltinius padeda apsisaugoti nuo emalio praradimo, kurio galima išvengti ir kurio visiškai nepadengia joks dantų draudimo planas.

Dantų valymas iš karto po valgio: Emalio erozijos spąstai

Kada reikėtų valyti dantis po rūgštaus maisto ar gėrimų vartojimo?

Reklama

Priešingai paplitusiai nuomonei, skubus dantų valymas iš tikrųjų gali pažeisti dantų emalį. Rūgštus maistas ir gėrimai laikinai suminkština emalį, todėl jis tampa pažeidžiamas dantų šepetėlio šerelių.

Odontologai rekomenduoja prieš valant dantis su dantų šepetėliu palaukti bent 30 minučių po rūgščių medžiagų vartojimo. Tai leidžia seilėms neutralizuoti rūgštis ir remineralizuoti emalio paviršių. Laukimo laikotarpiu skalavimas vandeniu padeda atskiesti likusias rūgštis.

Tiems, kurie dažnai susiduria su rūgštimis – citrusiniais vaisiais, gazuotais gėrimais ar vynu – papildomos apsaugos priemonės: rūgščius gėrimus gerti šiaudeliu, baigti valgį neutraliu maistu, pavyzdžiui, sūriu, ir naudoti emalį stiprinančią dantų pastą.

Reklama

Tokia praktika padeda sumažinti erozijos riziką ir kartu palaikyti tinkamą burnos higieną.

Paslėptas Ph disbalansas „sveikuose” buteliuose išpilstytuose vandenyse

Nors daugelis vartotojų sąmoningai vengia rūgščių gėrimų, tokių kaip gazuoti gėrimai ir vynas, netikėta grėsmė dantų sveikatai gali slypėti tai, ką daugelis laiko sveika alternatyva – į butelius išpilstytame vandenyje.

Ne visi į butelius išpilstyti vandenys yra vienodi, kai kalbama apie pH lygį. Kai kurių populiarių prekinių ženklų vandens pH rodiklis yra mažesnis nei 5,5 – kritinė riba, nuo kurios emalis pradeda demineralizuotis.

Reklama

Šie vandenys, ypač tie, į kuriuos pridėta kvapiųjų medžiagų arba kurie papildyti mineralais, gali sukurti rūgščią burnos aplinką, kuri palaipsniui silpnina dantų struktūrą.

Rizika padidėja, kai vartotojai gurkšnoja šiuos vandenis visą dieną, nuolat veikdami dantis rūgštinėmis sąlygomis ir nesuteikdami laiko remineralizacijai.

Odontologai rekomenduoja tikrinti į butelius išpilstyto vandens pH lygį (idealiu atveju 7,0 arba aukštesnį), pakaitomis gerti vandentiekio vandenį (kurio pH paprastai būna subalansuotas) ir naudoti šiaudelį, kad būtų sumažintas tiesioginis sąlytis su dantimis.

Reklama

Išmaniųjų telefonų ekranuose praleidžiamas laikas ir nesąmoningas dantų griežimas

Kaip dažnai šiuolaikiniai išmaniųjų telefonų naudotojai nesąmoningai kenkia savo dantims slinkdami socialinės žiniasklaidos kanalais ar žaisdami mobiliuosius žaidimus? Tyrimai rodo, kad ilgesnis žiūrėjimas į ekraną susijęs su padidėjusia žandikaulio įtampa ir nesąmoningu dantų griežimu.

Įsijautę į skaitmeninį turinį, vartotojai dažnai užima išmaniesiems telefonams būdingą laikyseną – galva į priekį, žandikaulis šiek tiek įtemptas, todėl suaktyvėja laikrodžio ir kramtomieji raumenys. Dėl tokio nuolatinio mažo raumenų įtempimo ilgainiui gali smarkiai nusidėvėti emalis.

Tyrimai rodo, kad asmenys, kasdien praleidžiantys daugiau nei 3,7 km prie mobiliųjų įrenginių, 27 % dažniau praranda dantų paviršių, palyginti su retesniais vartotojais.

Reklama

Šis reiškinys, vadinamas „tech-neck bruksizmu”, dažnai lieka nepastebėtas, kol pažeidimai nepasireiškia suplonėjusiais dantų paviršiais, padidėjusiu jautrumu ar mikroplyšiais.

Dabar odontologai rekomenduoja reguliariai „tikrinti žandikaulį”, kai prie ekrano praleidžiamas laikas, kad būtų nutrauktas nesąmoningas žandikaulio gniaužymas.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like