Kai peršalote, kyla pagunda manyti, kad antibiotikai gali padėti greičiau pasveikti. Tačiau galite nustebti sužinoję, kad peršalimo ligas sukelia virusai, o ne bakterijos, todėl antibiotikai šiai dažnai ligai gydyti yra neveiksmingi. Nors daugelis žmonių tiki, kad šie vaistai gali padėti, mokslinės žinios gali pakeisti jūsų požiūrį. Taigi, kokia tiesa slypi už šio plačiai paplitusio klaidingo įsitikinimo ir ką turėtumėte apsvarstyti vietoj to, kai jaučiatės blogai?
Peršalimo ligų ir jų priežasčių supratimas
Peršalimas yra dažna virusinė infekcija, kuri pirmiausia pažeidžia viršutinius kvėpavimo takus. Gali būti, kad atpažįstate šiuos būdingus simptomus: sloga arba užgulta nosis, gerklės skausmas, čiaudulys, kosulys ir lengvas nuovargis.
Peršalimo ligas sukelia įvairūs virusai, dažniausiai – rinovirusai. Šie virusai lengvai plinta per kvėpavimo takų lašelius, kai užsikrėtęs asmuo kosėja ar čiaudi, arba liečiant virusu užkrėstus paviršius.
Peršalimo ligomis galima užsikrėsti bet kuriuo metu, tačiau jos dažniau pasitaiko rudens ir žiemos mėnesiais. Tokie veiksniai kaip stresas, miego trūkumas ir netinkama mityba gali susilpninti jūsų imuninę sistemą, todėl tapsite imlesni.
Nors peršalimas paprastai būna lengvas ir savaime praeina, jis vis tiek gali sutrikdyti jūsų kasdienį gyvenimą. Paprastai organizmas infekciją įveikia per savaitę ar dešimt dienų, tačiau per tą laiką galite jausti diskomfortą ir nuovargį.
Supratimas, kad peršalimo ligos yra virusinio pobūdžio, padės jums valdyti savo lūkesčius dėl gydymo. Užuot vartoję antibiotikus, kuriais gydomos bakterinės infekcijos, norėsite sutelkti dėmesį į poilsį, drėkinimą ir nereceptines priemones, kad palengvintumėte savo simptomus.
Kas yra antibiotikai?
Daugelis žmonių galbūt nesupranta, kad antibiotikai yra galingi vaistai, specialiai sukurti kovai su bakterinėmis infekcijomis. Vartojant antibiotikus, jie naikina bakterijas arba stabdo jų augimą, todėl jūsų imuninė sistema gali perimti ir pašalinti infekciją.
Šie vaistai yra labai svarbūs gydant įvairias ligas, įskaitant slogą, šlapimo takų infekcijas ir plaučių uždegimą.
Svarbu pažymėti, kad antibiotikai nėra veiksmingi prieš virusus, kurie sukelia daugelį įprastų ligų, tokių kaip peršalimas ir gripas. Jei pasijutote blogai, būtinai kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, kad jis nustatytų, ar jūsų simptomai atsirado dėl bakterinės, ar virusinės infekcijos.
Neteisingas antibiotikų vartojimas gali sukelti atsparumą antibiotikams– didelę visuomenės sveikatos problemą, kuri atsiranda, kai bakterijos evoliucionuoja ir tampa atsparios vaistams, skirtiems joms naikinti.
Virusinės ir bakterinės infekcijos
Norint efektyviai gydyti virusines ir bakterines infekcijas, labai svarbu suprasti jų skirtumus.
Virusai, pavyzdžiui, peršalimo ligos, yra maži infekcijų sukėlėjai, kurie gali daugintis tik gyvose ląstelėse. Jie dažnai lengvai plinta nuo žmogaus žmogui, sukeldami tokius simptomus kaip kosulys, čiaudulys ir nuovargis. Kadangi imuninė sistema kovoja su virusais, gydant dažniausiai siekiama palengvinti simptomus, o ne pašalinti patį virusą.
Kita vertus, bakterijos yra vienaląsčiai organizmai, kurie gali veistis įvairiose aplinkose, įskaitant žmogaus organizmą. Kai kurios bakterijos yra naudingos, kitos gali sukelti infekcijas, dėl kurių gali prireikti gydymo antibiotikais. Bakterinės infekcijos dažnai pasireiškia sunkesniais simptomais, pavyzdžiui, aukšta temperatūra, nuolatiniu skausmu ar lokalizuotu uždegimu.
Kai blogai jaučiatės, labai svarbu nustatyti, ar jūsų liga yra virusinė, ar bakterinė. Šis skirtumas padeda nustatyti tinkamus veiksmus. Jei tai virusinė liga, gali padėti poilsis, drėkinimas ir nereceptiniai vaistai. Jei tai bakterinė liga, sveikatos priežiūros specialistas gali paskirti antibiotikų.
Neteisingai vartojant antibiotikus virusinėms infekcijoms gydyti, gali atsirasti atsparumas, todėl ateityje bus sunkiau gydyti bakterines infekcijas. Taigi, žinodami skirtumus, galėsite priimti geresnius sveikatos sprendimus.
Kodėl antibiotikai neveikia peršalimo ligų
Dauguma žmonių nustemba sužinoję, kad antibiotikai neveikia peršalimo ligų, nes peršalimo ligas sukelia virusai, o ne bakterijos. Antibiotikai skirti bakterinėms infekcijoms, o tai reiškia, kad jie neveikia virusų. Kai peršalote, jūsų organizmas kovoja su virusiniu užpuoliku, todėl antibiotikų vartojimas nepaspartins jūsų pasveikimo ir nepalengvins simptomų.
Vartojant antibiotikus be reikalo, galima padaryti daugiau žalos nei naudos. Tai gali prisidėti prie atsparumo antibiotikams didėjimo, todėl ateityje bakterines infekcijas bus sunkiau gydyti. Toks atsparumas atsiranda, kai bakterijos evoliucionuoja ir tampa neatsparios antibiotikų poveikiui, o tai kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai.
Jei sergate peršalimo ligomis, geriausia yra sutelkti dėmesį į poilsį, drėkinimą ir be recepto parduodamus vaistus, skirtus ligos simptomams malšinti. Gera higiena, pavyzdžiui, reguliarus rankų plovimas, gali padėti išvengti viruso plitimo kitiems.
Dažniausiai pasitaikantys klaidingi įsitikinimai apie antibiotikus
Nepaisant aiškaus skirtumo tarp bakterinių ir virusinių infekcijų, apie antibiotikus vis dar vyrauja keletas klaidingų įsitikinimų.
Daugelis žmonių mano, kad antibiotikais galima išgydyti visas infekcijas, tačiau tai paprasčiausiai netiesa. Antibiotikai veikia tik bakterijas, todėl kai peršalote, o tai sukelia virusas, jie nieko nepadės.
Kitas paplitęs mitas yra tas, kad antibiotikų likučius turėtumėte pasilikti vėlesniam naudojimui. Tokia praktika gali sukelti atsparumą antibiotikams, todėl laikui bėgant infekcijas gydyti bus sunkiau.
Galite manyti, kad kelias dienas vartodami antibiotikus išvengsite komplikacijų, tačiau tai gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
Kai kurie žmonės taip pat mano, kad stipresni antibiotikai visada yra geresni. Iš tikrųjų veiksmingiausias antibiotikas priklauso nuo konkrečios infekciją sukėlusios bakterijos, o ne tik nuo jo stiprumo.
Be to, klaidingai manoma, kad antibiotikai gali sustiprinti jūsų imuninę sistemą. Jie nesustiprina natūralios jūsų organizmo apsaugos; jie tik kovoja su bakterinėmis infekcijomis.
Simptomai, kuriems gali prireikti antibiotikų
Kai jaučiatės blogai, gali būti sunku suprasti, ar jums reikia antibiotikų. Paprastai antibiotikai yra veiksmingi nuo bakterinių infekcijų, o ne virusinių, pavyzdžiui, peršalimo. Tačiau tam tikri simptomai gali rodyti, kad gali būti bakterinė infekcija ir gali prireikti antibiotikų.
Jei nuolat karščiuojate daugiau nei 38,3°C (101°F) ir karščiavimas trunka ilgiau nei kelias dienas, tai gali reikšti bakterinę infekciją. Be to, jei pastebėjote tirštų, geltonų ar žalių gleivių, lydinčių sinusų infekciją, arba jei kosulys paūmėjo ir atsirado bespalvių skreplių, verta pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Stiprus gerklės skausmas, ypač jei jį lydi karščiavimas ir limfmazgių patinimas, gali rodyti gerklės streptokoką, kuriam gydyti reikia antibiotikų. Panašiai, jei jaučiate ausies skausmą ar patinimą, tai gali reikšti ausies infekciją, t. y. kitą būklę, kuriai gydyti gali prireikti antibiotikų.
Visada klausykite savo kūno. Jei simptomai išlieka arba stiprėja, kreipkitės į sveikatos priežiūros paslaugų teikėją. Jis gali įvertinti jūsų simptomus ir nustatyti, ar antibiotikai tinka jūsų atveju.
Piktnaudžiavimo antibiotikais rizika
Neteisingas antibiotikų vartojimas gali turėti rimtų pasekmių jūsų ir kitų žmonių sveikatai. Vartodami antibiotikus nuo virusinės infekcijos, pavyzdžiui, peršalimo, jūs ne tik elgiatės neveiksmingai, bet ir prisidedate prie atsparumo antibiotikams didinimo. Tai reiškia, kad bakterijos gali evoliucionuoti ir tapti sunkiau gydomos, todėl infekcijos tampa pavojingesnės ir sunkiau įveikiamos.
Be to, dėl nereikalingo antibiotikų vartojimo galite patirti šalutinį poveikį. Dažniausiai pasitaikančios problemos yra skrandžio sutrikimai, viduriavimas ir alerginės reakcijos. Jei vartojate antibiotikus, nors jų nereikia, susiduriate su šia rizika be jokios naudos.
Be to, galite sutrikdyti natūralų organizmo mikrobiomą, kuris atlieka esminį vaidmenį virškinimui ir imunitetui.
Be to, kai bakterijos tampa atsparios, gali pailgėti ligos trukmė, padaugėti apsilankymų pas gydytojus ir net patekti į ligoninę. Tai turi įtakos ne tik jums, bet ir aplinkiniams, nes atsparios infekcijos gali plisti bendruomenėse.
Trumpai tariant, netinkamas antibiotikų vartojimas kelia grėsmę ne tik asmeniškai, bet ir visuomenės sveikatai. Prieš vartodami antibiotikus visada pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, kad būtumėte tikri, jog priimate saugius ir pagrįstus sprendimus.
Efektyvus peršalimo gydymas
Suprantant riziką, susijusią su netinkamu antibiotikų vartojimu, svarbu žinoti tinkamus peršalimo ligų gydymo būdus . Simptomus galite veiksmingai valdyti nenaudodami antibiotikų.
Pirmiausia išlikite hidratuoti gerdami daug skysčių. Vanduo, žolelių arbatos ir skaidrus sultinys gali padėti išsklaidyti gleives ir nuraminti gerklę.
Be recepto parduodami vaistai taip pat gali padėti. Dekongestantai gali išvalyti nosies kanalus, o antihistamininiai vaistai gali sumažinti slogą ir čiaudulį. Skausmą malšinantys vaistai, pavyzdžiui, ibuprofenas arba paracetamolis, gali palengvinti galvos, kūno skausmus ir karščiavimą.
Taip pat labai svarbu pailsėti. Jūsų kūnui reikia laiko atsigauti, todėl nedvejodami neskubėkite ilsėtis. Taip pat galite apsvarstyti galimybę naudoti oro drėkintuvą, kad oras būtų drėgnas – tai gali palengvinti užsikimšimą ir kosulį.
Gerklės šveitimas šiltu sūriu vandeniu gali nuraminti gerklės skausmą, o medus ir citrina karštame vandenyje gali būti paguodžiantys ir veiksmingi.
Galiausiai nepamirškite geros mitybos. Vaisiai ir daržovės, kuriuose gausu vitaminų, gali padėti palaikyti jūsų imuninę sistemą.
Kada kreiptis į gydytoją
Jei peršalimo simptomai tęsiasi ilgiau nei savaitę arba stiprėja, o ne gerėja, laikas kreiptis į gydytoją. Paprastai per šį laikotarpį jūsų organizmas turėtų pradėti atsigauti.
Jei pastebėjote tokius simptomus, kaip aukšta temperatūra, stiprus galvos skausmas ar pasunkėjęs kvėpavimas, nedvejodami kreipkitės į gydytoją. Tai gali reikšti rimtesnę būklę, pavyzdžiui, bakterinę infekciją ar plaučių uždegimą.
Atkreipkite dėmesį į bet kokius neįprastus simptomų pokyčius. Jei atsirado bėrimas, pajutote skausmą krūtinėje arba pastebėjote kraujo gleivėse, būtina nedelsiant kreiptis į sveikatos priežiūros specialistą.
Be to, jei sergate lėtinėmis sveikatos problemomis, pavyzdžiui, astma ar diabetu, turėtumėte greičiau kreiptis į gydytoją, nes peršalimas gali apsunkinti esamas ligas.
Taip pat neignoruokite nuolatinio nuovargio ar bendros blogos savijautos. Šie simptomai gali reikšti, kad jūsų organizmui sunku kovoti su virusu.
Visada geriau būti atsargesniems. Gydytojas gali patarti, rekomenduoti atlikti tyrimus arba paskirti gydymą, kuris padės jums jaustis geriau.
Geriausia peršalimo prevencijos praktika
Norint išvengti įkyrių peršalimo ligų, labai svarbu laikytis geriausios profilaktikos praktikos. Pradėkite nuo reguliaraus rankų plovimo su muilu ir vandeniu bent 20 sekundžių. Šis paprastas įprotis padeda pašalinti mikrobus, kurie gali sukelti peršalimo ligas. Jei nėra muilo, naudokite rankų dezinfekavimo priemonę, kurios sudėtyje yra ne mažiau kaip 60 % alkoholio.
Be to, stiprinkite savo imuninę sistemą valgydami subalansuotą maistą, kuriame gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų. Labai svarbu išlikti hidratuotam, todėl visą dieną gerkite daug vandens.
Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat svarbus imuniteto stiprinimui, todėl kiekvieną savaitę bent 150 minučių užsiimkite vidutinio intensyvumo fizine veikla.
Nepamirškite miego! Pirmenybę teikite 7-9 valandų kokybiškam miegui kiekvieną naktį, kad padėtumėte organizmui atsigauti ir apsisaugoti nuo infekcijų.
Venkite artimo kontakto su sergančiais asmenimis, kai tik įmanoma, ir apsvarstykite galimybę laikytis atokiau peršalimo sezono metu.
Dažnai užduodami klausimai
Ar antibiotikai gali padėti išvengti peršalimo ligų?
Antibiotikai negali padėti išvengti peršalimo ligų.
Jie skirti kovoti su bakterinėmis, o ne virusinėmis infekcijomis, kurios sukelia peršalimo ligas. Kai peršalote, jūsų organizmo imuninė sistema imasi kovoti su virusu.
Užuot ieškoję antibiotikų, sutelkite dėmesį į prevencijos metodus, pavyzdžiui, reguliariai plaukite rankas ir venkite artimo kontakto su sergančiais asmenimis.
Išlaikydami sveikatą apskritai galite sumažinti tikimybę susirgti peršalimo ligomis.
Ar yra natūralių vaistų nuo peršalimo?
Peršalimo simptomus palengvinti gali padėti kelios natūralios priemonės.
Šiltų skysčių, pavyzdžiui, žolelių arbatos ar sultinio, gėrimas nuramina gerklę ir palaiko drėgmę. Medus gali padėti nuo kosulio, o imbieras ir česnakas gali sustiprinti imuninę sistemą.
Labai svarbu ilsėtis, kad organizmas galėtų pasveikti. Taip pat galite apsvarstyti garų inhaliacijos galimybę, kad sumažintumėte užsikimšimą.
Šios priemonės peršalimo neišgydys, bet tikrai padės pasijusti geriau.
Kiek laiko paprastai trunka peršalimo simptomai?
Peršalimo simptomai paprastai trunka apie 7-10 dienų.
Galite pastebėti, kad pirmosios kelios dienos yra pačios blogiausios – peršalus ir skaudant gerklei. Vėliau simptomai paprastai pradeda gerėti, tačiau užsitęsęs kosulys gali išlikti šiek tiek ilgiau.
Svarbu ilsėtis, būti hidratuotam ir kovoti su atsiradusiais simptomais.
Jei po dviejų savaičių vis dar blogai jaučiatės, verta pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu.
Ar peršalimo simptomus gali padėti be recepto parduodami vaistai?
Taip, be recepto parduodami vaistai gali padėti nuo peršalimo simptomų.
Galite rasti dekongestantų nosies užgulimui mažinti, antihistamininių vaistų, mažinančių čiaudulį ir slogą, ir skausmą malšinančių vaistų, pavyzdžiui, ibuprofeno ar paracetamolio, galvos skausmui ar karščiavimui mažinti.
Gerklę taip pat gali nuraminti sirupai nuo kosulio.
Tik nepamirškite atidžiai skaityti etikečių ir laikytis rekomenduojamų dozių.
Nors jie neišgydys jūsų peršalimo, jie gali padėti jums jaustis patogiau, kol jūsų organizmas sveiksta.
Ar saugu vartoti antibiotikus be recepto?
Paprastai antibiotikus vartoti be recepto nėra saugu .
Antibiotikai skirti bakterinėms, o ne virusinėms infekcijoms, pavyzdžiui, peršalimo ligoms, gydyti. Netinkamas jų vartojimas gali sukelti atsparumą antibiotikams ir apsunkinti būsimų infekcijų gydymą.
Jei manote, kad jums reikia antibiotikų, geriausia pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu. Jie gali įvertinti jūsų simptomus ir nustatyti tinkamus veiksmus.
Visada teikite pirmenybę savo sveikatai ir laikykitės tinkamų gydytojo patarimų.
Išvada
Apibendrinant galima teigti, kad peršalimo ligų gydymas antibiotikais yra mitas. Kadangi peršalimo ligas sukelia virusai, antibiotikai nepadės ir gali sukelti žalingų pasekmių, pavyzdžiui, atsparumą antibiotikams. Užuot vartoję antibiotikus, geriau būkite hidratuoti, daug ilsėkitės ir naudokite nereceptines priemones simptomams palengvinti. Suprasdami, kuo skiriasi virusinės ir bakterinės infekcijos, galėsite geriau pasirūpinti savo sveikata ir išvengti nereikalingų komplikacijų. Būkite informuoti ir rūpinkitės!