Ar kavos gėrimas tuščiu skrandžiu kenkia virškinimui?

coffee and empty stomach

Kavos gėrimas tuščiu skrandžiu gali sutrikdyti virškinimo sistemą, nes skatina druskos rūgšties perteklių. Kavos junginiai, įskaitant kofeiną ir chlorogenines rūgštis, nervų ir hormonų keliu sukelia skrandžio sekreciją ir per 20-30 minučių gali sukelti rėmenį, rūgšties refliuksą ir skubų tuštinimąsi. Šį poveikį intensyviau pajusite be maisto.

Nors kava naudinga medžiagų apykaitai, jos vartojimo laikas labai svarbus virškinimo komfortui ir idealiam įsisavinimui. Mokslo žinios gali padėti maksimaliai padidinti naudą ir sumažinti diskomfortą.

Reklama

Mokslas apie kavą ir skrandžio rūgšties gamybą

Kavos vartojimas sukelia sudėtingą fiziologinių reakcijų kaskadą virškinimo sistemoje. Kai geriate kavą, tokie junginiai kaip kofeinas ir chlorogeninės rūgštys stimuliuoja skrandžio parietalines ląsteles padidinti druskos rūgšties gamybą. Šis procesas vyksta nerviniais ir hormoniniais keliais.

Natūralios kavos rūgštys, įskaitant citrinos ir obuolių rūgštį, dar labiau prisideda prie rūgštinės aplinkos kūrimo. Kavos skrudinimo metu susidarantis junginys N-metilpiridinis taip pat gali padidinti rūgščių išsiskyrimą. Kai nevalgote, nėra maisto buferinės medžiagos, kuri sušvelnintų šį poveikį, todėl skrandžio rūgšties kiekis gali labai padidėti.

Nors skrandis sukurtas taip, kad galėtų susidoroti su rūgšties gamyba, ši stimuliacija gali laikinai pakeisti jūsų virškinimo aplinką. Padidės skrandžio judrumas ir suaktyvės fermentai, o tai gali pagreitinti virškinimo procesus.

Reklama

Dažniausi virškinimo simptomai ir jų ryšys su rytine kava

Vartojant kavą tuščiu skrandžiu dažniausiai pasireiškia trys skirtingi virškinimo simptomai. Pirma, gali atsirasti rėmuo arba rūgšties refliuksas, nes kava atpalaiduoja apatinį stemplės sfinkterį ir leidžia skrandžio rūgščiai tekėti atgal. Antra, tikėtina, kad padidės skrandžio judrumas, todėl per 20-30 minučių nuo kavos išgėrimo pradėsite skubiai tuštintis. Taip atsitinka dėl to, kad kava stimuliuoja skrandžio ir žarnyno refleksą.

Trečia, gali atsirasti epigastriumo skausmas ar diskomfortas, ypač jei esate jautrus natūralioms kavos rūgštims. Šis skausmas paprastai pasireiškia kaip deginimo ar graužimo pojūtis viršutinėje pilvo dalyje. Jei sergate tokiomis ligomis kaip gastritas ar pepsinė opa, šie simptomai gali būti stipresni ir nuolatiniai, galintys sutrikdyti jūsų kasdienę veiklą.

Moksliniais tyrimais pagrįsta kavos prieš pusryčius nauda ir rizika

Nors atlikta daug tyrimų, kuriuose nagrinėtas bendras kavos poveikis sveikatai, konkrečiai prieš pusryčius atliktų tyrimų rezultatai nevienareikšmiai. Tyrimai rodo, kad geriant kavą prieš valgį gali padidėti rūgšties gamyba skrandyje ir laikinai pablogėti cukraus kiekio kraujyje kontrolė, kai kava geriama prieš angliavandenių turtingą maistą.

Reklama

Tačiau rasite ir pastebimų privalumų. Rytinė kava gali 10-20 proc. pagreitinti medžiagų apykaitą ir pagerinti riebalų oksidaciją. Tyrimai rodo, kad ji pagerina pažintines funkcijas ir budrumą net nevalgius. Jūsų organizmas gali efektyviau įsisavinti kofeiną tuščiu skrandžiu, todėl greičiau pasireiškia stimuliuojantis poveikis.

Kad pasiektumėte idealių rezultatų, kavą gerkite praėjus 15-20 minučių po atsibudimo, nes tai sutampa su natūraliu organizmo kortizolio piku ir sumažina galimą virškinimo diskomfortą.

Ekspertų rekomendacijos dėl sveiko kavos vartojimo laiko

Pasak pirmaujančių gastroenterologų ir mitybos ekspertų, idealus kavos vartojimo laikas turėtų būti suderintas su cirkadiniu ritmu ir valgymo grafiku. Didžiausią naudą pajusite išgėrę pirmąjį puodelį tarp 9:30 ir 11:30, kai kortizolio lygis natūraliai pradeda mažėti.

Reklama

Jei rūpinatės virškinimo sveikata, neturėtumėte gerti kavos visiškai tuščiu skrandžiu. Vietoj to, gerkite ją kartu su nedideliu maistu ar užkandžiu, kuriame yra baltymų ir sudėtinių angliavandenių. Sumažinsite galimą rūgšties refliuksą ir skrandžio dirginimą, jei pirmą puodelį išgersite praėjus 20-30 minučių po pabudimo.

Norint laikytis miego higienos, kavos vartojimą reikia nutraukti likus 8-10 valandų iki miego, nes kofeino pusinės eliminacijos laikas svyruoja nuo 3 iki 7 valandų. Jei esate jautrus kofeinui, apsvarstykite galimybę jį vartoti tik rytais.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like