Akių sausumas: priežastys ir sprendimai

dry eyes causes solutions

Jei kada nors patyrėte sausų akių diskomfortą, žinote, kaip tai gali sutrikdyti jūsų kasdienį gyvenimą. Nustatyti pagrindines priežastis– nuo aplinkos sąlygų iki tam tikrų vaistų – gali būti pirmas žingsnis siekiant palengvėjimo. Nors yra daugybė išeičių – nuo paprastų naminių priemonių iki be recepto parduodamų preparatų, jų veiksmingumas dažnai skiriasi priklausomai nuo žmogaus. Supratimas, kas geriausiai veikia jūsų atveju, gali būti raktas į komforto atkūrimą. Taigi, kokias strategijas turėtumėte apsvarstyti, kad išspręstumėte šią dažną problemą?

Akių sausumo supratimas

Akių sausumas gali atsirasti dėl kelių veiksnių, kurie turi įtakos ašarų gamybai ir kokybei. Kad akys jaustųsi patogiai ir būtų sveikos, joms reikia subalansuotos ašarų plėvelės. Šią plėvelę sudaro trys sluoksniai: aliejinis, vandeningas ir gleivinis. Kiekvienas sluoksnis atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį išlaikant drėgmę, aprūpinant maistinėmis medžiagomis ir užtikrinant lygų šviesos lūžio paviršių.

Kai kuris nors iš šių komponentų sutrinka, gali pasireikšti sausumas. Be to, aplinkos veiksniai, tokie kaip maža drėgmė, vėjas ir oro kondicionavimas, gali pabloginti šią būklę. Taip pat galite pastebėti, kad ilgai būnant prie ekrano ar skaitant gali sumažėti mirksėjimas, o tai dar labiau sumažina ašarų pasiskirstymą.

Dar vienas svarbus veiksnys yra amžius; senstant ašarų gamyba dažnai sumažėja. Tam tikros medicininės būklės, įskaitant autoimuninius sutrikimus ar hormoninius pokyčius, taip pat gali turėti įtakos akių gebėjimui veiksmingai gaminti ašaras.

Norint suprasti šią būklę, labai svarbu atpažinti sausų akių simptomus, tokius kaip dirginimas, paraudimas ar grūdėtumo pojūtis. Žinodami, kaip šie elementai sąveikauja tarpusavyje, galėsite geriau suvokti akių sausumo sudėtingumą ir tai, kaip svarbu palaikyti idealią akių sveikatą.

Dažniausios akių sausumo priežastys

Akių sausumą lemia keletas veiksnių, o šių priežasčių supratimas gali padėti nustatyti galimus veiksnius, sukeliančius sausas akis.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių yra amžius; senstant organizmas gamina mažiau ašarų. Hormonų pokyčiai, ypač moterims menopauzės metu, taip pat gali sumažinti ašarų gamybą.

Kitas svarbus veiksnys yra vaistai. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, antihistamininiai preparatai, antidepresantai ir vaistai nuo kraujospūdžio, gali sumažinti ašarų sekreciją.

Be to, ašarų sekreciją ir akių tepimą gali paveikti ir pagrindinės ligos, pavyzdžiui, autoimuninės ligos (pvz., Sjögreno sindromas) ir skydliaukės sutrikimai.

Nešiojantieji kontaktinius lęšius dažnai patiria akių sausumą dėl sumažėjusio deguonies srauto į rageną ir lęšio drėgmę sugeriančių savybių.

Be to, ilgai būnant prie ekrano gali sumažėti mirksėjimo dažnis, todėl simptomai dar labiau sustiprėja.

Aplinkos veiksniai

Aplinkos veiksniai vaidina svarbų vaidmenį sausų akių vystymuisi , daro įtaką ašarų gamybai ir akių komfortui. Šią būklę gali lemti daugybė jus supančios aplinkos elementų. Pavyzdžiui, sausas oras, ypač kondicionuojamoje ar šildomoje aplinkoje, gali pagreitinti ašarų garavimą, todėl jos išsausėja.

Be to, tokie teršalai kaip dūmai, dulkės ir cheminių medžiagų garai gali dirginti akis, dar labiau sumažinti komfortą ir padidinti sausų akių simptomų riziką. Jei ilgesnį laiką praleidžiate prie ekranų, taip pat galite pastebėti, kad sumažėja mirksėjimo dažnis, kuris natūraliai drėkina akis.

Be to, sezoniniai pokyčiai gali turėti įtakos akių drėgmei. Šaltas ir vėjuotas oras dažnai lemia didesnį sausumą, o maža drėgmė gali pabloginti būklę. Jei gyvenate vietovėse, esančiose dideliame aukštyje, taip pat gali padidėti garavimo greitis.

Imdamiesi atsargumo priemonių galite sušvelninti šį poveikį aplinkai. Naudodami namuose drėkintuvą, lauke dėvėdami apsauginius akinius ir užtikrindami tinkamą vėdinimą savo darbo vietoje, galite pagerinti savo akių komfortą.

Gyvenimo būdo pasirinkimai

Jūsų gyvenimo būdo pasirinkimas turi didelę įtaką akių sveikatai, ypač kai kalbama apie sausų akių gydymą. Tokie veiksniai, kaip laiko praleidimas prie ekrano, drėkinimas ir mityba, yra labai svarbūs akių komfortui. Ilgai būnant prie ekrano gali sumažėti mirksėjimo dažnis, todėl akys gali išsausėti. Norėdami su tuo kovoti, įgyvendinkite 20-20-20-20 taisyklę: kas 20 minučių padarykite 20 sekundžių pertrauką ir sutelkite dėmesį į kokį nors daiktą, esantį 20 pėdų atstumu.

Labai svarbi hidratacija; pakankamas vandens kiekis padeda palaikyti ašarų gamybą. Kasdien išgerkite bent aštuonias 8 stiklines vandens.

Be to, subalansuota mityba, kurioje gausu omega-3 riebalų rūgščių, vitaminų A, C ir E bei antioksidantų, palaiko akių sveikatą. Tokie maisto produktai kaip riebi žuvis, lapiniai žalumynai ir riešutai gali būti naudingi.

Rūkymas ir besaikis alkoholio vartojimas taip pat gali sustiprinti sausų akių simptomus. Metimas rūkyti ir alkoholio vartojimo sumažinimas gali pagerinti bendrą akių sveikatą.

Be to, streso valdymas pasitelkiant atsipalaidavimo technikas gali sumažinti sausų akių tikimybę, nes stresas gali turėti įtakos ašarų gamybai.

Medicininės būklės

Tam tikros medicininės būklės gali ypač prisidėti prie akių sausumo išsivystymo . Tokie susirgimai kaip Šegreno sindromas, autoimuninis sutrikimas, lemia sumažėjusią ašarų gamybą, todėl akys išsausėja.

Jei sergate reumatoidiniu artritu arba vilklige, taip pat galite jausti akių sausumą, nes šios ligos gali paveikti ašaras gaminančias liaukas.

Kitas svarbus veiksnys yra diabetas. Jis gali sutrikdyti nervų funkciją, o tai turi įtakos gebėjimui gaminti ašaras.

Jei turite skydliaukės sutrikimų, ypač hipotirozę ar hipertirozę, jie taip pat gali sutrikdyti ašarų plėvelės stabilumą ir sustiprinti sausų akių simptomus.

Be to, tokios ligos kaip blefaritas, vokų uždegimas, gali sutrikdyti riebalinių liaukų veiklą, todėl padidėja ašarų garavimas.

Be to, kontaktinius lęšius nešiojantys asmenys gali susidurti su sausumu dėl pagrindinių ligų, kurios blogina ašarų kokybę.

Jei kenčiate nuo alergijos, jos sukeltas uždegimas taip pat gali prisidėti prie sausų akių simptomų.

Jei įtariate, kad jūsų akių sveikatą veikia kokios nors pagrindinės ligos, būtina pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju. Šių ligų nustatymas ir gydymas gali labai pagerinti sausų akių simptomus ir bendrą savijautą.

Vaistai ir jų poveikis

Daugelis vaistų gali netyčia prisidėti prie akių sausumo, paveikti ašarų gamybą ir akių komfortą. Dažniausiai tai būna antihistamininiai vaistai, dekongestantai ir tam tikri antidepresantai. Šie vaistai dažnai veikia blokuodami histaminą arba serotoniną, todėl gali sumažėti ašarų gamyba.

Be to, vaistai nuo kraujospūdžio, ypač diuretikai, gali padidinti šlapimo išsiskyrimą, o tai gali sukelti dehidrataciją ir akių sausumą. Be to, kai kurie spuogų gydymo būdai, pavyzdžiui, izotretinoinas, gerai žinomi dėl savo sausinančio poveikio gleivinėms.

Jei vartojate vaistus ir jaučiate akių sausumą, būtina su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju įvertinti savo receptus. Jie gali padėti nustatyti, ar jūsų simptomai susiję su vartojamais vaistais, ir pasiūlyti alternatyvių vaistų ar jų pakeitimų.

Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į be recepto parduodamus vaistus, įskaitant kai kuriuos vaistus nuo peršalimo ir alergijos, kurių šalutinis poveikis gali būti nenurodytas kaip akių sausumas, tačiau jie vis tiek gali turėti tokį poveikį.

Aktyviai rūpintis akių sveikata reiškia reguliariai aptarti su gydytoju bet kokius simptomų ar vaistų vartojimo tvarkos pokyčius. Atminkite, kad veiksmingas vaistų vartojimas gali padėti sumažinti diskomfortą ir apsaugoti jūsų akių sveikatą.

Pagalbos priemonės namuose

Namų priemonėmis galima gerokai palengvinti sausų akių būklę , nes jos padeda atkurti komfortą ir drėgmę. Vienas iš veiksmingų būdų – šilti kompresai. Ant užmerktų vokų maždaug 10 minučių uždėję šiltą drėgną skudurėlį galite pagerinti riebalinių liaukų funkciją ir sumažinti ašarų garavimą.

Be to, padidinus omega-3 riebalų rūgščių vartojimą, gali pagerėti bendra akių drėgmė. Naudingi gali būti maisto produktai, kuriuose gausu šių riebiųjų rūgščių, pavyzdžiui, riebi žuvis, linų sėmenys ir graikiniai riešutai.

Labai svarbu išlikti hidratuotam; įsitikinkite, kad visą dieną geriate pakankamai vandens, kad palaikytumėte ašarų gamybą. Drėkintuvo naudojimas gyvenamosiose patalpose taip pat gali padėti palaikyti drėgmę ore, ypač sausoje aplinkoje.

Išsausėjusios akys gali palengvėti, jei taikysite 20-20-20-20 taisyklę. Tai reiškia, kad kas 20 minučių reikia daryti pertrauką ir 20 sekundžių žiūrėti į kokį nors daiktą, esantį 20 pėdų atstumu – tai gali padėti sumažinti akių įtampą.

Galiausiai, trumpam užmerkite akis arba dažniau mirksėkite, kad akys būtų drėgnos. Į savo kasdienybę įtraukę šias namines priemones galite labai palengvinti sausų akių simptomus, užtikrinti komfortą ir akių sveikatą.

Be recepto parduodamos priemonės

Be recepto parduodamos priemonės gali veiksmingai palengvinti sausų akių simptomus ir pagerinti komfortą. Dažniausiai pasirenkamos dirbtinės ašaros, kurios drėkina ir drėkina akis. Šių lašų būna įvairių sudėčių, pvz., be konservantų, kurie idealiai tinka dažnam naudojimui.

Rinkdamiesi dirbtines ašaras, ieškokite tokių, ant kurių užrašyta „ilgai išliekančios” arba „gelinės”, kad geriau išlaikytų drėgmę.

Be dirbtinių ašarų, naudokite tepalus arba gelius, ypač prieš miegą. Šie produktai sukuria apsauginį akies barjerą ir sumažina drėgmės praradimą miegant. Tačiau jie gali laikinai migdyti regėjimą, todėl dieną juos naudokite atsargiai.

Kita galimybė – šiluminiai kompresai, kurie padeda atkimšti vokų riebalų liaukas. Tai gali pagerinti jūsų gaminamų ašarų kokybę. Kelioms minutėms ant užmerktų akių galite uždėti šiltą drėgną skudurėlį, kad jaustumėtės patogiau.

Galiausiai, omega-3 riebalų rūgščių papildai gali palaikyti ašarų gamybą ir mažinti uždegimą. Nors rezultatai gali būti skirtingi, šių papildų įtraukimas į savo kasdienybę gali duoti teigiamų rezultatų.

Visada atidžiai perskaitykite etiketes, o jei simptomai išlieka, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Kada kreiptis profesionalios pagalbos

Nors be recepto parduodamos priemonės gali laikinai palengvinti sausų akių būklę, kartais prireikia profesionalios pagalbos. Jei jaučiate nuolatinį diskomfortą, pavyzdžiui, deginimą, niežulį ar grūdėtumo pojūtį, kuris nepagerėja savarankiškai prižiūrint akis, būtina kreiptis į akių priežiūros specialistą.

Taip pat turėtumėte kreiptis pagalbos, jei simptomai stiprėja arba pastebėjote reikšmingų regėjimo pokyčių. Negydomos sausos akys gali sukelti komplikacijų, įskaitant ragenos pažeidimus.

Be to, jei pastebėjote, kad dėl akių diskomforto sunku atlikti kasdienes užduotis, profesionalus įvertinimas gali padėti rasti tikslingus sprendimus.

Tam tikroms pagrindinėms ligoms, pavyzdžiui, autoimuninėms ligoms ar hormoniniams pokyčiams, gali prireikti specialaus gydymo. Jei dirbtines ašaras naudojate dažnai – dažniau nei keturis kartus per dieną – tai gali reikšti, kad reikia veiksmingesnių intervencinių priemonių.

Išvada

Apibendrinant galima teigti, kad norint veiksmingai valdyti sausas akis, būtina suprasti atsiradimo priežastis. Šalindami aplinkos veiksnius, koreguodami gyvenimo būdą ir atsižvelgdami į vaistus, galite gerokai sumažinti diskomfortą. Namų gynimo priemonių ir be recepto parduodamų gydymo priemonių taikymas gali iš karto padėti. Tačiau jei simptomai išlieka arba stiprėja, nedvejodami kreipkitės profesionalios pagalbos. Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas gali pasiūlyti individualias strategijas, kaip atkurti komfortą ir pagerinti akių sveikatą. Teikite pirmenybę savo regėjimui ir imkitės aktyvių veiksmų jau šiandien.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like