Ankstyvieji vėžio požymiai, į kuriuos dauguma žmonių nekreipia dėmesio

early cancer warning signs

Ankstyvieji įspėjamieji vėžio požymiai dažnai lieka nepastebėti jūsų įtemptame gyvenime. Atkreipkite dėmesį į nuolatinį nuovargį, trunkantį ilgiau nei dvi savaites, nepaaiškinamą svorio kritimą, viršijantį 5 % kūno svorio.

žarnyno ar šlapimo pūslės įpročių pokyčius, neįprastą kraujavimą ar išskyras iš bet kurios kūno angos, odos pokyčius, įskaitant atsiradusius apgamus. Neatmeskite šių simptomų kaip senėjimo ar streso sukeltų problemų. Šių subtilių požymių atpažinimas gali turėti lemiamą reikšmę ankstyvam ligos nustatymui ir gydymo rezultatams.

Reklama

Nuolatinis nuovargis ir nepaaiškinamas silpnumas

Nors nuolatinis nuovargis ir nepaaiškinamas silpnumas dažnai priskiriami gyvenimo būdo veiksniams, jie gali signalizuoti apie piktybinius susirgimus. Pastebėsite, kad tai nėra įprastas nuovargis, kuris praeina pailsėjus, bet veikiau gilus išsekimas, kuris išlieka ištisas savaites ir nepagerėja. Šis reiškinys atsiranda, kai vėžinės ląstelės konkuruoja su sveikais audiniais dėl maistinių medžiagų arba kai organizmas nukreipia energiją kovai su liga.

Atkreipkite ypatingą dėmesį, jei nuovargis sutampa su kitais simptomais, pavyzdžiui, nepaaiškinamu svorio kritimu, naktiniu prakaitavimu ar skausmu. Leukemija, limfoma, storosios žarnos ir skrandžio vėžys dažnai pasireiškia dideliu nuovargiu prieš atsirandant kitiems simptomams. Kai kuriais atvejais dėl slapto kraujavimo atsiradusi anemija gali sustiprinti silpnumą.

Neatmeskite nuolatinio nuovargio kaip streso ar senėjimo. Jei nepaaiškinamas išsekimas trikdo jūsų kasdienę veiklą ilgiau nei dvi savaites, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Reklama

Staigus svorio kritimas nesistengiant

Nors daugelis žmonių stengiasi numesti svorio, netikėtas svorio kritimas nekeičiant mitybos ar nedidinant fizinio aktyvumo dažnai signalizuoja apie rimtą pagrindinę būklę.

Nepaaiškinamas svorio kritimas, apibrėžtas kaip daugiau kaip 5 % kūno svorio sumažėjimas per 6 mėnesius, verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Šis reiškinys pasitaiko sergant įvairiais vėžiniais susirgimais, ypač kasos, skrandžio, stemplės ir plaučių piktybiniais navikais. Svoris mažėja dėl to, kad vėžinės ląstelės vartoja energiją, organizmo uždegiminės reakcijos ir sumažėjusio maistinių medžiagų įsisavinimo.

Turėtumėte ypač susirūpinti, jei šis svorio kritimas lydi kitus simptomus, pavyzdžiui, nuolatinį skausmą, nuovargį ar žarnyno įpročių pokyčius. Nepriskirkite staigių svorio pokyčių „sėkmei” ar medžiagų apykaitos svyravimams. Daugelis pacientų, kuriems vėliau buvo diagnozuotas vėžys, retrospektyviai pasakoja pastebėję didelį svorio sumažėjimą likus keliems mėnesiams iki kitų simptomų atsiradimo. Anksti ištyrus šį įspėjamąjį požymį, galima anksčiau nustatyti diagnozę ir pagerinti gydymo rezultatus.

Reklama

Žarnyno ar šlapimo pūslės įpročių pokyčiai

Kaip dažnai pastebite savo tuštinimosi įpročių pokyčius? Nuolatiniai pokyčiai verčia kreiptis į gydytoją, nes jie gali rodyti storosios žarnos, šlapimo pūslės ar prostatos piktybinius navikus.

Stebėkite, ar nėra vidurių užkietėjimo, viduriavimo ar išmatų susiaurėjimo, trunkančio ilgiau nei dvi savaites. Juodos arba kraujingos išmatos rodo kraujavimą iš virškinamojo trakto, o kraujavimą iš tiesiosios žarnos reikia nedelsiant įvertinti. Padidėjęs šlapinimosi dažnumas, skuba ar skausmas šlapinantis gali reikšti šlapimo pūslės ar prostatos vėžį, ypač jei kartu pasireiškia hematurija.

Reikėtų ištirti naktinį šlapinimąsi (noktiuriją) dažniau nei kartą per naktį, ypač vyresniems nei 50 metų vyrams. Nepilnas šlapimo pūslės ištuštinimas arba silpna šlapimo srovė gali signalizuoti apie prostatos padidėjimą arba piktybinį naviką. Moterys, patiriančios nepaaiškinamą šlapimo nelaikymą, neturėtų atmesti simptomų kaip su amžiumi susijusių pokyčių.

Reklama

Prieš kreipdamosi į gydytoją dėl tikslaus diagnostinio įvertinimo, užfiksuokite simptomų pobūdį, trukmę ir sunkinančius veiksnius.

Neįprastas kraujavimas ar išskyros

Kai atsiranda neįprastas kraujavimas ne pagal normalius fiziologinius procesus, dažnai tai yra įspėjamasis ženklas, kurio nereikėtų ignoruoti. Kraujas šlapime gali reikšti šlapimo pūslės arba inkstų vėžį, o kraujavimas iš tiesiosios žarnos gali signalizuoti apie storosios žarnos piktybinius navikus. Moterims kraujavimas iš makšties tarp menstruacijų arba po menopauzės reikalauja neatidėliotinos medicininės apžiūros, nes gali reikšti endometriumo arba gimdos kaklelio vėžį.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į nekraujuojančias išskyras. Išskyros iš krūtų spenelių, ypač jei jos turi kraujo atspalvį arba yra tik vienoje krūtyje, gali rodyti krūties vėžį. Neįprasti skrepliai kosint gali rodyti plaučių vėžį, ypač jei juose yra kraujo žymių. Nuolatinės odos žaizdos, kurios teka arba tinkamai negyja, gali signalizuoti apie odos vėžį.

Reklama

Jei pastebėjote neįprastą kraujavimą ar išskyras, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, nes ankstyvas nustatymas labai pagerina visų tipų vėžio gydymo rezultatus.

Odos pokyčiai ir neįprasti apgamai

Be neįprastų išskyrų, matomi odos pokyčiai dažnai yra esminiai ankstyvieji vėžio požymiai. Stebėkite visus apgamus, kurie pasižymi asimetrija, netaisyklingais pakraščiais, spalvomis, kurių skersmuo viršija 6 mm arba kurių dydis, forma ar spalva kinta (ABCDE taisyklė). Ypatingą dėmesį atkreipkite į apgamus, kurie kraujuoja, niežti arba neužgyja per tris savaites.

Aktininė keratozė – šiurkščios, žvynuotos dėmės saulės veikiamose vietose – gali pereiti į plokščialąstelinę karcinomą. Atkreipkite dėmesį į nuolatinį paraudimą ar sustorėjusias dėmeles, primenančias egzemą, ypač ant krūtų, nes tai gali reikšti Pageto ligą. Gelta (odos ir akių pageltimas) gali reikšti kasos vėžį, o hiperpigmentacija – antinksčių piktybinius navikus.

Reklama

Neatmeskite nepaaiškinamų odos pokyčių tik kaip kosmetinių problemų; dažnai tai yra matoma organizmo įspėjamoji sistema apie pagrindines patologijas, reikalaujančias skubaus medicininio įvertinimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like