Su amžiumi galite pastebėti subtilius regėjimo pokyčius, kurie gali reikšti pagrindines problemas, pavyzdžiui, presbiopiją arba kataraktą. Labai svarbu aktyviai rūpintis savo akių sveikata, o tai prasideda nuo reguliaraus akių patikrinimo, kad problemos būtų pastebėtos anksti. Tačiau tuo viskas nesibaigia: jūsų mityba, gyvenimo būdas ir net tai, kaip saugote akis, yra labai svarbūs. Smalsu, kokių konkrečių veiksmų galite imtis, kad apsaugotumėte savo regėjimą senstant? Šioje kelionėje esate ne vienas, o atsakymai gali jus nustebinti.
Dažniausi su amžiumi susiję regėjimo pokyčiai
Su amžiumi įprasta patirti įvairius regėjimo pokyčius, kurie gali turėti įtakos kasdieniam gyvenimui. Vienas iš dažniausiai pasitaikančių pokyčių yra presbiopija, kuri turi įtakos jūsų gebėjimui sutelkti dėmesį į artimus objektus. Ši būklė atsiranda dėl lęšiuko sukietėjimo, todėl akims sunku greitai prisitaikyti. Galite ištiesti ranką, kad perskaitytumėte smulkų šriftą, arba jums gali prireikti skaitymo akinių.
Kitas svarbus pokytis – didesnė kataraktos, akies lęšiuko drumstumo, tikimybė. Ši būklė gali sukelti neryškų matymą, akinimą ir sunkumus matant naktį. Dėl laipsniško progresavimo dažnai sumažėja jautrumas kontrastui, todėl sunku atskirti panašias spalvas.
Kita problema – su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija (AMD), dėl kurios nukenčia centrinis regėjimas ir tampa sunku skaityti ar atpažinti veidus. AMD pažeidžia geltonąją dėmę – tinklainės dalį, atsakingą už aštrų regėjimą.
Be to, dėl sumažėjusios ašarų gamybos gali išsivystyti sausų akių sindromas, sukeliantis diskomfortą ir regėjimo sutrikimus.
Atpažinti šiuos su amžiumi susijusius įprastus regėjimo pokyčius yra labai svarbu norint išlaikyti gyvenimo kokybę ir veiksmingai valdyti akių sveikatą senstant.
Reguliarių akių patikrinimų svarba
Reguliarūs akių patikrinimai yra labai svarbūs siekiant išsaugoti regėjimą ir bendrą akių sveikatą senstant. Šie tyrimai leidžia anksti nustatyti su amžiumi susijusias ligas, tokias kaip katarakta, glaukoma ir geltonosios dėmės degeneracija, kurios gali turėti didelės įtakos jūsų gyvenimo kokybei.
Akių tyrimo metu optometristas arba oftalmologas įvertina jūsų regėjimo aštrumą, akispūdį, tinklainės ir regos nervo būklę.
Tyrimai rodo, kad reguliariai atliekami tyrimai gali padėti sumažinti regėjimo praradimo riziką iki 50 %. Anksti nustačius problemas, galima nedelsiant imtis reikiamų priemonių – receptinių akinių, gyvenimo būdo pokyčių ar chirurginių operacijų.
Amerikos oftalmologijos akademija rekomenduoja vyresniems nei 60 metų asmenims kas vienerius ar dvejus metus atlikti išsamų akių patikrinimą, nes dėl amžiaus padidėja polinkis į regėjimo problemas.
Be to, šie tyrimai gali atskleisti sistemines sveikatos problemas, pavyzdžiui, diabetą ir hipertenziją, kurios dažnai pasireiškia akyse prieš pasireiškiant kitiems simptomams.
Mityba akių sveikatai
Ideali akių sveikata apima ne tik reguliarius akių patikrinimus; mityba vaidina svarbų vaidmenį saugant regėjimą su amžiumi. Mityba, kurioje gausu antioksidantų, vitaminų ir mineralų, gali labai sumažinti su amžiumi susijusių akių ligų, tokių kaip geltonosios dėmės degeneracija ir katarakta, riziką.
Pagrindinės maistinės medžiagos yra liuteinas ir zeaksantinas, kurių yra žaliuosiuose lapuose, pavyzdžiui, špinatuose ir lapiniuose kopūstuose, kurie padeda filtruoti kenksmingą mėlynąją šviesą ir apsaugoti tinklainės ląsteles. Omega-3 riebalų rūgštys, ypač EPA ir DHA, kurių yra riebioje žuvyje, pavyzdžiui, lašišoje, prisideda prie tinklainės sveikatos ir gali palengvinti sausų akių simptomus.
Vitaminai C ir E yra stiprūs antioksidantai, kovojantys su oksidaciniu stresu, kuris gali pažeisti akių audinius. Į maistą įtraukdami citrusinius vaisius, riešutus ir sėklas galite gauti daugiau šių svarbių vitaminų.
Cinko, kuris būtinas tinklainės sveikatai palaikyti, galima gauti iš vėžiagyvių, ankštinių augalų ir neskaldytų grūdų. Be to, subalansuota mityba su įvairiais spalvingais vaisiais ir daržovėmis užtikrina, kad gausite platų spektrą fitonutrientų, kurie palaiko akių sveikatą.
Apsauginiai akiniai ir apsauga nuo saulės
Apsauginiai akiniai yra labai svarbūs saugant regėjimą nuo kenksmingų UV spindulių ir galimų akių sužalojimų. Ilgalaikis UV spindulių poveikis gali sukelti tokias ligas kaip katarakta, geltonosios dėmės degeneracija ir fotokeratitas. Norint sumažinti šią riziką, labai svarbu nešioti akinius nuo saulės, kurie blokuoja 100 % UVA ir UVB spindulių. Ieškokite lęšių, pažymėtų UV400 apsaugos ženklu, nes jie užtikrina aukščiausio lygio apsaugą.
Be akinių nuo saulės, naudokite apsauginius akinius arba apsauginius akinius, kai užsiimate veikla, keliančia pavojų susižeisti akis, pvz., sportuojate arba užsiimate namų ruošos darbais. ANSI Z87.1 sertifikuoti akiniai užtikrina, kad lęšiai ir rėmeliai atitinka saugos standartus. Polikarbonato lęšiai ypač rekomenduojami dėl jų atsparumo smūgiams ir lengvumo.
Nepamirškite apie tinkamo pritaikymo svarbą; per laisvi arba per ankšti akiniai gali pakenkti efektyvumui. Reguliariai apžiūrėkite, ar akiniai nėra įbrėžimų ar pažeidimų, nes jie gali sumažinti apsaugą.
Būdami lauke dėvėkite plačiabrylę skrybėlę, kuri papildomai apsaugos nuo tiesioginių saulės spindulių. Teikdami pirmenybę apsauginiams akiniams ir apsaugai nuo saulės, gerokai sumažinsite regėjimo pablogėjimo tikimybę ateityje. Kad akių sveikata būtų ilgalaikė, įtraukite šią praktiką į savo kasdienę rutiną.
Gyvensenos pokyčiai geresniam regėjimui
Sąmoningai pakeitus gyvenimo būdą galima labai pagerinti regėjimą ir bendrą akių sveikatą. Vienas svarbiausių pokyčių – subalansuota mityba, kurioje gausu akims naudingų maistinių medžiagų. Daug antioksidantų turintys maisto produktai, pavyzdžiui, lapiniai žalumynai, morkos ir omega-3 riebalų rūgščių turinti žuvis, gali sumažinti su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos ir kataraktos riziką.
Be to, labai svarbu palaikyti sveiką svorį, nes nutukimas didina diabeto, galinčio sukelti diabetinę retinopatiją, riziką. Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik padeda reguliuoti svorį, bet ir gerina kraujotaką, todėl akis geriau aprūpinamos deguonimi.
Be to, labai svarbu teikti pirmenybę tinkamam drėkinimui. Dėl dehidratacijos gali išsausėti akys, o tai gali būti nemalonu ir pabloginti regėjimą. Stenkitės kasdien gerti pakankamai vandens.
Akių įtampą, kurią sukelia ilgalaikis skaitmeninių prietaisų naudojimas, gali sumažinti ekrano laiko ribojimas ir reguliarios pertraukos pagal 20-20-20-20 taisyklę– kas 20 minučių 20 sekundžių žiūrėti į daiktą, esantį 20 pėdų atstumu.
Akių funkciją gerinantys pratimai
Konkrečių pratimų įtraukimas į kasdienę rutiną gali labai pagerinti akių funkciją ir bendrą regėjimo aštrumą. Vienas iš veiksmingų metodų yra taisyklė „20-20-20”: kas 20 minučių padarykite 20 sekundžių pertrauką ir sutelkite dėmesį į kokį nors daiktą, esantį už 20 pėdų. Ši praktika mažina akių įtampą, kurią sukelia ilgas naudojimasis ekranu, ir skatina akių raumenų atsipalaidavimą.
Kitas naudingas pratimas – akių vartymas. Sėdėdami sukite akis pagal laikrodžio rodyklę ir prieš laikrodžio rodyklę, atlikdami po dešimt apsisukimų kiekviena kryptimi. Šis judesys skatina akių raumenų lankstumą ir gerina akių kraujotaką.
Be to, atlikite dėmesio sutelkimo pratimus laikydami rašiklį ar kitą nedidelį daiktą ištiestos rankos atstumu. Palaipsniui priartinkite daiktą prie nosies, tada vėl jį atitraukite ir pakartokite šį procesą dešimt kartų. Tai padeda sustiprinti akių fokusavimo gebėjimus.
Galiausiai, įtampą mažina ir atsipalaidavimą skatina delnų glostymas, t. y. delnų trynimas delnais, kad jie sušiltų, ir švelnus jų priglaudimas prie užmerktų akių.
Išvada
Apibendrinant galima pasakyti, kad su amžiumi, norint išvengti regėjimo pablogėjimo, būtina teikti pirmenybę akių sveikatai. Reguliarūs akių tyrimai leidžia anksti nustatyti tokias ligas kaip katarakta ir geltonosios dėmės degeneracija. Kartu su mityba, kurioje gausu antioksidantų ir omega-3 riebalų rūgščių, apsauginių akinių dėvėjimu ir gyvenimo būdo pokyčiais galima labai pagerinti regėjimo aštrumą. Be to, tikslingi akių pratimai gali dar labiau pagerinti akių funkciją. Imdamiesi šių aktyvių veiksmų galite išsaugoti puikų regėjimą ir vėlesniais metais.