Netikėtas vėžio šaltinis: kaip infekcijos tyliai žaloja organizmą ir kaip apsisaugoti

Vėžys dažnai suvokiamas kaip genetikos, aplinkos taršos ar nesveiko gyvenimo būdo pasekmė. Tačiau pastarųjų metų tyrimai atskleidžia kitą, daugeliui netikėtą vėžio priežastį – infekcijas. Tarptautinės mokslininkų komandos nustatė, kad net kas šeštas onkologinis susirgimas pasaulyje yra tiesiogiai susijęs su įvairiomis infekcijomis. Dar labiau stebina tai, kad daugelio šių vėžį sukeliančių infekcijų galima išvengti taikant paprastas prevencijos priemones.

Skaičiai, kurie turėtų sunerimti

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, apie 15-16% visų vėžio atvejų pasaulyje yra susiję su infekcijomis. „Tai reiškia, kad kasmet beveik 2,2 milijono naujų vėžio atvejų būtų galima išvengti, jei būtų taikomos efektyvios infekcijų prevencijos priemonės,” – teigia dr. Catherine de Martel iš Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC).

Reklama

Prof. Martyn Plummer, epidemiologas iš Edinburgo universiteto, pabrėžia: „Skirtingai nuo daugelio kitų vėžio rizikos veiksnių, infekcijas dažnai galima kontroliuoti skiepais, antibiotikais ar kitais medicininiais metodais. Tai atveria naujas galimybes vėžio prevencijai.”

Pagrindinis kaltininkas: ŽPV ir gimdos kaklelio vėžys

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra viena labiausiai paplitusių lytiškai plintančių infekcijų pasaulyje ir pagrindinis gimdos kaklelio vėžio sukėlėjas. Remiantis naujausiomis studijomis, ŽPV sukelia beveik 100% gimdos kaklelio vėžio atvejų.

„ŽPV yra ypatingas tuo, kad jis gali infekuoti ląsteles ir integruoti savo genetinę medžiagą į žmogaus DNR. Ilgainiui tai gali sukelti ląstelių mutacijas, kurios išsivysto į vėžį,” – aiškina prof. Anna-Barbara Moscicki iš Kalifornijos universiteto.

Reklama

Gera žinia ta, kad efektyvūs ŽPV skiepai gali užkirsti kelią infekcijai. „Vakcinacija prieš ŽPV yra viena efektyviausių vėžio prevencijos priemonių, kokias tik turime šiandien,” – pabrėžia dr. Xavier Bosch, vienas pirmųjų mokslininkų, įrodžiusių ryšį tarp ŽPV ir vėžio. Jis priduria, kad išsivysčiusiose šalyse, kur ŽPV skiepijimo programos vykdomos jau daugiau nei dešimtmetį, pastebimas reikšmingas ikivėžinių būklių sumažėjimas tarp jaunų moterų.

Hepatito virusai ir kepenų vėžys

Hepatito B ir C virusai (HBV ir HCV) yra pagrindiniai kepenų vėžio sukėlėjai pasaulyje. PSO duomenimis, šie virusai atsakingi už maždaug 80% visų pirminių kepenų vėžio atvejų.

„Hepatito virusai sukelia lėtinį kepenų uždegimą ir randėjimą, o ilgainiui gali išsivystyti kepenų cirozė ir vėžys,” – paaiškina prof. Anna Lok iš Mičigano universiteto, pasaulinio lygio hepatito tyrinėtoja. „Paradoksalu, bet šio vėžio galima išvengti: hepatitas B kontroliuojamas efektyviais skiepais, o hepatitą C galima išgydyti antivirusiniais vaistais.”

Reklama

Prof. Lok pabrėžia, kad besivystančiose šalyse, kur hepatito infekcijos paplitimas didžiausias, prieinamumas prie skiepų ir gydymo išlieka rimta problema. „Jei norime sumažinti su hepatitu susijusio vėžio atvejų skaičių, turime užtikrinti visuotinį skiepų ir gydymo prieinamumą,” – teigia ji.

Helicobacter pylori ir skrandžio vėžys

Skrandžio vėžys išlieka vienu dažniausių onkologinių susirgimų pasaulyje, ir maždaug 90% atvejų siejami su Helicobacter pylori bakterijos infekcija. Ši bakterija kolonizuoja skrandžio sienelę ir sukelia lėtinį uždegimą.

„H. pylori infekcija dažniausiai įgyjama vaikystėje ir gali išlikti visą gyvenimą, jei negydoma,” – aiškina dr. Pelayo Correa iš Vanderbilto universiteto, pramintas „skrandžio vėžio tyrimų tėvu”. „Tik mažai daliai infekuotųjų išsivysto vėžys, tačiau dėl didelio infekcijos paplitimo, bendras susirgimų skaičius išlieka aukštas.”

Reklama

Dr. Correa akcentuoja, kad H. pylori infekciją galima diagnozuoti paprastais testais ir išgydyti antibiotikais. „Strateginės H. pylori testavimo ir gydymo programos galėtų reikšmingai sumažinti skrandžio vėžio paplitimą,” – teigia jis.

Epšteino-Baro virusas: tylus grėsmės šaltinis

Epšteino-Baro virusas (EBV) yra plačiai paplitęs herpes šeimos virusas, kuriuo užsikrečia dauguma žmonių vaikystėje ar paauglystėje. Nors dažniausiai infekcija praeina be rimtesnių pasekmių, naujausios studijos rodo, kad EBV siejamas su tam tikromis limfomos rūšimis, nosiaryklės vėžiu ir net kai kuriais skrandžio vėžio atvejais.

„EBV turi unikalią savybę užkrėsti ir transformuoti B limfocitus, ląsteles, kurios yra svarbios imuninei sistemai,” – paaiškina prof. Jeffrey Cohen iš JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto. „Ilgalaikė viruso ir organizmo sąveika kartais gali sukelti genetinius pokyčius, vedančius į vėžinių ląstelių formavimąsi.”

Reklama

Deja, šiuo metu nėra patvirtintų skiepų nuo EBV, tačiau keletas kandidatų yra klinikinių tyrimų etape. „Efektyvūs skiepai nuo EBV galėtų užkirsti kelią ne tik infekcinei mononukleozei, bet ir reikšmingai sumažinti tam tikrų vėžio formų riziką,” – teigia prof. Cohen.

Schistosomiasis ir šlapimo pūslės vėžys

Mažiau žinoma, bet reikšminga infekcija, susijusi su vėžiu, yra schistosomiasis – parazitinė liga, kurią sukelia Schistosoma haematobium kirmėlė. Ši infekcija paplitusi Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose, kur ji siejama su padidėjusia šlapimo pūslės vėžio rizika.

„Schistosoma parazitai gyvena kraujagyslėse aplink šlapimo pūslę ir deda kiaušinėlius, kurie pažeidžia pūslės sienelę,” – paaiškina dr. Joachim Aerts iš Roterdamo universiteto. „Nuolatinis uždegimas ir regeneracija ilgainiui gali sukelti vėžinius pokyčius.”

Reklama

Šios infekcijos prevencija ir kontrolė remiasi higienos gerinimu, saugaus geriamojo vandens užtikrinimu ir masinio gydymo programomis endeminiuose regionuose.

Kaip apsisaugoti: praktiniai patarimai

Skiepijimasis

„Skiepai yra viena efektyviausių priemonių kovojant su infekcijomis, sukeliančiomis vėžį,” – pabrėžia prof. Margaret Stanley iš Kembridžo universiteto. Šiuo metu prieinami skiepai nuo:

  • Hepatito B viruso (rekomenduojami visiems naujagimiams ir rizikos grupių suaugusiems)
  • Žmogaus papilomos viruso (rekomenduojami paaugliams, tiek mergaitėms, tiek berniukams)

Reguliarūs sveikatos patikrinimai

Dr. Elisabeth Couto iš Norvegijos vėžio registro pabrėžia reguliarių patikrų svarbą: „Ankstyvasis vėžio aptikimas gali reikšmingai pagerinti gydymo rezultatus. Moterims ypač svarbu reguliariai tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio, kurio dažniausiai galima visiškai išvengti.”

Reklama

Rekomenduojami reguliarūs patikrinimai:

  • Gimdos kaklelio citologinis tyrimas (Pap testas) ir/arba ŽPV testas
  • Hepatito B ir C testai rizikos grupėms
  • H. pylori testai, ypač tiems, kas turi skrandžio problemų ar šeiminę skrandžio vėžio istoriją

Saugesni lytiniai santykiai

Prof. Silvia de Sanjosé iš Katalonijos onkologijos instituto pabrėžia: „Prezervatyvų naudojimas gali sumažinti lytiškai plintančių infekcijų, įskaitant ŽPV ir hepatitą B, perdavimo riziką, nors apsauga nėra visiška.”

Higiena ir maisto sauga

„Gera asmens higiena ir tinkamas maisto ruošimas gali sumažinti tam tikrų infekcijų, tokių kaip H. pylori, riziką,” – aiškina dr. Julie Parsonnet iš Stanfordo universiteto. Ji rekomenduoja:

Reklama

  • Reguliariai plauti rankas, ypač prieš valgį
  • Gerti tik saugų, valytą vandenį
  • Tinkamai ruošti maistą, vengti kryžminio užteršimo

Infekcijų gydymas

„Jei diagnozuojama infekcija, susijusi su padidėjusia vėžio rizika, svarbu ją gydyti, net jei nėra akivaizdžių simptomų,” – pabrėžia prof. Massimo Tommasino iš Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros. Pavyzdžiui:

  • Hepatito B ir C infekcijos gali būti gydomos antivirusiniais vaistais
  • H. pylori infekcija gydoma antibiotikų kursu
  • Schistosomiasis gydoma vaistais nuo parazitų

Ateities perspektyvos

Mokslininkų komandos visame pasaulyje dirba ties naujais metodais, kaip kovoti su infekcijomis, sukeliančiomis vėžį. „Naujos kartos skiepai, pažangūs diagnostikos metodai ir tikslinės terapijos atveria naujas galimybes infekcijų kontrolei ir vėžio prevencijai,” – optimistiškai teigia prof. Silvia Franceschi iš Italijos onkologijos instituto.

Prof. Harald zur Hausen, Nobelio premijos laureatas, atradęs ryšį tarp ŽPV ir gimdos kaklelio vėžio, primena: „Infekcijų sukelto vėžio prevencija yra viena sėkmingiausių vėžio kontrolės istorijų. Su tinkamomis investicijomis ir politine valia, galime toliau mažinti šių vėžio formų naštą.”

Reklama

Išvados

Mūsų supratimas apie infekcijų vaidmenį vėžio vystymesi atskleidžia tiek iššūkius, tiek galimybes. Nors faktas, kad infekcijos gali sukelti vėžį, gali kelti nerimą, teigiama žinia yra ta, kad daugelis šių infekcijų gali būti kontroliuojamos, gydomos ar jų galima išvengti.

Dr. Catherine de Martel apibendrina: „Infekcijų sukelto vėžio prevencija yra viena ekonomiškai efektyviausių ir pasiekiamiausių vėžio prevencijos strategijų, ypač mažų ir vidutinių pajamų šalyse, kur infekcijų našta didžiausia.”

Paprastos priemonės – skiepijimasis, saugūs lytiniai santykiai, reguliarūs sveikatos patikrinimai ir gera higiena – gali reikšmingai sumažinti infekcijų sukelto vėžio riziką. Tai įrodo, kad kartais net didžiausios sveikatos problemos gali būti sprendžiamos pasitelkiant paprastas prevencines priemones.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like