Gydytojai nustatė 5 pagrindines vyrų nevaisingumo priežastis

main causes of infertility

Medicinos ekspertai nurodo penkias pagrindines vyrų nevaisingumo priežastis. Prasta spermos kokybė ir mažas spermatozoidų skaičius daro didelę įtaką pastojimo galimybėms. Dėl hormonų disbalanso sutrinka reprodukcinė funkcija, o struktūrinės anomalijos, pavyzdžiui, varikocelės, apsunkina spermos transportavimą. Pesticidų ir pramoninių cheminių medžiagų toksinai pažeidžia reprodukcines ląsteles. Gyvenimo būdas, įskaitant mitybą, alkoholio vartojimą, rūkymą ir fizinį aktyvumą, turi įtakos vaisingumo potencialui. Šių veiksnių supratimas padeda poroms šalinti konkrečias sėkmingo pastojimo kliūtis.

Prasta spermos kokybė ir mažas spermatozoidų skaičius

Spermatozoidai – vyriškos lytinės ląstelės – atlieka lemiamą vaidmenį vaisingumui, o jų kokybė ir kiekis turi tiesioginės įtakos vyro gebėjimui pastoti.

Reklama

Prasta spermatozoidų kokybė pasireiškia keliais būdais: nenormalia morfologija (netaisyklinga forma), sumažėjusiu judrumu (nesugebėjimu efektyviai plaukti) arba DNR fragmentacija. Mažas spermatozoidų skaičius, kliniškai vadinamas oligospermija, diagnozuojamas, kai spermoje yra mažiau nei 15 milijonų spermatozoidų mililitre.

Šias problemas lemia daugybė veiksnių, įskaitant hormonų pusiausvyros sutrikimus, genetines sąlygas, varikocelę (išsiplėtusias sėklidžių venas), aplinkos toksinų poveikį ir gyvenimo būdo pasirinkimus, pavyzdžiui, rūkymą ar besaikį alkoholio vartojimą.

Temperatūros pakilimas sėklidėse taip pat gali labai pabloginti spermos gamybą ir funkciją.

Reklama

Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir endokrininės sistemos sutrikimai

Endokrininė sistema organizuoja vyrų reprodukcinę funkciją per subtilią hormonų pusiausvyrą, kuri sutrikus gali labai pabloginti vaisingumą.

Pagrindinės hormonų problemos, turinčios įtakos vyrų vaisingumui, yra hipogonadizmas (maža testosterono gamyba), skydliaukės disfunkcija, padidėjęs prolaktino kiekis ir antinksčių sutrikimai. Šie sutrikimai trikdo spermos gamybą, brendimą ir funkciją.

Klinefelterio sindromas, hipofizės navikai ir įgimta antinksčių hiperplazija – tai endokrininės sistemos sutrikimai, kurie kenkia vaisingumui. Cukrinis diabetas taip pat gali turėti įtakos reprodukciniams gebėjimams dėl hormonų reguliacijos sutrikimų ir oksidacinio streso.

Reklama

Diagnozuojant paprastai atliekami kraujo tyrimai, kuriais nustatomas FSH, LH, testosterono, skydliaukės hormonų ir prolaktino kiekis.

Daugelis hormoninių nevaisingumo priežasčių gerai reaguoja į tikslines medicinines intervencijas.

Struktūrinės ir anatominės anomalijos

Nors hormoniniai veiksniai veikia biocheminiu lygmeniu, fizinės vyrų reprodukcinės sistemos struktūros taip pat gali trukdyti vaisingumui nepriklausomai nuo hormonų būklės.

Reklama

Dažniausiai pasitaikančios anomalijos yra varikocelės (išsiplėtusios kapšelio venos), kurios gali pakelti sėklidžių temperatūrą ir sutrikdyti spermos gamybą.

Įgimtos ydos, pavyzdžiui, nenusileidusios sėklidės (kriptorchizmas), gali visam laikui pakenkti vaisingumui, jei anksti nepašalinamos.

Dėl įgimtų defektų, infekcijų ar chirurginių komplikacijų atsiradusios kliūtys sėkliniuose latakuose, epididimise ar ejakuliaciniuose latakuose trukdo spermatozoidams patekti į ejakuliatą.

Reklama

Varpos būklės, tokios kaip hipospadija ar epipadija, gali trukdyti tinkamai nusodinti spermą lytinio akto metu.

Aplinkos toksinai ir profesiniai pavojai

Vyrų reprodukcinei sveikatai didelę grėsmę kelia įvairūs aplinkos teršalai ir darbo aplinka. Tyrimai rodo, kad pesticidai, sunkieji metalai ir pramoninės cheminės medžiagos gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir pažeisti spermos DNR.

Ilgalaikis aukštos temperatūros poveikis tam tikrose profesijose, pavyzdžiui, suvirinant ar kepant, gali pakenkti spermatozoidų gamybai.

Reklama

Tyrimais nustatyta, kad plastmasėje esantys ftalatai, maisto talpyklose esantis BPA ir perfluoroalkilinės medžiagos (PFAS) blogina spermos kokybę.

Be to, su kai kuriomis profesijomis susijęs radiacijos poveikis ir ilgas sėdėjimas gali prisidėti prie sėklidžių įkaitimo ir oksidacinio streso, o tai dar labiau mažina vaisingumo potencialą.

Gyvensenos veiksniai: Mityba, fiziniai pratimai ir įpročiai

Be genetinių ir aplinkos veiksnių, kasdienio gyvenimo būdo pasirinkimai turi didelę įtaką vyrų vaisingumo rezultatams.

Reklama

Tyrimai rodo, kad prasta mityba, nutukimas ir per didelis alkoholio vartojimas labai sumažina spermos kokybę ir skaičių. Reguliarus intensyvus fizinis krūvis atrodo naudingas, o pervargimas gali sumažinti testosterono gamybą.

Rūkymas kenkia spermos DNR ir mažina judrumą, o laisvalaikiu vartojami narkotikai, ypač marihuana ir opioidai, sutrikdo hormonų pusiausvyrą ir spermatogenezę.

Lėtinis stresas didina kortizolio kiekį ir trikdo reprodukcinę funkciją. Karščio poveikis saunose, sūkurinėse voniose ar ilgas sėdėjimas gali pakenkti sėklidžių vėsinimo mechanizmams.

Reklama

Šie veiksniai, kuriuos galima keisti, suteikia vyrams praktinių galimybių pagerinti vaisingumą be medikamentinio gydymo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like