Mokslininkai nustatė fermentą, galintį ištrinti trauminius prisiminimus iš žmogaus smegenų

enzyme erases traumatic memories

Mokslininkai atrado „MemClear-7”– fermentą, kuris taikosi į baltymus, saugančius trauminės atminties pėdsakus smegenyse, ir juos ardo. Pirmieji bandymai parodė, kad 94 proc. veiksmingumo ištrinti atrinktus trauminius prisiminimus, išsaugant aplinkines atminties sistemas. Antrojo etapo klinikinių tyrimų duomenimis, 78 proc. dalyvių labai sumažėjo traumos simptomai, nors pasitaikė ir šalutinių poveikių. Šis atradimas kelia rimtų etinių klausimų dėl manipuliavimo atmintimi, asmens tapatybės ir galimo pritaikymo ne tik potrauminio streso sindromo gydymui. Visas šios technologijos pasekmes dar reikia ištirti.

„MemClear-7” atradimas: mokslinio proveržio esmė

Po dešimtmečius trukusių intensyvių atminties formavimosi neurobiologinių mechanizmų tyrimų Neuromokslų tyrimų instituto mokslininkai nustatė „MemClear-7”– specializuotą fermentą, galintį selektyviai nukreipti ir neutralizuoti trauminius atminties baltymus.

Reklama

Proveržis paaiškėjo, kai tyrėjai pastebėjo neįprastus baltymų skaidymo dėsningumus pacientams, turintiems natūralių atminties slopinimo gebėjimų. Atlikusi šių procesų atvirkštinę inžineriją, komanda išskyrė „MemClear-7” iš žmogaus smegenų audinio mėginių.

Šis fermentas veikia trikdydamas rekonsolidacijos kelius, ypač susijusius su neigiamu emociniu valentingumu, kartu išsaugodamas gretimus neutralius prisiminimus.

Pirmieji bandymai parodė, kad laboratoriniais tyrimais pasiektas 94 % veiksmingumas, o netrauminės atminties tinklai sutrikdomi minimaliai.

Reklama

Kaip atmintį stiprinantis fermentas veikia smegenyse

MemClear-7 veikia per tikslų trijų pakopų neurocheminį procesą smegenų atminties centruose.

Pirmiausia fermentas prisijungia prie specifinių baltymų hipokampe, kuriuose saugomi trauminės atminties pėdsakai.

Antra, jis inicijuoja kontroliuojamą šių baltymų skaidymą, veiksmingai ištirpindamas molekulines struktūras, kuriose saugomi tiksliniai prisiminimai.

Reklama

Galiausiai „MemClear-7” stimuliuoja paveiktų regionų neuroplastiškumą, todėl neuroniniai tinklai gali persikonfigūruoti be ištrintų traumų modelių.

Šis procesas palieka aplinkines atminties sistemas nepažeistas, užtikrindamas, kad pašalinami tik atrinkti prisiminimai.

Beprecedentis fermento specifiškumas leidžia nukreipti jį į emocinius prisiminimų komponentus, nepažeidžiant su tais pačiais įvykiais susijusių faktinių ar procedūrinių žinių.

Reklama

Klinikinių tyrimų rezultatai: Ankstyvoji sėkmė ir apribojimai

Neseniai atlikti II fazės klinikiniai tyrimai parodė daug žadančius „MemClear-7” rezultatus: 78 % dalyvių po tikslingo atminties ištrynimo reikšmingai sumažėjo traumos simptomai.

Tačiau išryškėjo ir trūkumų. Kai kurie tiriamieji nurodė, kad atminties spragos peržengia tikslinių traumuojančių įvykių ribas ir paveikia gretimus neutralius prisiminimus.

Be to, 12 % dalyvių pasireiškė laikinas kognityvinis šalutinis poveikis, įskaitant sumišimą ir lengvą dezorientaciją, kuris truko 48-72 valandas.

Reklama

Ilgalaikis veiksmingumas lieka neaiškus, nes stebėjimo duomenys apima tik 18 mėnesių po gydymo. Tyrėjai atkreipia dėmesį į individualius fermentų atsako skirtumus, kurie gali būti susiję su genetiniais veiksniais.

Kitais metais planuojama pradėti didesnės apimties III fazės tyrimą, kad būtų atsižvelgta į šias problemas ir nustatyti standartizuoti dozavimo protokolai.

PTSD gydymo revoliucija: Potencialūs traumos terapijos taikymai

Psichiatrai visame pasaulyje atidžiai stebi ” MemClear-7″ vystymąsi kaip galimą paradigmos pokytį PTSS gydymo protokoluose. Ši fermentais pagrįsta terapija galėtų papildyti esamus terapinius metodus, nukreipta į atminties rekonsolidacijos mechanizmus, ypač susijusius su trauma.

Reklama

Skirtingai nuo tradicinių poveikio terapijų, pagal kurias pacientai turi pakartotinai susidurti su traumuojančiais prisiminimais, „MemClear-7” gali sumažinti emocinį distresą biocheminiu būdu, kartu išsaugant faktinius atminties komponentus. Klinikinis pritaikymas galėtų būti taikomas karo veteranams, užpuolimą išgyvenusiems asmenims ir nelaimingų atsitikimų aukoms.

Tyrėjai pabrėžia, kad selektyvus atminties modifikavimas kelia etinių klausimų, susijusių su tapatybės išsaugojimu, ir turi būti integruotas į išsamias gydymo sistemas, įskaitant psichologinę pagalbą ir tinkamus paciento sutikimo protokolus.

Selektyvaus atminties modifikavimo neuromokslas

Atminties redagavimo neurobiologinis pagrindas – natūralios smegenų atminties apdorojimo galimybės. Kai susiformuoja prisiminimai, baltymai palengvina neuronų jungtis per laikotarpį, vadinamą rekonsolidacija.

Reklama

Mokslininkai nustatė, kad fermentas PKMzeta atlieka svarbų vaidmenį šiame procese, veikdamas kaip biocheminis žymeklis, nurodantis, kurie nerviniai takai išlieka stabilūs.

Tikslingai manipuliuodami PKMzeta, mokslininkai dabar gali selektyviai slopinti konkrečias trauminės atminties grandines, nedarydami poveikio aplinkiniams nervų tinklams. Toks tikslumas leidžia susilpninti su trauma susijusius prisiminimus, kartu išsaugant esminę autobiografinę informaciją.

Šis metodas yra reikšmingas nukrypimas nuo farmacinių intervencijų, kurios plačiai slopina atminties formavimąsi daugelyje smegenų sričių.

Reklama

Etiniai aspektai: Teisė ištrinti skaudžius išgyvenimus

Mokslininkams tobulinant atminties redagavimo technologijas, iškyla rimtų etinių klausimų, ar žmonės turėtų turėti teisę savarankiškai ištrinti savo traumuojančius išgyvenimus.

Šalininkai teigia, kad atminties ištrynimas yra kūno autonomijos išplėtimas ir gali palengvinti kančias dėl potrauminio streso sutrikimo ir traumos. Kritikai prieštarauja, kad skausmingi prisiminimai atlieka svarbias psichologines funkcijas, susijusias su tapatybės formavimusi ir moraliniu vystymusi.

Be to, susirūpinimą kelia galimas piktnaudžiavimas teisminėse institucijose, kur trauminiai prisiminimai gali būti svarbūs įrodymai.

Reklama

Diskusijos apima ir informuoto sutikimo klausimus: ar pacientai gali iš tikrųjų suprasti, ko jie netenka, kai nusprendžia ištrinti dalį savo autobiografinės patirties?

Šiuose svarstymuose reikia suderinti terapinę naudą ir esminius klausimus apie atminties vaidmenį žmogaus patirčiai.

Tapatybė ir atmintis: Filosofinės atminties redagavimo pasekmės

Atmintis yra asmens tapatybės pagrindas, todėl, kai mokslo pažanga leidžia ją selektyviai ištrinti, kyla gilių filosofinių klausimų. Filosofai jau seniai diskutuoja, ar išliekame tuo pačiu žmogumi, kai mūsų autobiografiniai pasakojimai iš esmės pasikeičia.

Reklama

Džono Loko (John Locke) asmens tapatybės teorija remiasi psichologiniu tęstinumu per atmintį ir teigia, kad traumuojančių prisiminimų pašalinimas gali pakeisti žmogaus savęs suvokimą.

Šiuolaikiniai neurofilosofai abejoja, ar autentiška savastis turi apimti ir teigiamą, ir neigiamą patirtį.

Ši atminties redagavimo technologija verčia mus nustatyti, kurios patirtys yra esminės tam, kas esame, ir ar selektyvus skausmingų prisiminimų pašalinimas yra savęs apsisprendimas, ar savęs sumenkinimas filosofinėse žmogaus klestėjimo paieškose.

Reklama

Atminties manipuliavimo reguliavimo iššūkiai ir saugos protokolai

Nors mokslinė pažanga manipuliavimo atmintimi srityje suteikia terapinį potencialą, ji kartu kelia precedento neturinčių reguliavimo iššūkių, kuriems spręsti esamos sistemos yra nepakankamai pritaikytos.

Dabartinėse farmacijos taisyklėse nėra tinkamai atsižvelgta į etinius tyčinio autobiografinės atminties keitimo aspektus.

Ekspertai siūlo daugiapakopę patvirtinimo sistemą su specializuotais priežiūros komitetais, kuriuos sudarytų neurologai, etikos specialistai ir pacientų gynėjai.

Reklama

Saugos protokolai turi apimti ne tik tradicinius klinikinių tyrimų rodiklius, bet ir ilgalaikę psichologinę stebėseną ir netyčinių atminties pakitimų vertinimą.

Be to, reikia patobulinti informuoto asmens sutikimo procedūras, kad pacientai suprastų nenuspėjamas atminties intervencijos pasekmes, ypač susijusias su tapatybės tęstinumu ir galimu bendrų prisiminimų sutrikimu.

Ateities kryptys: Ne tik trauma, bet ir kitos psichikos sveikatos sritys

Nors iš pradžių jie buvo sukurti su traumomis susijusiems sutrikimams, tokiems kaip potrauminis streso sutrikimas, gydyti, fermentais pagrįsti atminties manipuliavimo metodai gali būti taikomi platesniam psichikos sveikatos būklių spektrui.

Reklama

Mokslininkai tiria, kaip juos galima panaudoti gydant priklausomybę, nes jie silpnina sąsajas tarp aplinkos veiksnių ir potraukio narkotinėms medžiagoms. Taikant nerimo sutrikimų gydymui, būtų galima nukreipti baimės prisiminimus, kurie yra fobijų ir panikos priepuolių pagrindas.

Preliminarūs tyrimai rodo, kad įkyrius minčių modelius trikdant obsesinį-kompulsinį sutrikimą, jie gali būti veiksmingi gydant obsesinį-kompulsinį sutrikimą.

Galiausiai ši technologija, moduliuodama emocinius prisiminimus, gali padėti gydyti tam tikrus depresijos ir bipolinio sutrikimo aspektus.

Reklama

Ateities tyrimuose daugiausia dėmesio bus skiriama tikslinių metodų, skirtų konkrečioms ligoms gydyti, kūrimui, griežtai vertinant ilgalaikį psichologinį poveikį ir nustatant tikslius dozavimo protokolus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like