Lygus, blizgantis ir raudonas liežuvis (glositas) gali rodyti, kad trūksta vitaminų, dar prieš kraujo tyrimams nustatant pakitimus. Liežuvio epitelio ląstelės atsinaujina kas 3-4 dienas, todėl jos labai jautriai reaguoja į mitybos būklę. Šią būklę dažniausiai sukelia B grupės vitaminų (ypač B12), folio rūgšties, geležies ar vitamino A trūkumas. Kadangi organizmas išeikvoja audinių atsargas anksčiau, nei pasikeičia jų kiekis kraujyje, šie matomi liežuvio pokyčiai yra ankstyvieji įspėjamieji ženklai, dėl kurių reikia skubiai įsikišti į mitybą.
Glosito supratimas: Lygus liežuvio įspėjamasis ženklas
Glositas, kuriam būdingas lygus ir dažnai skausmingas liežuvis, yra matomas įspėjamasis ženklas dėl kelių vitaminų trūkumo. Ši būklė pasireiškia, kai liežuvio papilos – maži iškilimai, kuriuose yra skonio receptoriai, – prasideda uždegimas ir galiausiai atrofuojasi, todėl liežuvis tampa neįprastai lygus.
Blizganti, raudona liežuvio išvaizda atsiranda dėl liežuvio paviršiaus audinių uždegimo. Pacientai dažnai pasakoja apie deginimo pojūtį, sunkumus valgant aštrų maistą ir pakitusį skonio suvokimą.
Šis simptomas dažnai pasireiškia anksčiau, nei laboratoriniais tyrimais nustatomas B grupės vitaminų (ypač B12, folatų ir riboflavino), geležies ar vitamino A trūkumas.
Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai glositą pripažįsta kaip ankstyvą klinikinį pasireiškimą, pateisinantį mitybos įvertinimą.
Kodėl liežuvis keičiasi anksčiau, nei kraujo tyrimais nustatomas jo trūkumas
Kaip liežuvis atskleidžia mitybos trūkumus anksčiau, nei jie išryškėja laboratorinių tyrimų rezultatuose? Liežuvio epitelio ląstelės atsinaujina kas 3-4 dienas, todėl jos labai jautriai reaguoja į mitybos pokyčius.
Kraujo tyrimais paprastai matuojamas cirkuliuojančių maistinių medžiagų kiekis, o ne ląstelių, kuriose pirmiausia pasireiškia jų trūkumas, koncentracija.
Organizmas teikia pirmenybę kraujo homeostazės palaikymui, išeikvodamas audinių atsargas, prieš leisdamas sumažėti medžiagų kiekiui serume. Sumažėjus maistinių medžiagų atsargoms, greitai besidalijančių liežuvio ląstelių spalva, tekstūra ir vientisumas pasikeičia anksčiau nei kitų audinių.
Tai paaiškina, kodėl glositas, atrofiniai papiliai ar geografiniai liežuvio raštai gali atsirasti savaitėmis ar mėnesiais anksčiau nei nenormalūs laboratoriniai rodikliai, todėl galima anksti diagnozuoti klinikinę intervenciją.
B12 ir folio rūgšties poveikis liežuvio sveikatai
Kodėl B12 ir folio rūgšties trūkumas taip ryškiai pasireiškia ant liežuvio? Šios maistinės medžiagos yra gyvybiškai svarbios ląstelių dalijimuisi ir DNR sintezei, ypač greitai atsinaujinantiems audiniams, pavyzdžiui, liežuvio epitelio ląstelėms.
Kai jų trūksta, sutrinka normalus ląstelių apykaitos procesas.
B12 ir folatai sinergiškai veikia metilinimo ciklą, būtiną raudonųjų kraujo kūnelių susidarymui ir neurologinei funkcijai. Jų trūkumas sukelia megaloblastinę anemiją, kai ląstelės didėja, bet dalijasi netinkamai.
Ant liežuvio tai pasireiškia kaip glositas,kuriam būdingas uždegimas, lygios dėmės ir mėsos raudonis, dažnai matomas anksčiau, nei kraujo tyrimuose nustatomas hematologinių žymenų trūkumas.
Didelės rizikos grupės, kurios turėtų stebėti liežuvio išvaizdą
Tam tikros gyventojų grupės susiduria su žymiai didesne rizika susirgti B12 ir folatų trūkumu, kuris pasireiškia liežuvio anomalijomis.
Vyresnio amžiaus žmonėms dėl sumažėjusios skrandžio rūgšties gamybos dažnai sumažėja absorbcijos gebėjimas.
Griežti vegetarai ir veganai turi stebėti savo B12 kiekį, nes šis vitaminas natūraliai randamas tik gyvulinės kilmės produktuose.
Nėščioms moterims reikia daugiau folio rūgšties vaisiaus vystymuisi.
Asmenys, turintys virškinamojo trakto sutrikimų, pavyzdžiui, Krono ligą, celiakiją, arba tie, kuriems buvo atlikta svorio metimo operacija, dažnai susiduria su maistinių medžiagų įsisavinimo problemomis.
Žmonės, vartojantys tam tikrus vaistus, įskaitant protonų siurblio inhibitorius, metforminą ir kai kuriuos antikonvulsantus, taip pat turėtų išlikti budrūs dėl galimų medžiagų trūkumo simptomų.
Papildomi burnos požymiai, galintys lydėti vitaminų trūkumą
Be liežuvio pakitimų, vitaminų trūkumas dažnai pasireiškia keliais greta esančiais burnos simptomais, kurie gali padėti nustatyti diagnozę.
Kampinis cheilitas, kuriam būdingi skausmingi įtrūkimai burnos kampučiuose, dažnai lydi B grupės vitaminų trūkumą.
Vitamino C trūkumas gali pasireikšti kraujuojančiomis, patinusiomis dantenomis, o dėl vitamino A trūkumo burnos gleivinė gali būti sausa, suragėjusi.
Pacientams, kuriems trūksta vitaminų, taip pat gali pasireikšti burnos deginimo sindromas, sulėtėjęs žaizdų gijimas ir padidėjęs jautrumas burnos infekcijoms.
Odontologai pastebi, kad emalio hipoplazija gali rodyti buvus mitybos trūkumą dantų vystymosi metu.
Šie papildomi požymiai, pastebėti kartu su liežuvio pokyčiais, įtikinamai įrodo, kad mityba turi būti įvertinta anksčiau, nei prireikia laboratorinio patvirtinimo.
Kaip sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai vertina liežuvio pokyčius klinikoje
Kai pacientui pasireiškia burnos ertmės požymiai, galintys rodyti mitybos trūkumą, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai taiko sistemingą apžiūros protokolą, kuriame daugiausia dėmesio skiriama liežuvio įvertinimui.
Pirmiausia gydytojai stebi liežuvio spalvą, tekstūrą ir morfologiją esant geram apšvietimui. Jie fiksuoja bet kokį glositą, papilų atrofiją ar kampinį cheilitą.
Po to šiuos duomenis susieja su kitais simptomais ir paciento anamneze, įskaitant mitybos įpročius ir vaistų vartojimą.
Nors vizualinė apžiūra išlieka pagrindinė, paslaugų teikėjai gali naudoti specializuotas priemones, pavyzdžiui, dermoskopiją, kad galėtų išsamiai vizualizuoti paviršių.
Fotografija dažnai padeda stebėti pokyčius laikui bėgant. Šie stebėjimai paprastai atliekami prieš laboratorinius tyrimus, nes liežuvio pokyčiai gali pasireikšti anksčiau, nei kraujo tyrime atsiranda biocheminių pakitimų.
Praktiniai žingsniai, kaip spręsti vitamino B trūkumo problemą, kai jis pastebimas anksti
Anksti nustačius liežuvio anomalijas, galima greitai įsikišti į vitamino B trūkumo problemą, kol neišsivystė komplikacijos.
Sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai paprastai rekomenduoja keisti mitybą, kad būtų vartojama daugiau vitamino B turinčių maisto produktų, įskaitant liesą mėsą, kiaušinius, pieno produktus, lapinius žalumynus, ankštines daržoves ir praturtintus grūdinius produktus.
Maisto papildai gali būti skiriami atsižvelgiant į jų trūkumo sunkumą, nes lengvais atvejais pakanka geriamųjų papildų, o esant dideliam trūkumui ar malabsorbcijos problemoms – injekcijų.
Pagrindinės būklės, turinčios įtakos vitaminų įsisavinimui, turi būti gydomos tikslingai.
Reguliarūs kontroliniai vertinimai garantuoja liežuvio simptomų ir vitaminų kiekio pagerėjimą.
Dauguma pacientų pastebimus liežuvio pokyčius pajunta per kelias savaites nuo tinkamo maisto papildų vartojimo pradžios.