Lėtas plaukų augimas dažnai rodo pagrindines sveikatos problemas. Normaliam plaukų folikulų augimo ciklui palaikyti reikalingos tam tikros maistinės medžiagos, įskaitant baltymus, biotiną, geležį ir cinką. Kai šių maistinių medžiagų trūksta, plaukų gamyba labai sulėtėja. Lėtinis stresas taip pat didina kortizolio kiekį, todėl sumažėja kraujo tekėjimas į folikulus ir augantys plaukai per anksti pereina į ramybės fazę. Abi sąlygos sutrikdo natūralų anageno, katageno ir telogeno ciklą. Konkrečios priežasties nustatymas padeda parinkti veiksmingiausią gydymo metodą.
Normalaus plaukų augimo ciklo supratimas
Plaukų folikulai veikia pagal nuspėjamą ciklą, kuris lemia augimo greitį ir modelį. Šį ciklą sudaro trys pagrindinės fazės: anageno (augimo), katageno (pereinamoji) ir telogeno (ramybės).
Anageno fazė paprastai trunka 2-7 metus, jos metu šaknies ląstelės sparčiai dalijasi ir gamina naujus plaukus.
Katageno fazėje, trunkančioje apie 10 dienų, augimas sustoja ir folikulai susitraukia.
Telogeno fazėje, trunkančioje 3 mėnesius, seni plaukai ilsisi, o nauji pradeda formuotis.
Šio ciklo sutrikimai dėl mitybos trūkumo, streso ar hormonų disbalanso gali sumažinti anageno fazėje esančių plaukų procentinę dalį ir sulėtinti bendrą augimą.
Pagrindinės maistinės medžiagos, skatinančios sveiką plaukų augimą
Tinkama mityba yra sveiko plaukų augimo ciklo pagrindas. Pagrindinės maistinės medžiagos yra baltymai, iš kurių sudarytos plaukų sruogos, ir biotinas, kuris palengvina keratino gamybą.
Geležies trūkumas dažnai pasireiškia lėtu augimu, nes geležis padeda tiekti deguonį į plaukų folikulus.
Kiti būtini elementai: cinkas audinių augimui ir atstatymui, vitaminas D folikulų ciklui, vitaminas E galvos odos kraujotakai ir omega-3 riebalų rūgštys drėkinimui ir uždegimo mažinimui.
Vitaminas C padeda kolageno gamybai ir geležies įsisavinimui, o B grupės vitaminai palaiko ląstelių medžiagų apykaitą folikuluose.
Kaip streso hormonai sutrikdo natūralią plaukų laiko liniją
Lėtinio streso metu organizme išsiskiria padidėjęs kortizolio ir kitų streso hormonų kiekis, kuris smarkiai pakeičia plaukų augimo ciklą.
Šie hormonai nukreipia kraujotaką nuo plaukų folikulų, todėl sumažėja būtinų maistinių medžiagų tiekimas ir deguonies tiekimas.
Streso sukeltas telogeninis slinkimas per anksti nustumia augančius plaukus į ramybės fazę.
Tyrimai rodo, kad maždaug 70 % paveiktų folikulų vienu metu gali pereiti į šią ramybės būseną, todėl plaukai pastebimai retėja ir vėluoja ataugti.
Be to, lėtinis stresas suaktyvina uždegiminius kelius, kurie trikdo ląstelių signalizaciją, būtiną sveikai folikulų funkcijai.
Šis biocheminis sutrikimas gali pailginti telogeno fazę, pailgindamas laiką tarp plaukų slinkimo ir naujo augimo.
Įspėjamieji požymiai, pagal kuriuos galima atskirti su maistinėmis medžiagomis ir stresu susijusias plaukų problemas
Nors stresas vaidina svarbų vaidmenį lėtėjant plaukų augimui, maistinių medžiagų trūkumas pasireiškia skirtingais įspėjamaisiais ženklais.
Su maistinėmis medžiagomis susijusios problemos paprastai pasireiškia trapiais, matiniais plaukais, kurie lengvai lūžinėja, dažnai kartu su plaukų tekstūros ir spalvos pokyčiais. Dėl geležies ir baltymų trūkumo pastebimai plonėja galvos oda.
Priešingai, su stresu susijusios plaukų problemos dažnai pasireiškia kaip staigus, pavienis plaukų slinkimas, ypač ties smilkiniais.
Streso sukeltos problemos paprastai išsivysto greitai po jas sukėlusių įvykių, o mitybos trūkumai vystosi palaipsniui per kelis mėnesius.
Be to, dėl streso dažnai padidėja galvos odos jautrumas ir niežulys, o maistinių medžiagų trūkumas pirmiausia veikia patį plauko stiebą.
Praktinės optimalaus plaukų augimo atkūrimo strategijos
Idealiam plaukų augimui atkurti reikia įvairiapusio požiūrio, kuris apimtų tiek vidinę sveikatą, tiek išorinę plaukų priežiūrą.
Asmenys, kurių plaukai auga lėtai, pirmiausia turėtų užtikrinti pakankamą pagrindinių maistinių medžiagų, įskaitant biotiną, cinką, geležį ir omega-3 riebalų rūgštis, vartojimą su maistu arba maisto papildais.
Streso valdymo metodai, tokie kaip meditacija, pakankamas miegas ir reguliari mankšta, gali normalizuoti hormonų lygį, kuris turi įtakos folikulų sveikatai.
Išoriškai, švelnus plaukų tvarkymas, sumažintas karščio naudojimas ir galvos odos masažai pagerina folikulų kraujotaką.
Tiems, kurie turi nuolatinių problemų, reikėtų kreiptis į specialistą, nes kai kurioms ligoms reikia ne tik gyvenimo būdo korekcijų, bet ir medicininio įsikišimo.