Netikėtas projekto sustabdymas
Farmacijos milžinė „Pfizer” priėmė sprendimą nutraukti savo perspektyvaus vaisto nuo nutukimo – danagliprono – tabletės formos kūrimą. Šis sprendimas priimtas ankstyvajame klinikinio tyrimo etape, dar neprasidėjus didžiausiam ir brangiausiam klinikinių tyrimų procesui.
Kodėl nutraukti tyrimai?
Bendrovė pranešė, kad pagrindinė projekto sustabdymo priežastis – vienam iš klinikinio tyrimo dalyvių pasireiškęs galimas kepenų pažeidimas, kuris siejamas su vaisto poveikiu. Svarbu paminėti, kad šis šalutinis poveikis išnyko, kai pacientas nutraukė vaisto vartojimą.
Tabletė buvo ankstyvajame bandymų etape, kurio metu mokslininkai siekė nustatyti optimalią dozę pacientams. „Pfizer” planavo pereiti į galutinį klinikinio tyrimo etapą – būtent tą, kuris paprastai vykdomas prieš teikiant paraišką dėl vaisto patvirtinimo sveikatos priežiūros reguliavimo institucijoms.
Kas toliau?
Nepaisant šio konkretaus projekto nutraukimo, „Pfizer” atstovai patvirtino, kad bendrovė ketina tęsti kitų potencialių nutukimo gydymo metodų kūrimą. Šiuo metu kiti kandidatai yra ankstyvuosiuose tyrimų etapuose, tačiau konkrečių detalių apie juos dar nepateikiama.
Nutukimo gydymo rinkos perspektyvos
Vaistai nutukimui gydyti per pastaruosius metus tapo viena perspektyviausių ir potencialiai pelningiausių farmacijos plėtros sričių. Pavyzdžiui, „Eli Lilly and Co.” sukurtas vaistas „Zepbound” 2024 metais – pirmaisiais pilnais metais po patekimo į rinką – sugeneravo beveik 5 milijardus dolerių pajamų.
Tablečių privalumai
Šiuo metu rinkoje dominuojantys nutukimo gydymo preparatai – tiek „Novo Nordisk” gaminamas „Wegovy”, tiek „Eli Lilly” „Zepbound” – yra švirkščiamosios formos. Farmacijos bendrovės, įskaitant „Pfizer”, aktyviai dirba kurdamos tablečių formą, kuri būtų patogesnė pacientams, ypač tiems, kurie vengia adatų ar injekcijų.
Šiuolaikinės nutukimo gydymo tendencijos
Nutukimas išlieka viena didžiausių visuomenės sveikatos problemų pasaulyje. Nauji medikamentiniai gydymo būdai suteikė vilčių milijonams žmonių, kuriems tradiciniai svorio metimo metodai – dieta ir fizinis aktyvumas – nebuvo pakankamai veiksmingi.
Tačiau vaistų kūrimo procesas yra ilgas ir sudėtingas. „Pfizer” patirtis su danaglipronu primena, kad pacientų saugumas išlieka svarbiausias prioritetas farmacijos pramonėje, net jei tai reiškia potencialiai pelningų projektų atidėjimą ar nutraukimą.
Ekspertų vertinimas
Sveikatos priežiūros ekspertai pabrėžia, kad nors vaistai nuo nutukimo gali būti veiksmingi, jie nėra stebuklingas sprendimas. Sveika mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir sveiki gyvenimo įpročiai išlieka esminiais komponentais kovojant su nutukimu.
„Pfizer” sprendimas nutraukti danagliprono tabletės kūrimą parodo, kad net didžiulės farmacijos bendrovės turi būti atsargios ir atidžiai vertinti riziką, susijusią su naujais vaistais, ypač tokioje konkurencingoje ir perspektyvioje rinkoje kaip nutukimo gydymas.