Nenormalūs skrandžio garsai gali rodyti rimtas būkles. Aukšto dažnio gurguliavimas gali rodyti žarnyno užsikimšimą, ypač jei jį lydi stiprus skausmas, vėmimas ar vidurių užkietėjimas. Visiškai tylus pilvas signalizuoja apie sumažėjusią žarnyno veiklą, o tai gali reikšti peritonitą arba obstrukciją, dėl kurios reikia skubios pagalbos. Nuolatinis gurgimas nepaisant valgymo, garsūs garsai karščiuojant arba aukšto dažnio skambantys garsai verčia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Supratimas, kuo skiriasi normalūs ir nerimą keliantys virškinimo garsai, gali padėti atskirti kasdienius procesus nuo pavojingų būklių.
Normalūs ir nenormalūs virškinimo garsai: Ką turėtumėte žinoti
Nors dauguma skrandžio garsų yra įprastų virškinimo procesų dalis, atskirti tipiškus ir nerimą keliančius garsus gali padėti nustatyti galimas sveikatos problemas.
Įprasti virškinimo garsai, dažnai vadinami borborygmi, susidaro dėl žarnyno susitraukimų, kuriuose susimaišo maistas, skysčiai ir dujos. Šie gurguliuojantys garsai virškinimo metu paprastai pasigirsta kas 3-10 sekundžių ir paprastai būna labiau pastebimi, kai esate alkani.
Į neįprastus garsus verta atkreipti dėmesį, kai juos lydi skausmas, nuolatinis gurgimas nepaisant valgymo, aukšto dažnio kūkčiojimas arba visiška tyla. Šie neįprasti garsai gali rodyti tokias būkles kaip žarnų nepraeinamumas, uždegiminė žarnyno liga arba sulėtėjęs skrandžio išsituštinimas.
Skrandžio garsų dažnis, intensyvumas ir laikas yra svarbios aplinkybės, leidžiančios nustatyti, ar skrandžio garsai reikalauja medicininio įvertinimo.
Aukšto dažnio gurguliavimas ir galimas žarnyno užsikimšimas
Iš pilvo sklindantys aukšto dažnio gurguliuojantys garsai yra vienas iš labiausiai nerimą keliančių virškinimo simptomų, galinčių rodyti žarnyno užsikimšimą.
Šie specifiniai garsai dažnai atsiranda dėl skysčių ir dujų, bandančių apeiti žarnyno kliūtį.
Kitaip nei įprasti virškinimo garsai, šie aukšto dažnio burbuliavimai paprastai lydi kitus simptomus, įskaitant stiprų pilvo skausmą, vėmimą, negalėjimą išskirti dujų ir vidurių užkietėjimą.
Užsikimšimas gali atsirasti dėl sąaugų, išvaržų, auglių ar svetimkūnių.
Žarnyno užsikimšimą medikai diagnozuoja atlikdami fizinius tyrimus, vaizdinius tyrimus, pavyzdžiui, rentgeno ar kompiuterinės tomografijos tyrimus.
Būtina nedelsiant suteikti medicininę pagalbą, nes negydomi užsikimšimai gali sukelti audinių žūtį, perforaciją ir sepsį.
Kai skrandžio triukšmą lydi skausmas ar diskomfortas
Kai skrandžio garsai sutampa su skausmu ar diskomfortu, jie dažnai signalizuoja apie virškinimo problemas, į kurias reikia atkreipti dėmesį.
Šie skausmingi borborygmai gali rodyti tokias būkles kaip dirgliosios žarnos sindromas, uždegiminė žarnyno liga arba žarnyno nepraeinamumas, dėl kurių reikalingas medicininis įvertinimas.
Aštrūs skausmai, lydimi garsių skrandžio garsų, gali rodyti prie žarnos sienelės prispaustas dujas arba žarnyno spazmus.
Nuolatiniai simptomai, ypač jei jie pasireiškia kartu su karščiavimu, vėmimu ar kraujingomis išmatomis, reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos.
Nors kartais triukšmingas virškinimas yra normalus reiškinys, jo derinys su skausmu dažnai atskiria gerybinius garsus nuo galimų sveikatos problemų.
Gydytojai paprastai rekomenduoja fiksuoti, kada simptomai pasireiškia valgymo metu, kad būtų lengviau nustatyti galimas priežastis.
Tylusis pilvas: Kodėl garsų trūkumas gali kelti didesnį susirūpinimą?
Keista, bet skrandžio garsų nebuvimas dažnai kelia didesnį medicininį susirūpinimą nei triukšmingas virškinimas. Ši būklė, vadinama „tyliuoju pilvu”, paprastai rodo sumažėjusią žarnyno veiklą ir gali signalizuoti apie rimtas pagrindines problemas.
Medicinos specialistai, atlikdami tyrimus, klausosi žarnyno garsų būtent dėl to, kad jų nebuvimas gali reikšti žarnų nepraeinamumą, peritonitą arba vėlyvosios stadijos žarnyno išemiją– visa tai reikalauja neatidėliotinos medicininės pagalbos.
Normalus virškinamasis traktas skleidžia garsus kas 20-60 sekundžių, kai maistas, skysčiai ir dujos juda žarnynu.
Kai šie garsai išnyksta, tai reiškia, kad virškinimo sistema nustojo tinkamai funkcionuoti, galbūt dėl uždegimo, infekcijos ar mechaninio užsikimšimo.
Kada nedelsiant kreiptis į gydytoją dėl skrandžio garsų
Nors tylūs pilvo garsai verčia susirūpinti gydytoju, tam tikri skrandžio garsai taip pat reikalauja neatidėliotinos profesionalios pagalbos. Ypač garsus, nuolatinis gurguliavimas, lydimas stipraus skausmo, karščiavimo ar vėmimo, reikalauja skubios pagalbos.
Ypač didelį nerimą kelia aukšto dažnio čiurlenimas, kuris gali reikšti žarnyno nepraeinamumą, reikalaujantį chirurginės intervencijos.
Kitos raudonos vėliavėlės yra dundėjimas su kraujingomis išmatomis, pilvo pūtimas ar greitas širdies plakimas. Pacientai, kuriems šie simptomai pasireiškia kartu su neįprastais skrandžio garsais, neturėtų laukti pagerėjimo.
Asmenys, sergantys ankstesnėmis ligomis, pavyzdžiui, žarnyno uždegiminėmis ligomis, turėtų laikytis žemesnės pagalbos kreipimosi ribos, nes jų pradinė rizika yra didesnė. Skubus medicininis įvertinimas gali padėti išvengti gyvybei pavojingų komplikacijų.