Kodėl rankos ir kojos nušąla net šiltu oru – gydytojų atsakymai, kuriuos reikia žinoti

circulation issues in warmth

Šaltos rankos ir kojos net ir šiltu oru dažnai būna dėl prastos kraujotakos. Kraujagyslės susitraukia, todėl galūnės mažiau aprūpinamos krauju, o svarbiausiems organams teikiama pirmenybė. Raynaud fenomenas, pasireiškiantis 5-10 % suaugusiųjų, sukelia ekstremalų kraujagyslių susiaurėjimą šalčio ar streso metu. Mitybos trūkumas, hormonų svyravimai ir tokios būklės kaip hipotirozė taip pat turi didelę įtaką. Moterys šiuos simptomus patiria dažniau dėl hormoninių svyravimų. Supratus pagrindines priežastis, galima rasti veiksmingų šios nemalonios būklės sprendimo būdų.

Prasta kraujotaka: Dažniausias šaltų galūnių kaltininkas

Prasta kraujotaka yra pagrindinė priežastis, dėl kurios daugelis žmonių patiria nuolatinį rankų ir kojų šaltį, ypač žiemos mėnesiais. Ši būklė pasireiškia, kai susiaurėja kraujagyslės, o tai riboja pakankamą galūnių kraujotaką.

Reklama

Blogą kraujotaką lemia keli veiksniai . Raynaud liga, dažnas kraujagyslių sutrikimas, sukelia pernelyg didelį arterijų susiaurėjimą reaguojant į šaltį ar stresą. Periferinių arterijų liga riboja kraujotaką dėl arterijų susiaurėjimo, kurį lemia susikaupusios apnašos. Be to, rūkymas, diabetas ir hipotirozė gali labai pabloginti kraujotaką.

Kai kraujotaka susilpnėja, organizmas pirmenybę teikia kraujo tekėjimui į svarbiausius organus, o ne į galūnes. Ši natūrali reakcija paaiškina, kodėl rankos ir kojos pirmiausia atvėsta.

Kūno šerdies temperatūra išlieka stabili, o rankų ir kojų pirštai aukoja šilumą – tai apsauginis mechanizmas, kuris išsaugo svarbiausias organų funkcijas esant temperatūros svyravimams.

Reklama

Raynaud fenomenas: Kai kraujagyslės pernelyg jautriai reaguoja į temperatūrą

Raynaud fenomenas yra sunkesnė kraujotakos reakcijos apraiška , kai galūnių kraujagyslės smarkiai susitraukia veikiamos žemos temperatūros ar emocinio streso.

Epizodo metu pažeistos vietos paprastai tampa baltos, nes sumažėja kraujotaka, paskui mėlynos, nes audiniams trūksta deguonies. Galiausiai jos tampa raudonos, kai kraujotaka atsistato, dažnai kartu su pulsavimu, dilgčiojimu ar patinimu. Šie spalvos pokyčiai yra diagnostiniai būklės požymiai.

Maždaug 5-10 % suaugusiųjų serga Raynaud liga, moterys serga dažniau nei vyrai.

Reklama

Pirminė Raynaud liga pasireiškia be gretutinių ligų, o antrinė Raynaud liga išsivysto dėl autoimuninių ligų, ypač sklerodermijos, vilkligės ar reumatoidinio artrito.

Gydant daugiausia dėmesio skiriama priepuolių prevencijai – šilumos palaikymui, streso mažinimui ir kartais kraujagysles plečiantiems vaistams, pavyzdžiui, kalcio kanalų blokatoriams.

Mitybos trūkumai ir medžiagų apykaitos sutrikimai

Keletas mitybos trūkumų gali lemti blogą galūnių kraujotaką ir temperatūros reguliavimą. Geležies trūkumas, net prieš išsivystant mažakraujystei, gali sumažinti deguonies pernešimą į rankas ir pėdas, todėl jos tampa šaltos.

Reklama

Panašiai ir mažas vitamino B12 bei folio rūgšties kiekis gali sutrikdyti nervų funkciją ir kraujotaką.

Skydliaukės sutrikimai, ypač hipotireozė, daro didelę įtaką temperatūros reguliavimui, nes sulėtėja medžiagų apykaita. Dėl sumažėjusios medžiagų apykaitos sumažėja šilumos gamyba visame kūne, o pirmiausia nukenčia galūnės.

Diabetas ilgainiui gali pažeisti kraujagysles ir nervus, todėl sutrinka rankų ir kojų kraujotaka. Net subklinikiniai cukraus kiekio kraujyje sutrikimai gali lemti šaltas galūnes dar iki oficialios diagnozės nustatymo.

Reklama

Šių pagrindinių mitybos ir medžiagų apykaitos problemų sprendimas dažnai pagerina simptomus, todėl svarbu atlikti išsamų kraujo tyrimą, kai jaučiamas lėtinis rankų ir kojų šaltumas.

Hormonų svyravimai ir skydliaukės funkcijos sutrikimai

Per gyvenimą vykstantys hormonų pokyčiai daro didelę įtaką galūnių kraujotakai ir temperatūros reguliavimui.

Skydliaukės hormonų pusiausvyros sutrikimai ypač veikia jautrumą temperatūrai: dėl hipotirozės dažnai būna nuolat šaltos rankos ir kojos, nes sumažėja medžiagų apykaita ir šilumos gamyba.

Reklama

Moterys dažniau jaučia šaltas galūnes vykstant hormoniniams pokyčiams.

Nėštumas, menstruacijos ir ypač menopauzė sukelia vazomotorinį nestabilumą, dėl kurio periferinės kraujagyslės neadekvačiai susitraukia.

Estrogenų svyravimai daro tiesioginę įtaką organizmo termoreguliacijai ir kraujagyslių reakcijai.

Reklama

Lytinio brendimo ar nėštumo metu gali paūmėti tokios hormoninės būklės kaip Raynaud fenomenas.

Net normalūs kortizolio kiekio svyravimai per dieną daro įtaką periferinei kraujotakai.

Sutrikus šių hormonų sistemų veiklai, organizmas pirmenybę teikia šerdies temperatūros palaikymui, o ne galūnių šildymui, todėl, nepaisant komfortiškos aplinkos temperatūros, rankos ir kojos nuolat būna šaltos.

Reklama

Kada kreiptis į gydytoją dėl nuolat šaltų rankų ir kojų

Nors retkarčiais šaltos galūnės retai reiškia rimtas medicinines problemas, nuolatiniai simptomai verčia kreiptis į specialistą, ypač kai yra tam tikrų įspėjamųjų požymių.

Asmenys turėtų kreiptis į gydytoją, jei šaltos rankos ir kojos atsiranda kartu su odos spalvos pokyčiais, ypač mėlynos ar baltos spalvos, tirpimu, dilgčiojimu ar skausmu.

Medicininė apžiūra tampa neatidėliotina, kai simptomai pasireiškia atviromis negyjančiomis opomis, stipriu skausmu ar odos sustorėjimu.

Reklama

Tiems, kurie jaučia šaltas galūnes ir dusulį, krūtinės skausmą ar nepaaiškinamą svorio kritimą, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Simptomai, kurie trukdo kasdienei veiklai, laikui bėgant blogėja arba atsiranda staiga po 40 metų, gali rodyti pagrindines kraujagyslių ligas, autoimuninius sutrikimus arba endokrininius sutrikimus, kuriuos reikia diagnozuoti.

Ankstyvas įsikišimas gali padėti išvengti komplikacijų ir suteikti tinkamą gydymą tokioms ligoms kaip Raynaud fenomenas ar periferinių arterijų liga.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like