Kas vyksta su jūsų smegenimis po savaitės atostogų su „viskas įskaičiuota“ Turkijoje?

Šiltas baseinas, nepertraukiami kokteiliai, naktiniai švediško stalo malonumai ir rytai, kai šampanas patiekiamas kartu su pusryčiais. „Viskas įskaičiuota“ tipo poilsis Turkijoje atrodo kaip puiki galimybė atsipalaiduoti. Tačiau daugelis grįžę iš tokių atostogų pastebi neįprastą nuovargį, emocinį nestabilumą ar net liūdesį. Kas iš tiesų vyksta jūsų smegenyse per tokią savaitę? Ir kodėl kartais grįžus jaučiamės blogiau nei prieš išvykdami?

Alkoholis – trumpas malonumas, ilgalaikės pasekmės

Alkoholis yra vienas dažniausių „viskas įskaičiuota“ kelionių palydovų. Nors per savaitę žmogus gali neperžengti rekomenduojamų normų, svarbus ne tiek kiekis, kiek reguliarumas. Dieną po dienos vartojamas alkoholis pradeda daryti įtaką ne tik kepenims, bet ir smegenų veiklai.

Reklama

Pasak gydytojos neurologės dr. Elenos V., net trumpas, bet intensyvus alkoholio vartojimo laikotarpis gali sutrikdyti neuromediatorių – tokių kaip dopaminas ir serotoninas – balansą. Šie cheminiai junginiai tiesiogiai atsakingi už mūsų nuotaiką, miegą, atmintį ir net motyvaciją.

„Kai kasdien vartojamas alkoholis, smegenys pradeda kompensuoti šį išorinį dirgiklį. Rezultate – jų natūralus reguliavimas išsibalansuoja, o tai vėliau pasireiškia emociniais svyravimais“, – paaiškina gydytoja.

Dopaminas: malonumo perteklius ir jo kaina

Dopaminas dažnai vadinamas „laimės hormonu“, tačiau iš tikrųjų tai neuromediatorius, atsakingas už malonumo jausmą, motyvaciją ir pasitenkinimą. Kai vartojame alkoholį, dopamino lygis trumpam pakyla, todėl jaučiamės linksmi, atsipalaidavę, laisvesni.

Reklama

Tačiau jei šis efektas kartojasi kiekvieną dieną, smegenys pradeda „sumažinti jautrumą“ – tarsi apsaugos priemonę nuo per didelio stimuliavimo. Po savaitės tokių „dirbtinų“ dopamino pliūpsnių, grįžus į realybę, natūralus dopamino lygis būna nusmukęs. Pasekmės – apatija, motyvacijos stoka, kartais net depresiniai epizodai.

Psichologė dr. Gintarė K. pastebi, kad tai gali sukelti vadinamąjį „holiday blues“ sindromą. Žmonės, grįžę iš kelionės, nebesugeba susikaupti darbe, nejaučia džiaugsmo dėl kasdienės veiklos, jaučiasi tarsi „išsijungę“. Tai nėra tinginystė – tai fiziologinis dopamino deficitas.

Sutrikęs miegas, kuris trukdo atsistatyti

Viena iš alkoholio poveikio sričių – miegas. Nors jis gali padėti greičiau užmigti, tyrimai rodo, kad alkoholis smarkiai sutrikdo REM miego fazę. Būtent ši miego stadija būtina mūsų smegenims atstatyti emocinį balansą, apdoroti prisiminimus ir atnaujinti dėmesio bei koncentracijos gebėjimus.

Reklama

Remiantis 2018 m. žurnale Alcoholism: Clinical and Experimental Research publikuotu tyrimu, net ir vidutinio lygio alkoholio vartojimas 3–5 dienas iš eilės gali sumažinti REM miegą iki 30 %. Rezultatas – lėtinė smegenų „migla“, nuovargis, galvos skausmai ir net padidėjęs nerimo lygis.

Smegenų stresas: organizmas pereina į atstatymo režimą

Smegenys po tokios savaitės patenka į detoksikacijos ir atstatymo būseną. Per šį laikotarpį gali pasireikšti vadinamoji „rebound anxiety“ – nerimas, pasireiškiantis po alkoholio nutraukimo. Ypač tai pasireiškia tiems, kurie per atostogas derino alkoholį su miego trūkumu ir cukraus pertekliumi.

„Smegenys tarsi iš naujo mokosi reguliuoti savijautą be papildomo stimuliavimo. Tai yra normalus, bet nemalonus procesas“, – sako klinikinis neuropsichologas Marius J.

Reklama

Dalis žmonių pastebi ir trumpalaikius atminties sutrikimus: sunkiau prisiminti paprastus dalykus, trūksta aštrumo mintyse, sumažėja kūrybiškumas. Tai taip pat susiję su laikinu neurotransmiterių disbalansu ir pavargusia nervų sistema.

Ar yra būdų, kaip greičiau atsistatyti?

Ekspertai sutinka – smegenys atsigauna, bet joms reikia pagalbos. Pateikiame keletą būdų, kurie paspartina šį procesą:

  • Hidratacija. Gerkite daug vandens. Alkoholio skilimo produktai palieka smegenis dehidratuotas, o tai lemia nuovargį ir galvos skausmus.

    Reklama

  • Miego higiena. 7–9 valandos kokybiško miego, jokio ekrano likus valandai iki poilsio.

  • B grupės vitaminai ir magnis. Jie padeda nervų sistemai ir mažina stresą.

  • Fizinis aktyvumas. Judėjimas skatina endorfinų gamybą ir padeda atsikratyti nuovargio.

    Reklama

  • Mityba be cukraus. Per atostogas suvalgytas cukraus kiekis dažnai viršija rekomendacijas, tad verta pereiti prie baltymų, daržovių, sveikųjų riebalų.


Apibendrinant, savaitė Turkijoje su „viskas įskaičiuota“ gali atrodyti kaip poilsis, tačiau smegenims tai – rimtas išbandymas. Dopamino disbalansas, REM miego praradimas, neurocheminis stresas – tai ne prasimanymai, o moksliškai įrodyti reiškiniai. Svarbu tai žinoti ne tam, kad atsisakytume kelionių, bet tam, kad grįžus mokėtume tinkamai pasirūpinti savo galva – pažodžiui.

Reklama
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like
emotional response to experiences
Skaityti daugiau

Kodėl žmonės verkia?

Žmonės verkia kaip sudėtingas emocinis mechanizmas, padedantis apdoroti sudėtingus jausmus, sumažinti stresą ir pranešti apie pažeidžiamumą. Jūsų ašaros…