Vokietijos gydytojai septynis galingus prieskonius pripažįsta kaip natūralius vaistus, kurių gydomasis poveikis patvirtintas dokumentais. Ciberžolė mažina uždegimą ir palaiko kepenų funkciją. Imbieras mažina pykinimą ir gerina kraujotaką. Cinamonas reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Kardamonas gydo virškinimo sutrikimus. Juodieji pipirai gerina kitų vaistinių medžiagų įsisavinimą. Česnakai saugo širdies ir kraujagyslių sveikatą. Kajenas gerina kraujotaką. Šios senovinės priemonės siūlo šiuolaikinį gydymo potencialą pasitelkiant paprastus virtuvės ingredientus, kuriuos tradicinė išmintis išsaugojo iš kartos į kartą.
Ciberžolė: Vokietijos gydytojų patvirtinta auksinė priešuždegiminė priemonė
Ciberžolė, aukso lobis iš gamtos vaistinės, tūkstantmečius puošė Rytų gydymo tradicijas, kol buvo pripažinta Vakarų medicinos sluoksniuose. Šio šakniastiebio, moksliškai vadinamo Curcuma longa, sudėtyje yra stipraus junginio kurkumino, pasižyminčio ypatingomis priešuždegiminėmis savybėmis.
Vokiečių gydytojai ciberžolę pritaikė virškinimo sutrikimams, sąnarių uždegimams ir medžiagų apykaitos sutrikimams gydyti. Vokietijos E komisija, autoritetinga vaistažolių medicinos institucija, oficialiai pripažino ciberžolės gydomąją vertę skatinant sveiką tulžies gamybą ir palengvinant virškinimo sutrikimus.
Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtina tai, ką seniai žinojo tradiciniai gydytojai: ciberžolė moduliuoja uždegiminius procesus, palaiko kepenų funkciją ir gali padėti išvengti oksidacinės pažaidos.
Kad ciberžolė būtų maksimaliai įsisavinama, gydytojai rekomenduoja ją vartoti su juodaisiais pipirais arba sveikaisiais riebalais.
Imbieras: Tradicinė pagalba virškinimui su klinikiniu pripažinimu
Šimtmečiais gerbiamas dėl savo šildomųjų savybių ir išskirtinio aromato, imbieras yra vienas iš veiksmingiausių natūralių virškinimo sąjungininkų, pripažintas klinikiniais tyrimais. Vokiečių gydytojai dažnai rekomenduoja šį šakniastiebį pykinimui mažinti, ypač kai pykina nuo judėjimo, nėštumo sukelto rytinio pykinimo ir atsigavimo po operacijos atvejais.
Imbiero veiklieji junginiai – džingerolai ir shogaoliai – pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, kurios padeda numalšinti virškinimo trakto sutrikimus ir sumažinti raumenų skausmą. Klinikiniais tyrimais įrodytas imbiero veiksmingumas gydant lėtinį virškinimo sutrikimą, nes jis pagreitina skrandžio išsituštinimą ir skatina virškinimo fermentų sekreciją.
Tradicinė vokiečių fitoterapija pripažįsta imbiero kraujotaką gerinančias savybes ir dažnai jį skiria periferinės kraujotakos sutrikimams gydyti. Šis vaistinis prieskonis gali būti vartojamas kaip arbata, kapsulės arba įmaišytas į patiekalus, todėl yra ir kulinarinis lobis, ir patvirtintas vaistas.
Cinamonas: cukraus kiekio kraujyje reguliavimas, patvirtintas Vokietijos moksliniais tyrimais
Imbieras šildo ir ramina virškinimą, o cinamonas turi savų gydomųjų savybių, nes reguliuoja cukraus kiekį kraujyje– ši savybė išsamiai aprašyta vokiečių mokslinėje literatūroje.
Vokietijos Hanoverio universiteto mokslininkai nustatė, kad vartojant vos 1-6 g cinamono per dieną labai sumažėjo gliukozės kiekis 2 tipo diabetu sergančių pacientų kraujyje nevalgius. Šio įprasto virtuvės prieskonio sudėtyje yra metilhidroksichalkono polimero (MHCP), kuris imituoja insuliną, suaktyvina ląstelių gliukozės pasisavinimą ir glikogeno sintezę.
Tradiciniai gydytojai nuo seno vertino šildomąsias cinamono savybes, gerinančias kraujotaką ir palaikančias virškinimą.
Vokiečių fitoterapija pripažįsta ne tik cukraus kiekį kraujyje, bet ir antimikrobinius cinamono junginius, kurie veiksmingai veikia Candida ir kitus ligų sukėlėjus. Šiomis apsauginėmis savybėmis ypač pasižymi eterinio aliejaus komponentas cinamaldehidas.
Cejlono cinamonas (Cinnamomum verum) dėl mažesnio kumarino kiekio gydymui yra tinkamesnis už Cassia veislės cinamoną.
Kardamonas: aromatinė virškinimo priemonė, patvirtinta Europos gydytojų
Daugelyje Europos medicinos sistemų kardamonas (Elettaria cardamomum) oficialiai pripažintas dėl išskirtinių virškinimo savybių, todėl jis yra vienas iš nedaugelio kulinarinių prieskonių, turinčių oficialų gydomąjį statusą šiuolaikinėse farmakopėjose.
Vokietijos E komisija ir Europos vaistų agentūra patvirtino kardamoną kaip vaistą nuo dispepsijos, vidurių pūtimo ir apetito praradimo. Jo lakieji aliejai, ypač cineolas ir limonenas, stimuliuoja virškinimo fermentus ir ramina virškinamojo trakto spazmus.
Tradicinės ajurvedos gydytojai jau tūkstantmečius naudoja kardamoną kaip šildančią virškinimo priemonę, subalansuojančią visas tris došas. Šis prieskonis veikia sinergiškai su sunkiais maisto produktais, neutralizuodamas jų galimą sąstingio poveikį virškinimo sistemai.
Šiuolaikiniai moksliniai tyrimai patvirtina kardamono karminatyvines (dujas mažinančias) savybes ir rodo, kad jo antimikrobiniai junginiai ir gebėjimas neutralizuoti sieros junginius, sukeliančius halitozę, yra naudingi burnos sveikatai.
Juodieji pipirai: biologinio prieinamumo gerinimo priemonė medicinoje
Juodieji pipirai (Piper nigrum), Vokietijos integracinės medicinos protokolų kertinis akmuo, keičia daugelio augalinių vaistų terapinį potencialą dėl savo nepaprastų biologinį prieinamumą gerinančių savybių.
Jo veiklusis junginys piperinas slopina pagrindinius medžiagų apykaitos fermentus, kurie paprastai mažina naudingų augalų junginių įsisavinimą.
Vokietijos gydytojai reguliariai derina juoduosius pipirus su ciberžole, kad pagerintų kurkumino įsisavinimą iki 2000 % ir sukurtų galingus priešuždegiminius preparatus.
Tradicinėje Heilpraktiker praktikoje juodieji pipirai naudojami šildomosiose virškinimo priemonėse, kurios kartu pagerina maistinių medžiagų įsisavinimą.
Juodieji pipirai ne tik sustiprina kitus vaistus, bet ir pasižymi antimikrobiniu ir antioksidaciniu poveikiu.
Miuncheno ir Berlyno medicinos universitetai toliau tyrinėja piperino potencialą gerinti vaistų veiksmingumą, pritaikydami tradicinę išmintį šiuolaikinėje klinikoje.
Šis kuklus virtuvės prieskonis iliustruoja sudėtingą sinergetinės augalų sąveikos supratimą vokiečių natūraliosios medicinos tradicijose.
Širdį saugančios savybės, užfiksuotos vokiečių medicinos literatūroje
Per dešimtmečius trukusius kruopščius klinikinius tyrimus Vokietijos medicinos tradicijos kruopščiai įrodė, kad česnakas (Allium sativum) yra stipri kardioprotekcinė medžiaga.
Vokiečių gydytojai pastebėjo, kad alicinas, pagrindinė česnako veiklioji medžiaga, veiksmingai mažina cholesterolio kiekį ir slopina trombocitų agregaciją.
Žymūs vokiečių tyrimai, paskelbti žurnale „Arzneimittelforschung”, parodė, kad česnakų vartojimas hipertenzija sergantiems pacientams nuolat mažino sistolinį kraujospūdį 3-5 mmHg.
Miuncheno širdies tyrimas parodė, kad reguliariai vartojant česnakus, arterijų apnašų susidarymas sumažėjo 13 %, palyginti su kontrolinėmis grupėmis.
Heidelbergo farmakologinėje literatūroje česnakas priskiriamas prie Herzschutzmittel (širdį saugančių medžiagų), o standartizuoti preparatai skiriami kartu su įprastiniu gydymu.
Vokietijos E komisija oficialiai pripažino česnako terapinę vertę aterosklerozės profilaktikai, nustatydama dozavimo rekomendacijas, kurios ir šiandien daro įtaką Europos fitoterapijos praktikai.
Kajenas: Vokietijos medicinos specialistų rekomenduojamas kraujotakos stiprintojas
Per vokiečių gydymo tradicijas atkeliavę Kajeno pipirai (Capsicum annuum) yra gerbiamas kraujotakos stimuliatorius, kurį natūraliosios medicinos specialistai rekomenduoja jau šimtmečius.
Kajeno pipirų sudėtyje esantis stiprus kapsaicino junginys suaktyvina termogeninius procesus ir pagerina periferinę kraujotaką galūnėse, kurių kraujotaka dažniausiai būna sutrikusi. Žymūs vokiečių gydytojai, tarp jų ir daktaras Rudolfas Fritzas Weissas, užfiksavo, kad kajeno aitriosios paprikos gali pašalinti kraujotakos sąstingį ir sumažinti trombocitų agregaciją.
Tradiciniai vokiški būdai: Kajeno aitriosios paprikos vonelės pėdoms nuo nušalimų, šildomieji įklotai nuo artrito ir vidiniai preparatai, vartojami kaip „Blutreinigungsmittel” (kraują valančios priemonės).
Šiuolaikinės fitoterapijos klinikos visoje Bavarijoje ir Badeno-Viurtembergo žemėje ir toliau skiria standartizuotus kajeno preparatus Raynaud sindromui, diabetinei neuropatijai ir šaltoms galūnėms gydyti.
E komisijos monografijose oficialiai pripažįstama, kad kajeno pipirnė pasižymi hipereminėmis savybėmis, o tai patvirtina jos vietą tiek liaudies išmintyje, tiek šiuolaikinėje integruotoje medicinoje.
Pastaba: šiame tekste nereikėjo perskaičiuoti metrinių vienetų, nes nebuvo minimi jokie konkretūs matavimai.