Daugelis iš mūsų yra patyrę tą nemalonų jausmą, kai tenka nutraukti saldų miegą dėl naktinio poreikio apsilankyti tualete. Nors tai dažnai atrodo kaip neišvengiama kasdienybės dalis, sveikatos specialistai atkreipia dėmesį, kad dažnas kėlimasis į tualetą naktį gali turėti neigiamų pasekmių sveikatai. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl gydytojai nerekomenduoja eiti į tualetą vidury nakties ir kokią įtaką tai gali turėti mūsų bendrai savijautai.
Miego ciklo sutrikimai ir jų pasekmės
Žmogaus miegas susideda iš kelių ciklų, kurių metu kūnas pereina įvairias miego fazes – nuo lengvo iki gilaus miego ir REM (greito akių judėjimo) fazės. Kiekviena fazė atlieka svarbų vaidmenį organizmo atsigavimo procese.
Medicinos ekspertai pabrėžia, kad miego pertraukimas, net ir trumpam nuėjimui į tualetą, gali sutrikdyti natūralų miego ciklą. Kai atsibundame vidury nakties, mūsų smegenys pereina iš gilaus miego į budrumą, o vėliau gali būti sunku vėl pasiekti gilaus miego fazę.
„Kiekvienas miego ciklo pertraukimas kenkia miego kokybei. Net jei po apsilankymo tualete greitai užmiegame, mūsų smegenys turi iš naujo pradėti miego ciklą, todėl galime nepasiekti reikiamo gilaus miego kiekio,” – aiškina vienas miego medicinos centro specialistas.
Nepakankama miego kokybė siejama su įvairiomis sveikatos problemomis, įskaitant nuovargį dienos metu, prastesnę koncentraciją, susilpnėjusią imuninę sistemą ir net padidėjusią širdies ligų bei diabeto riziką ilgalaikėje perspektyvoje.
Griuvimų rizika naktį
Dar viena priežastis, kodėl gydytojai nerekomenduoja keltis į tualetą naktį, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, yra padidėjusi griuvimų rizika. Tamsioje aplinkoje, būnant mieguistam ir dezorientuotam, žmogui lengviau pargriūti.
Statistika rodo, kad reikšminga dalis namų nelaimingų atsitikimų įvyksta būtent naktį, kai žmonės keliauja į tualetą. Šie griuvimai gali sukelti rimtų sužalojimų – nuo mėlynių iki lūžių, ypač vyresniems žmonėms, kurių kaulai yra trapesni.
„Naktiniai griuvimai yra viena pagrindinių traumų priežasčių vyresnio amžiaus žmonėms. Rizika dar labiau padidėja, jei asmuo vartoja tam tikrus medikamentus, turinčius įtakos pusiausvyrai,” – teigia traumatologijos skyriaus gydytojas.
Hormono melatonino gamybos sutrikdymas
Melatoninas, dažnai vadinamas „miego hormonu”, yra natūralus organizmo gaminamas hormonas, reguliuojantis miego ir budrumo ciklus. Jo gamyba didėja tamsoje ir mažėja veikiant šviesai.
Kai naktį atsibundame ir įjungiame šviesą tualete, staigus šviesos poveikis gali sumažinti melatonino gamybą. Medicinos specialistai pabrėžia, kad net trumpas ryškios šviesos poveikis gali sutrikdyti melatonino gamybą ir apsunkinti pakartotinį užmigimą.
„Ryški šviesa tualete siunčia signalą smegenims, kad jau rytas ir laikas busti. Tai gali sutrikdyti natūralų miego-budrumo ciklą ir turėti ilgalaikių pasekmių miego kokybei,” – aiškina endokrinologijos specialistas.
Priežastys ir jų sprendimas
Vietoj to, kad tiesiog priprastume keltis naktį, gydytojai rekomenduoja išsiaiškinti dažno naktinio šlapinimosi (nokturijos) priežastis. Dažniausios jų yra:
- Per didelis skysčių vartojimas prieš miegą: Sveikatos specialistai rekomenduoja riboti skysčių vartojimą likus 2-3 valandoms iki miego.
- Kofeino ir alkoholio vartojimas: Šie stimuliantai didina šlapimo gamybą ir gali sukelti dažnesnį šlapinimąsi. Rekomenduojama vengti jų vartojimo antroje dienos pusėje.
- Šlapimo pūslės problemos: Susilpnėję dubens dugno raumenys ar šlapimo pūslės hiperaktyvumas gali sukelti dažną naktinį šlapinimąsi. Specialūs dubens dugno pratimai gali padėti spręsti šią problemą.
- Medicininės būklės: Cukrinis diabetas, širdies nepakankamumas ar netvarkinga prostata vyrams gali būti dažno naktinio šlapinimosi priežastys. Šiuo atveju reikalinga gydytojo konsultacija ir gydymas.
Praktiniai patarimai geresniam nakties miegui
Gydytojai siūlo kelis praktinius patarimus, kurie gali sumažinti poreikį eiti į tualetą naktį:
- Riboti skysčių vartojimą vakare, ypač vengti gėrimų su kofeinu ir alkoholiu.
- Tuštinti šlapimo pūslę prieš miegą, net jei nejuntate stipraus noro.
- Naudoti naktines lempas vietoj ryškių lubinių šviesų, jei vis dėlto tenka keltis naktį.
- Konsultuotis su gydytoju, jei naktinis šlapinimasis tapo reguliarus ir trikdo miegą.
- Atlikti dubens dugno stiprinimo pratimus, kurie gali padėti kontroliuoti šlapimo pūslę.
Išvados
Nors retkarčiais keltis į tualetą naktį gali būti neišvengiama, sveikatos specialistai sutinka, kad reguliarus miego pertraukimas dėl tualeto poreikių gali turėti reikšmingą neigiamą poveikį mūsų sveikatai. Vietoj to, kad priimtume tai kaip neišvengiamą gyvenimo dalį, verta ieškoti būdų, kaip sumažinti šių vizitų dažnumą.
Jei dažnas naktinis šlapinimasis tapo problema, kuri trikdo jūsų miegą ir kasdienį gyvenimą, rekomenduojama pasikonsultuoti su sveikatos specialistu. Tiksliai diagnozavus problemą ir taikant tinkamas priemones, daugeliu atvejų galima pagerinti miego kokybę ir sumažinti naktinių vizitų į tualetą skaičių.