7 tylūs kūno požymiai, kad uždegimas naikina jus iš vidaus, bet dar ne per vėlu

inflammation s silent body signals

Tylūs destruktyvaus lėtinio uždegimo požymiai: nuolatinis nuovargis, virškinimo problemos, kognityvinių funkcijų pablogėjimas, įsisenėjusios odos problemos, raumenų ir skeleto skausmai, nepaaiškinamas svorio padidėjimas ir dažnos infekcijos, kurios lėtai gyja. Šios apraiškos atsiranda dėl to, kad uždegiminiai citokinai sutrikdo normalias įvairių sistemų fiziologines funkcijas. Simptomai dažnai atrodo nesusiję, tačiau kyla dėl tų pačių uždegiminių procesų. Šių įspėjamųjų signalų atpažinimas leidžia laiku įsikišti, kol uždegimas dar nepadarė negrįžtamos žalos svarbiausiems organams ir audiniams.

Nepaaiškinamas nuovargis ir žemas energijos lygis

Kodėl asmenims, sergantiems lėtiniu uždegimu, dažnai pasireiškia nuolatinis nuovargis? Tai susiję su tuo, kad prouždegiminiai citokinai– signaliniai baltymai, sukeliantys imunines reakcijas – sunaudoja daug medžiagų apykaitos išteklių.

Reklama

Šie citokinai, įskaitant interleukiną-6 ir naviko nekrozės faktorių-alfa, sutrikdo mitochondrijų funkciją, todėl sutrinka ląstelių energijos gamyba.

Be to, sisteminis uždegimas veikia pagumburio, hipofizės ir antinksčių ašies reguliavimą, todėl sutrinka kortizolio gamybos modeliai, būtini normaliam energijos paskirstymui per dieną. Šis sutrikimas pasireiškia rytiniu mieguistumu ir popietiniu išsekimu, nepaisant pakankamo miego.

Uždegiminiai procesai taip pat mažina deguonies pernešimo efektyvumą, nes pažeidžia raudonųjų kraujo kūnelių vientisumą ir kraujagyslių funkciją. Dėl to atsirandanti audinių hipoksija dar labiau pakenkia ATP sintezei, todėl ląstelėse atsiranda fiziologinis energijos trūkumas.

Reklama

Ši biocheminė kaskada paaiškina, kodėl uždegimo sukeltas nuovargis išlieka nepriklausomai nuo psichologinių veiksnių ir prastai reaguoja į įprastas poilsio strategijas.

Nuolatinės virškinimo problemos ir žarnyno diskomfortas

Kaip dažnai žmonės atpažįsta, kad jų lėtiniai virškinimo simptomai atspindi pagrindinius uždegiminius procesus? Virškinimo trakto uždegimas dažnai pasireiškia nuolatiniu pilvo pūtimu, pilvo skausmu, nereguliariu tuštinimusi ir jautrumu maistui – simptomais, kurie dažnai atmetami kaip laikinas diskomfortas.

Žarnyno epitelis, pažeistas uždegiminių citokinų, sudaro sąlygas bakterijoms persikelti ir antigenams prasiskverbti pro gleivinės barjerą. Ši būklė, vadinama padidėjusiu žarnyno pralaidumu („nesandarus žarnynas”), skatina sisteminį uždegimą. Padidėjęs uždegimo žymenų, tokių kaip kalprotektinas ir C reaktyvusis baltymas, kiekis yra susijęs su tokiomis ligomis kaip dirgliosios žarnos sindromas, uždegiminės žarnyno ligos ir plonojo žarnyno bakterijų peraugimas.

Reklama

Lėtinis žarnyno uždegimas sutrikdo mikrobiomo pusiausvyrą, sumažindamas naudingų bakterijų populiacijas ir skatindamas patogeninių rūšių dauginimąsi.

Ši disbiozė dar labiau paaštrina uždegimines kaskadas ir sukuria savaime besitęsiantį ciklą, kuris peržengia virškinamojo trakto ribas ir veikia įvairias organizmo sistemas.

Nuotaikos pokyčiai, smegenų migla ir kognityvinių funkcijų pablogėjimas

Nors daugelis kognityvinius sutrikimus priskiria senėjimui, stresui ar miego trūkumui, nuolatiniai nuotaikos pokyčiai ir proto aiškumo problemos dažnai signalizuoja apie neurouždegimą. Šis uždegiminis smegenų audinio atsakas gali sutrikdyti neuromediatorių funkciją ir nervinio ryšio kelius, pasireikšti depresija, nerimu ar nepaaiškinamu dirglumu.

Reklama

Neurouždegimas sutrikdo hipokampo funkciją, paveikia atminties formavimąsi ir prisiminimą. Pacientai dažnai pasakoja apie sunkumus susikaupti, žodyno atgaminimo problemas ir sumažėjusius problemų sprendimo gebėjimus. Tyrimai rodo, kad padidėjęs uždegimo žymenų kiekis yra susijęs su pažinimo funkcijų pablogėjimu ir padidėjusia neurodegeneracinių sutrikimų rizika.

Žarnyno ir smegenų ašis vaidina svarbų vaidmenį, nes žarnyno uždegimas gali sukelti sisteminį uždegiminį atsaką, peržengiantį kraujo-smegenų barjerą. Šis dvikryptis ryšys paaiškina, kodėl lėtinės žarnyno problemos dažnai sutampa su kognityviniais simptomais.

Pašalinus pagrindinį uždegimą dažnai pagerėja psichikos aiškumas ir emocinis stabilumas, o tai patvirtina sisteminių uždegiminių procesų neurologinį poveikį.

Reklama

Odos problemos, kurios neišnyksta

Odos sistema yra matomas vidinių uždegiminių procesų indikatorius, atskleidžiantis lėtinį uždegimą per nuolatinius odos susirgimus, kurie nepasiduoda įprastiniam gydymui. Nesiliaujanti egzema, psoriazė ir nepaaiškinami bėrimai dažnai reiškia ne atskiras dermatologines problemas, o sisteminius uždegiminius sutrikimus.

Lėtinis uždegimas sukelia pernelyg didelę citokinų, ypač interleukinų ir TNF-alfa, gamybą, kuri pasireiškia odos eritema, niežuliu ir pleiskanojimu. Šios nuolatinės dermatozės dažnai koreliuoja su žarnyno pralaidumu („nesandarus žarnynas”), autoimuniniu reaktyvumu arba medžiagų apykaitos sutrikimais.

Svarbu tai, kad uždegimo sukeltos odos ligos paprastai būna asimetriškos, nevienodo intensyvumo ir epizodiškai paūmėja priklausomai nuo uždegimą sukeliančių veiksnių.

Reklama

Diagnostinis įvertinimas turėtų apimti uždegimo biomarkerius (CRP, ESR), jautrumo maistui tyrimą ir žarnyno pralaidumo įvertinimą.

Gydymo veiksmingumas priklauso nuo to, ar pavyks pašalinti pagrindines uždegimo priežastis, o ne tik slopinti odos simptomus vietinėmis priemonėmis.

Lėtinis raumenų ir sąnarių skausmas

Nuolatinis raumenų ir skeleto diskomfortas yra viena iš labiausiai paplitusių, tačiau dažnai nepastebimų sisteminio uždegimo apraiškų . Ši būklė paprastai pasireiškia raumenų grupių ir sąnarių skausmu, sustingimu ar jautrumu, ypač po neveiklumo laikotarpių.

Reklama

Uždegiminiai citokinai, įskaitant TNF-alfa ir interleukiną-6, tiesiogiai jautrina nociceptorius ir prisideda prie skausmo sensibilizacijos kelių. Kai uždegimas tampa lėtinis, šie biocheminiai mediatoriai ardo kremzlę, silpnina sausgysles ir įsiskverbia į sinovijos audinius, taip sukurdami nesibaigiantį diskomforto ir struktūros blogėjimo ciklą.

Diagnostiškai padidėjęs C reaktyviojo baltymo ir eritrocitų nusėdimo greitis dažnai koreliuoja su simptomų sunkumu. Pacientai gali jausti neproporcingai didelį rytinį sustingimą, trunkantį ilgiau nei 30 minučių, simetrišką sąnarių pažeidimą ir skausmą, kuris nereaguoja į įprastinius analgetikus – visi šie požymiai būdingi uždegimo sukeltai raumenų ir skeleto patologijai.

Užsispyręs svorio augimas nepaisant sveikų įpročių

Be sąnarių diskomforto, uždegimas pasireiškia medžiagų apykaitos sutrikimais, kurie dažnai pasireiškia nepaaiškinamu svorio priaugimu, neatspariu mitybos pokyčiams ir fiziniams pratimams. Lėtinis, silpnas uždegimas keičia jautrumą insulinui, blogina gliukozės apykaitą ir skatina riebalinio audinio didėjimą, ypač visceralinėse srityse.

Reklama

Prouždegiminiai citokinai, įskaitant TNF-α ir IL-6, trikdo leptino signalinius kelius, todėl sutrinka apetito kontrolės mechanizmai ir bazinė medžiagų apykaita. Ši uždegiminė kaskada suaktyvina pagumburio, hipofizės ir antinksčių ašies disfunkciją, todėl padidėja kortizolio gamyba, o tai dar labiau sustiprina centrinio riebalinio audinio kaupimąsi.

Be to, su sisteminiu uždegimu susiję žarnyno mikrobiomo pakitimai keičia energijos surinkimo efektyvumą, didindami kalorijų ištraukimą iš suvalgytų maistinių medžiagų.

Šios imunometabolinės sąveikos sukuria fiziologinę aplinką, palankią svoriui išlaikyti, nepaisant to, kad laikomasi įprastinių svorio valdymo protokolų, todėl, norint veiksmingai išspręsti šią problemą, reikia imtis į uždegimą nukreiptų intervencijų.

Reklama

Dažnos infekcijos ir lėtas gijimas

Nors į pasikartojančias infekcijas ir užsitęsusį žaizdų gijimą dažnai nekreipiama dėmesio kaip į atskirus simptomus, jie yra svarbūs sisteminio uždegimo klinikiniai rodikliai. Lėtinis uždegimas įvairiais būdais silpnina imuninę funkciją, todėl organizmas tampa jautrus patogeninei invazijai ir pažeidžia audinių atstatymo mechanizmus.

Asmenims, kuriems dažnai pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, nuolatinės šlapimo takų infekcijos ar lėtai gyjančios nedidelės žaizdos, gali pasireikšti uždegiminės disreguliacijos pasekmės. Užsitęsęs uždegiminis procesas nukreipia imuninius išteklius uždegiminėms kaskadoms palaikyti, o ne veiksmingam patogenų šalinimui ar audinių regeneracijai.

Pažymėtina, kad padidėjęs prouždegiminių citokinų kiekis trukdo ląstelių migracijai į sužeidimo vietas ir apsunkina proliferacinę žaizdų gijimo fazę. Šie žymenys koreliuoja su sumažėjusia neutrofilų funkcija ir susilpnėjusia fagocitozė, todėl susidaro palankios sąlygos oportunistinėms infekcijoms ir vėlesniam atsigavimui po įprastų sužalojimų.

Reklama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like