Jūsų kepenys gali turėti problemų, jei jaučiate nuolatinį nuovargį, virškinimo sutrikimus (pilvo pūtimas, pykinimas), nepaaiškinamus svorio pokyčius, geltą ar odos pakitimus, smegenų miglą, hormonų pusiausvyros sutrikimus ar nuotaikų svyravimus. Šie simptomai pasireiškia, kai kepenų funkcija blogėja ir kraujyje kaupiasi toksinai.
Natūralūs gydymo būdai – vartoti kepenis palaikančius maisto produktus (lapinius žalumynus, burokėlius, česnakus), mažinti alkoholio vartojimą ir vengti toksinų poveikio. Toliau pateiktos įrodymais pagrįstos strategijos gali padėti atkurti kepenų gyvybines funkcijas.
Nuolatinis nuovargis ir žemas energijos lygis
Nuolatinis nuovargis yra vienas iš pirmųjų kepenų funkcijos sutrikimo požymių. Kai kepenys sunkiai apdoroja toksinus, šios medžiagos kaupiasi kraujyje ir sutrikdo ląstelių energijos gamybą. Kai hepatotoksinai trikdo ATP sintezę, jūsų mitochondrijos – ląstelių jėgainės – negali optimaliai funkcionuoti.
Pastebėsite, kad šis sutrikimas pasireiškia nepaaiškinamu išsekimu, kuris išlieka nepaisant pakankamo poilsio. Šis nuovargis skiriasi nuo įprasto nuovargio; jis yra gilus ir nepaliaujamas. Dėl sutrikusios kepenų detoksikacijos gali pasireikšti ne tik fizinis nuovargis, bet ir kognityviniai simptomai, įskaitant smegenų miglą ir sunkumus susikaupti, nes padidėja amoniako kiekis.
Jei jaučiate nuolatinį nuovargį be nustatomos priežasties, apsvarstykite galimybę įvertinti kepenų būklę. Pagrindiniai kepenų funkcijos tyrimai gali padėti nustatyti ankstyvus funkcijos sutrikimus dar prieš pasireiškiant sunkesniems simptomams, todėl galima laiku įsikišti ir galbūt pakeisti kepenų ląstelių pažeidimą.
Virškinimo sutrikimai ir pilvo diskomfortas
Dažnai virškinimo sutrikimai signalizuoja apie kepenų funkcijos sutrikimus. Kai kepenys sunkiai gamina pakankamai tulžies, būtinos riebalams virškinti, galite jausti pilvo pūtimą, pykinimą ir virškinimo sutrikimus, ypač po riebaus maisto. Dešiniojo viršutinio kvadranto diskomfortas dažnai pasireiškia dėl to, kad kepenų uždegimas ištempia jų apsauginę kapsulę.
Gali atsirasti vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, nes sutrinka tulžies gamyba, dėl to sutrinka žarnyno motorika ir maistinių medžiagų pasisavinimas. Susilpnėjus tulžies tekėjimui, galite pastebėti steatorėją (riebios išmatos). Pilvo pūtimas atsiranda dėl portalinės hipertenzijos, nes mažėja kepenų filtravimo pajėgumas, todėl kaupiasi skysčiai.
Šie simptomai paprastai paūmėja išgėrus alkoholio arba pavalgius daug riebalų – ir vienam, ir kitam reikalingi dideli kepenų apdorojimo procesai. Pažeistos kepenys taip pat neefektyviai metabolizuoja vaistus, todėl dėl vaistų sukeliamo virškinimo trakto gleivinės dirginimo gali paūmėti virškinimo trakto sutrikimai.
Nepaaiškinami svorio svyravimai
Netikėtai kepenų funkcijos sutrikimai dažnai pasireiškia dideliais svorio svyravimais, kurių negalima paaiškinti mitybos ar gyvenimo būdo pokyčiais. Sutrikęs kepenų gebėjimas metabolizuoti riebalus ir reguliuoti gliukozės kiekį gali paskatinti tiek neplanuotą svorio didėjimą, tiek mažėjimą.
Esant pažengusiam kepenų funkcijos sutrikimui, dėl skysčių susilaikymo (ascito) galite greitai priaugti svorio, nes dėl sumažėjusios albumino gamybos sutrinka osmosinis slėgis. Ir atvirkščiai, sunki kepenų būklė gali pagreitinti svorio mažėjimą dėl nepakankamos mitybos, nes sumažėjus tulžies gamybai, sutrinka riebalų pasisavinimas.
Šie svyravimai dažnai sutampa su sarkopenija (raumenų nykimu), net jei bendras kūno svoris išlieka stabilus. Jūsų KMI gali atrodyti normalus, nors kūno sudėtis blogėja. Stebint nepaaiškinamus svorio pokyčius, viršijančius 5 % per 6-12 mėnesių, būtina įvertinti kepenų funkciją, ypač jei kartu pasireiškia periferinė edema ar laikinųjų raumenų atrofija.
Odos spalvos pakitimai ir anomalijos
Kai sutrinka kepenų veikla, dažnai atsiranda savitų odos požymių, nes sutrinka kepenų medžiagų apykaita ir išsiskyrimas. Dermatologiniai kepenų nepakankamumo požymiai paprastai pasireiškia kaip pigmentacijos pakitimai ir struktūriniai epitelinio audinio pokyčiai.
- Gelta – hiperbilirubinemija dėl sutrikusios bilirubino konjugacijos ir ekskrecijos sukelia sklerų, gleivinių ir odos pageltimą.
- Viršutinėje liemens ir veido dalyje atsiranda kraujagyslių pažeidimų su centrine arteriole ir spinduliuojančiomis kraujagyslėmis, atsirandančių dėl sutrikusios estrogenų apykaitos.
- Delnų eritema – dėl pakitusios lytinių hormonų apykaitos ir periferinių kraujagyslių išsiplėtimo atsiranda abipusis dilbių ir dilbių paraudimas.
Taip pat galite pastebėti niežulį (intensyvų niežėjimą) be bėrimo, caput medusae (išsiplėtusias periumbilikines venas) ir Terry’io nagus (nagų vagelės išbalimą). Dėl šių dermatologinių požymių būtina nedelsiant atlikti hepatologinį įvertinimą.
Hormonų pusiausvyros sutrikimai ir nuotaikos pokyčiai
Pablogėjus kepenų funkcijai, kepenys atlieka svarbų vaidmenį hormonų apykaitoje ir tai daro didelę įtaką jūsų endokrininei sistemai. Jos reguliuoja estrogenų, testosterono ir skydliaukės hormonų konjugaciją ir šalinimą. Sutrikus šiems hormonams, jie nenormaliai kaupiasi kraujotakoje.
Gali pasireikšti nepaaiškinamas dirglumas, depresija ar nerimas, nes estrogenų perteklius veikia neurotransmiterių funkciją. Vyrams dėl testosterono ir estrogenų santykio sutrikimų gali atsirasti ginekomastija arba sumažėti lytinis potraukis. Moterys dažnai pastebi menstruacijų nereguliarumą arba pablogėjusius PMS simptomus.
Į hipotirozę panašūs simptomai, įskaitant nuovargį, svorio augimą ir šalčio netoleravimą, dažnai pasireiškia dėl to, kad kepenys nesugeba tinkamai paversti T4 į aktyvųjį T3. Stebint nuotaikos svyravimus kartu su fiziniais simptomais galima gauti vertingų diagnostinių įžvalgų, ypač tais atvejais, kai įprastiniai kepenų funkcijos tyrimai neviršija kontrolinių intervalų, tačiau yra subklinikinis kepenų nepakankamumas.
Natūralūs kepenis palaikantys maisto produktai ir papildai
Hormonų pusiausvyros sutrikimams šalinti reikia ir medicininės intervencijos, ir strateginio mitybos pasirinkimo, kuris pagerintų kepenų funkciją. Optimali mityba gali susilpninti kepenų uždegimą ir paskatinti ląstelių regeneraciją selektyviai naudojant fitonutrientus ir antioksidacinius junginius.
- Kryžmažiedžių daržovių (brokolių, Briuselio kopūstų, lapinių kopūstų) sudėtyje yra gliukozinolatų, kurie reguliuoja II fazės detoksikacijos fermentus ir palaiko hormonų apdorojimui svarbius sulfatacijos kelius.
- Daug sieros turintys maisto produktai (česnakai, svogūnai) yra pirmtakai glutationo – pagrindinio kepenų antioksidanto, atsakingo už ksenobiotikų neutralizavimą – sintezei.
- kepenis apsaugantys augaliniai preparatai (erškėtuogės, kiaulpienių šaknys, ciberžolė) pasižymi choleretiniu ir cholagoginiu poveikiu, didina tulžies gamybą ir gerina metabolizuojamų hormonų pasišalinimą
Kartu vartojami B komplekso vitaminai, ypač foliatai, B6 ir B12, palaiko metilinimo procesus, svarbius detoksikacijos reakcijoms hepatocituose, ir dar labiau optimizuoja endokrininę homeostazę.
Gyvenimo būdo pokyčiai siekiant užtikrinti optimalią kepenų sveikatą
Be mitybos intervencijų, norint visapusiškai optimizuoti kepenų sveikatą, reikia strateginių gyvenimo būdo pakeitimų, kurie pašalintų kepenų stresą sukeliančius veiksnius ir kartu skatintų ląstelių regeneraciją. Pirmenybę teikite alkoholio ribojimui – net saikingas alkoholio vartojimas reikalauja didelių detoksikacijos išteklių. Siekite per savaitę skirti daugiau nei 150 minučių aerobinei veiklai, kad sumažintumėte kepenų riebalų kaupimąsi ir padidintumėte jautrumą insulinui.
Laikykitės nuoseklios miego higienos; 7-9 valandos per parą palengvina svarbiausius kepenų atstatymo procesus. Protarpinis badavimas (16:8 protokolas) sureguliuoja autofagijos kelius, kurie pašalina pažeistus hepatocitus. Hidratacijos būklė turi tiesioginės įtakos tulžies klampumui – kasdien suvartokite 30-35 ml/kg filtruoto vandens.
Labai svarbu mažinti hepatotoksinų kiekį aplinkoje: naudokite aktyvuotos anglies filtrus, mažinkite plastikinės taros naudojimą ir rinkitės asmens higienos priemones be ftalatų. Streso valdymo būdai, įskaitant sąmoningumo meditaciją, mažina kortizolio sukeltą kepenų uždegimą ir optimizuoja I/II fazės detoksikacijos fermentų funkciją.