3 nuotaikų svyravimai, kurie rodo vitaminų trūkumą

Tai ne emocijos – kaltas trūkumas

Dažnai kaltinate save dėl nuotaikų svyravimų? Manote, kad tai tik psichologinė problema ar charakterio savybė? Naujausi tyrimai atskleidžia, kad už permainingą emocinę būseną gali būti atsakingas paprastas vitaminų trūkumas organizme. Mūsų kūnas ir smegenys – tai sudėtinga biocheminė laboratorija, kurioje kiekvienas komponentas turi savo vaidmenį. Trūkstant tam tikrų maistinių medžiagų, ši sistema pradeda duoti sutrikimus, kurie pasireiškia ne tik fiziniais simptomais, bet ir emociniais pokyčiais.

Reklama

1. Staigūs nuotaikos pikimai ir nuosmukiai – vitamino B grupės ženklas

Jei pastebite, kad jūsų nuotaika per dieną drastiškai keičiasi nuo euforijos iki visiško nuovargio ir liūdesio, tai gali būti B grupės vitaminų, ypač B12 ir B6, trūkumo požymis.

B vitaminai dalyvauja neurotransmiterių – cheminių medžiagų, kurios perduoda signalus tarp nervų ląstelių – gamyboje. Vienas svarbiausių neurotransmiterių, serotoninas, dažnai vadinamas „laimės hormonu”, tiesiogiai priklauso nuo pakankamo B vitaminų kiekio.

Tyrimai rodo, kad net ir nedidelis B12 vitamino trūkumas gali sukelti nuotaikos svyravimus, dirglumą ir net depresiją. Šis vitaminas būtinas nervų ląstelių membranų formavimui ir apsaugai, o jo stoka gali paveikti smegenų veiklą.

Reklama

Ką valgyti: Jei pastebite staigius nuotaikos svyravimus, į savo mitybą įtraukite daugiau B vitaminų turinčių produktų:

  • Jautiena ir kepenėlės (B12)
  • Lašiša ir tunas (B6, B12)
  • Kiaušiniai (B grupės vitaminai)
  • Pilno grūdo produktai (B1, B3)
  • Ankštinės daržovės (B9)

2. Nuolatinis dirglumas ir nekantrumas – magnio deficito šauksmas

Ar pastebėjote, kad tampa vis sunkiau išlaikyti ramybę? Menkniekiai, kurie anksčiau neprovokuodavo jokios reakcijos, dabar sukelia stiprų susierzinimą? Tai gali būti organizmo signalas, kad trūksta magnio – mineralo, būtino normaliai nervų sistemos veiklai.

Magnis veikia kaip natūralus raminamasis, padedantis reguliuoti streso hormonus ir atpalaiduoti raumenis. Šio mineralo trūkumas ne tik didina jautrumą stresui, bet ir trikdo miego kokybę, o tai dar labiau sustiprina dirglumą.

Reklama

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad net ir nedidelis magnio trūkumas gali sukelti padidėjusį nervingumą, nerimą ir pabloginti gebėjimą įveikti kasdienį stresą. Šiuolaikinis gyvenimo būdas – didelis darbo krūvis, netinkama mityba ir nuolatinė įtampa – dar labiau didina magnio poreikį.

Ką valgyti: Norėdami papildyti magnio atsargas ir sumažinti dirglumą, rinkitės:

  • Tamsiai žalias lapines daržoves (špinatai, lapiniai kopūstai)
  • Riešutus ir sėklas (migdolai, moliūgų sėklos)
  • Avokadus
  • Juodąjį šokoladą (su dideliu kakavos kiekiu)
  • Pilno grūdo produktus

3. Nuolatinis liūdesys ir energijos stoka – vitamino D šešėlis

Jei jaučiate nepaaiškinamą liūdesį, nuovargį ir motyvacijos stoką, ypač žiemos mėnesiais ar po ilgesnio laiko praleidžiant patalpoje, tai gali būti vitamino D trūkumo požymis.

Reklama

Vitaminas D, dar vadinamas „saulės vitaminu”, yra ypatingas tuo, kad mūsų organizmas jį gamina odoje veikiant saulės spinduliams. Šiauriniuose regionuose, kur saulės šviesos mažiau, vitamino D trūkumas tampa epidemija, ypač šaltuoju metų laiku.

Moksliniai tyrimai atskleidžia tiesioginį ryšį tarp vitamino D koncentracijos kraujyje ir depresijos simptomų. Šis vitaminas reguliuoja genų, susijusių su serotonino – neurotransmiterio, atsakingo už gerą nuotaiką – gamyba. Be to, vitaminas D dalyvauja imuninės sistemos veikloje, todėl jo trūkumas gali lemti ne tik prastą nuotaiką, bet ir dažnesnes infekcines ligas.

Ką valgyti: Vitamino D šaltiniai mityboje yra riboti, tačiau svarbu įtraukti:

Reklama

  • Riebią žuvį (lašišą, skumbrę, silkę)
  • Žuvų taukus
  • Kiaušinio trynius
  • Praturtintus pieno produktus

Svarbu pažymėti, kad vitamino D pagrindinis šaltinis yra saulės šviesa, todėl rekomenduojama kasdien bent 15-20 minučių praleisti lauke, atidengus veidą ir rankas.

Kodėl neužtenka tik žinoti?

Maisto papildai gali būti naudingi, tačiau prieš pradedant juos vartoti, rekomenduojama pasikonsultuoti su gydytoju ir atlikti kraujo tyrimus, kurie parodys tikslų vitaminų ir mineralų kiekį organizme. Per didelis tam tikrų vitaminų kiekis taip pat gali būti žalingas.

Svarbu suprasti, kad vitaminų ir mineralų trūkumas nėra vienintelė nuotaikų svyravimų priežastis. Jei jaučiate ilgalaikius emocinius sunkumus, verta kreiptis į specialistus, kurie galės įvertinti bendrą sveikatos būklę ir pasiūlyti kompleksinį gydymą.

Reklama

Tačiau nepamirškite, kad kartais tai, ką laikome sudėtinga psichologine problema, gali būti paprastas biocheminis disbalansas, kurį galima ištaisyti koreguojant mitybą ir gyvenimo būdą. Mūsų kūnas ir protas veikia kaip vientisa sistema – pasirūpinkite abiem, ir nuotaikos svyravimai gali tapti praeities reliktu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like