10 mitų apie moters reprodukcinę sistemą, kuriais vis dar tikime

Moterų reprodukcinė sistema – viena jautriausių ir svarbiausių sveikatos sričių, tačiau net ir šiandien apie ją sklando daugybė klaidinančių mitų. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 67% moterų vis dar vadovaujasi klaidingomis nuomonėmis apie savo reprodukcinę sveikatą. Kai kurie mitai tokie įsitvirtinę, kad gali daryti įtaką moters sveikatai ir gyvenimo kokybei. Pateikiame 10 dažniausiai pasitaikančių mitų ir tiesą, kurią turėtumėte žinoti.

1 mitas: Moteris negali pastoti menstruacijų metu

Tiesa: Nors tikimybė pastoti menstruacijų metu yra maža, ji nėra lygi nuliui. Sperma moters organizme gali išlikti gyvybinga iki 5 dienų, o ankstyva ovuliacija gali lemti pastojimą. Todėl patikima kontracepcija būtina visą mėnesinių ciklą.

Reklama

„Dažnai konsultuoju pacientes, kurios nustebusios sužino, kad pastojo menstruacijų metu. Vaisingumas yra sudėtingas procesas, ir kiekvienos moters organizmas veikia individualiai,” – teigia gydytoja ginekologė dr. Ieva Jankevičienė.

Prevencijos patarimas: Net ir menstruacijų metu naudokite patikimą kontracepciją, jei nenorite pastoti.

2 mitas: Skausmingos menstruacijos yra normalu

Tiesa: Daugelis moterų kenčia nuo stipraus mėnesinių skausmo, manydamos, kad tai normalu. Tačiau stiprus skausmas gali būti susijęs su endometrioze, miomomis ar kitomis ginekologinėmis ligomis. Svarbu kreiptis į gydytoją, jei skausmas trikdo gyvenimo kokybę.

Reklama

„Skausmas, dėl kurio negalite atlikti kasdienių veiklų – ne norma, o signalas pasitikrinti,” – pabrėžia reprodukcinės sveikatos specialistė Jūratė Kaminskienė.

Prevencijos patarimas: Stebėkite mėnesinių skausmo intensyvumą, naudokite skausmo dienoraštį. Jei skausmas stiprus, kreipkitės į gydytoją – yra daug būdų jį sumažinti.

3 mitas: Kontraceptinės tabletės visada sumažina vaisingumą ateityje

Tiesa: Kontraceptinės tabletės neturi ilgalaikio poveikio vaisingumui. Nustojus jas vartoti, dauguma moterų greitai atgauna vaisingumą. Jei kyla problemų pastojant, priežastis dažniausiai yra kita.

Reklama

„Šiuolaikinės kontraceptinės tabletės yra saugios ir neturi įtakos ilgalaikiam vaisingumui. Tai patvirtina daugybė ilgalaikių tyrimų,” – aiškina farmacijos specialistė Vaida Mockutė.

Prevencijos patarimas: Jei planuojate nėštumą, pasitarkite su gydytoju apie kontracepciją ir jos nutraukimą.

4 mitas: Ovuliacija visada vyksta ciklo viduryje

Tiesa: Nors ovuliacija dažniausiai įvyksta ciklo viduryje, tai nėra taisyklė. Moterų ciklai gali būti nereguliarūs, o ovuliacijos laikas – kisti dėl streso, gyvenimo būdo pokyčių ar sveikatos problemų. Ovuliacijos testai gali padėti tiksliau nustatyti vaisingas dienas.

Reklama

„Net ir reguliarų ciklą turinčioms moterims ovuliacija gali „pasislinkti”. Todėl planuojant nėštumą ar jo vengiant, verta stebėti savo organizmo signalus,” – komentuoja reprodukcinės sveikatos centro vadovė dr. Lina Paulauskienė.

Prevencijos patarimas: Naudokite ovuliacijos testus arba stebėkite kūno temperatūrą, jei norite geriau suprasti savo ciklą.

5 mitas: Moters makštis pati apsivalo, todėl nereikia reguliariai tikrintis pas gydytoją

Tiesa: Makštis turi natūralią apsivalymo funkciją, tačiau reguliarūs ginekologiniai patikrinimai būtini. Daugelis ligų, tokių kaip gimdos kaklelio vėžys, ilgai nesukelia simptomų, todėl profilaktiniai vizitai yra itin svarbūs.

Reklama

„Anksti diagnozuotas gimdos kaklelio vėžys gali būti visiškai išgydomas. Deja, dažnai pacientės ateina tik pajutusios simptomus, kai liga jau pažengusi,” – įspėja onkologas-ginekologas prof. Tomas Rudzinskas.

Prevencijos patarimas: 25-65 metų moterims rekomenduojama tikrintis dėl gimdos kaklelio vėžio kas 3 metus, o vyresnio amžiaus moterims – pagal gydytojo rekomendacijas.

6 mitas: Gimdymas natūraliu būdu visada geriau nei cezario pjūvis

Tiesa: Kiekvienos moters situacija skirtinga. Kai kuriais atvejais cezario pjūvis yra saugiausias pasirinkimas tiek motinai, tiek kūdikiui. Gimdymo būdas turi būti parenkamas individualiai, įvertinus visas aplinkybes.

Reklama

„Svarbiausias tikslas – saugi motina ir sveikas naujagimis. Kartais tai geriausiai pasiekiama per cezario pjūvį, ir to nereikėtų vertinti kaip nesėkmės,” – pasakoja akušerė Rūta Kazlauskienė, turinti 20 metų patirtį.

Prevencijos patarimas: Aptarkite gimdymo planą su savo gydytoju, bet būkite pasiruošusi, kad jis gali keistis.

7 mitas: Po 35 metų beveik neįmanoma natūraliai pastoti

Tiesa: Vaisingumas su amžiumi mažėja, tačiau daugelis moterų sėkmingai pastoja ir vėliau nei 35-erių. Tiesa, su amžiumi didėja komplikacijų rizika, tačiau tai nereiškia, kad natūralus pastojimas neįmanomas. Sveikas gyvenimo būdas ir medicininė priežiūra padeda padidinti galimybes.

Reklama

„Mano praktikoje daug moterų, kurios pirmą kartą pastojo būdamos 38–40 metų. Vaisingumas tikrai sumažėja, bet neišnyksta,” – dalinasi nevaisingumo gydymo specialistė dr. Greta Balčiūnaitė.

Prevencijos patarimas: Jei planuojate nėštumą po 35 metų, pasikonsultuokite su gydytoju dėl papildomų vitaminų ir tyrimų.

8 mitas: Moterys negali pastoti, kol maitina krūtimi

Tiesa: Žindymas mažina ovuliacijos tikimybę, tačiau nepašalina jos visiškai. Daugelis moterų ovuliuoja ir gali pastoti dar prieš pirmąsias menstruacijas po gimdymo. Jei norima išvengti naujo nėštumo, žindant reikia naudoti kontracepciją.

Reklama

„Žindymo kontracepcija veikia tik jei maitinama išimtinai krūtimi, dažniau nei kas 4 valandas ir kūdikis jaunesnis nei 6 mėnesių. Net ir tada tai nėra 100% patikima,” – aiškina laktacijos konsultantė Agnė Jasiūnienė.

Prevencijos patarimas: Pasitarkite su gydytoju dėl kontracepcijos metodų, tinkamų žindymo laikotarpiu.

9 mitas: Makšties išskyros visada yra infekcijos požymis

Tiesa: Makšties išskyros – normali moters organizmo dalis, kurios kiekis ir konsistencija gali kisti priklausomai nuo ciklo fazės. Jei išskyros nėra nemalonaus kvapo, nesukelia niežulio ar diskomforto, tai dažniausiai yra visiškai natūralu.

Reklama

„Moters organizmas per ciklą keičiasi, ir išskyrų pobūdis – vienas iš tų pokyčių. Susirūpinti reikėtų tik atsiradus neįprastiems simptomams,” – pataria ginekologė dr. Milda Butkienė.

Prevencijos patarimas: Sekite savo ciklą ir išskyrų pokyčius – taip lengviau pastebėsite nukrypimus nuo jūsų normos.

10 mitas: Menopauzė prasideda tik po 50 metų

Tiesa: Menopauzės pradžia labai individuali. Kai kurioms moterims ji gali prasidėti gerokai anksčiau, net ir prieš 40 metų. Ankstyvos menopauzės priežastys gali būti genetinės, susijusios su autoimuninėmis ligomis ar gyvenimo būdu.

Reklama

„Ankstyva menopauzė gali būti didelis iššūkis, ypač jei moteris dar planuoja šeimą. Svarbu atpažinti jos požymius ir laiku kreiptis pagalbos,” – komentuoja endokrinologė dr. Jolanta Navickienė.

Prevencijos patarimas: Jei pastebite nereguliarų ciklą, karščio pylimus ar kitus simptomus, kreipkitės į gydytoją – hormonų tyrimai gali padėti nustatyti menopauzės pradžią.

Kodėl šie mitai išlieka?

Daugelis šių mitų kyla iš laikų, kai apie moterų reprodukcinę sveikatą buvo kalbama pašnibždomis, o moksliniais tyrimais pagrįsta informacija nebuvo lengvai prieinama. Kultūriniai tabu, informacijos stoka ir kartais net sąmoningas moterų sveikatos klausimų marginalizavimas prisidėjo prie šių mitų išlikimo.

Reklama

Išvados

Kiekviena moteris turėtų gerai pažinti savo kūną ir nepasiduoti mitams, kurie gali klaidinti ar net pakenkti sveikatai. Svarbiausia – atviras pokalbis su specialistais, padedantis išsiaiškinti visus rūpimus klausimus ir užtikrinti gerą savijautą.

Reguliarūs patikrinimai, savistaba ir patikima informacija – trys kertiniai akmenys užtikrinant moters reprodukcinę sveikatą.

Ar jums teko tikėti kuriuo nors iš šių mitų? Pasidalinkite savo patirtimi komentaruose!

Reklama


Šaltiniai:

  • Pasaulio sveikatos organizacija (PSO): „Moterų reprodukcinė sveikata”, 2023
  • Lietuvos akušerių ginekologų draugijos rekomendacijos, 2024
  • American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG): „Contraception and Fertility”, 2022
  • Europos reprodukcinės medicinos ir embriologijos asociacija (ESHRE), 2023
Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You May Also Like