Svetainės medis Klauskite Neįgaliems Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras

LtIEng
Apie mus |Struktūra ir kontaktai |Teisinė informacija |Veiklos sritys |Administracinė informacija |Kaip mus rasti |Klauskite
tarp

 

 

 

Su mumis galima susisiekti:

Mob. tel. 8 650 80324
El. paštu smlpc@hi.lt

 

 

Aplinkos sveikata
Europos aplinkos ir sveikatos procesas
Aplinkos oras
Būstas
Klimatas ir sveikata
Maudyklos
Transportas, sveikata ir aplinka
Vandens ir sveikatos protokolas
Neinfekcinių ligų profilaktika
Ligų profilaktika
Sveikatos stiprinimo programa, skirta ŠKL ir CD profilaktikai
Sužalojimų prevencija
Aplinkos ir sveikatos rodikliai
Mityba ir fizinis aktyvumas
Mityba
Rekomenduojami perspektyviniai valgiaraščiai
Maisto sauga
Mitybos duomenų bazė
Maisto produktų cheminės sudėties duomenų bankas
Maisto produktų sudėties stebėsena
Europos maisto saugos tarnyba (EFSA)
Codex Alimentarius komisija (CAC)
Fizinis aktyvumas
Žindymo skatinimo komitetas
Sveikatos mokymas
Renginiai
Patarimai
Patirties sklaida
„Kaip dirba kiti“– BST geroji patirtis
Ugdymo ir mokymo ataskaitos
Vaikų sveikatos stiprinimas
Aktyvi mokykla
Edukaciniai filmukai sveikatos stiprinimo temomis
Informaciniai socialinės reklamos filmukai 5-12 klasių mokiniams
Sveikatos priežiūra ugdymo įstaigose
Sveikatą stiprinanti mokykla
Geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo geroji praktika
Visuomenės sveikatos stiprinimo gerųjų praktikų portalai
Naujienos
Aktualijos
Nuotraukų galerija
Radijo laidos
Pranešimai žiniasklaidai
Paslaugos
Privalomasis mokymas
Registracija į nuotolinius privalomojo higienos mokymo kursus ir (ar) atestaciją
Paslaugos
Programos ir projektai
Europos Sąjungos struktūrinių fondų remiami projektai
Tarptautiniai projektai
Valstybinės programos
Renginiai
Būsimi renginiai
Įvykę renginiai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sužalojimų prevencija
Pasaulinės skendimo prevencijos dienos tema – „Nors viena priemonė skendimo prevencijai“ 2023.07.17

Maudynės – smagi pramoga. Mėgaujantis ja, reikia nepamiršti, kad neatsakingai įrengta ar pasirinkta maudynių vieta, neatsargus elgesys vandenyje ar prie vandens, taisyklių nepaisymas gali kainuoti gyvybę. Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras primena, kad nuo 2021 m. kasmet liepos 25 d. minima Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Ši pasaulinė iniciatyva yra galimybė priminti apie skendimų problemą visame pasaulyje bei siūlyti gyvybę gelbstinčius sprendimus.

Kasmet pasaulyje nuskęsta maždaug 236 000 žmonių, ir tai nėra galutinis skaičius, nes į šį skaičių neįtrauktos su vandens transportu susijusios žūtys ir potvynio aukos. 90 procentų paskendimų įvyksta mažo ir vidutinio ekonominio išsivystymo šalyse. Ypač daug žmonių skęsta kaimo vietovėse. Net 68 kartus skiriasi mažiausias ir didžiausias paskendimo rodiklis tarp šalių! Per pastarąjį dešimtmetį pasaulyje paskendo daugiau nei 2,5 mln. žmonių.

img   Plačiau
Kaip apsaugoti vaikus nuo negyvų mechaninių jėgų poveikio sužalojimų? 2023.05.10

Negyvų mechaninių jėgų poveikio sužalojimų grupė apima traumas, patirtas dėl mestų ir krintančių objektų smūgių, atsitrenkimų į sportinį inventorių ar smūgių juo, patekimo, sutraiškymo, suspaudimo tarp objektų, sąlyčio su aštriais daiktais, motoriniais įrankiais ir namų apyvokos mechanizmais, žemės ūkio mechanizmais, šaunamaisiais ginklais; fejerverkų, padangų, vamzdžių ar žarnų su slėgiu ir kitų priemonių sprogimų, triukšmo ar vibracijos sukeltus sužalojimus; taip pat svetimkūnius, patekusius į vidų per odą ar natūralias kūno angas.

img   Plačiau
Sukrėsto vaiko sindromo pavojus ir prevencija 2023.03.27

Sukrėsto vaiko sindromu vadinama trauma, kurią vaikui, dažniausiai iki vienerių metų kūdikiui, sukelia suaugusieji, suėmę jį už krūtinės ties pažastimis ir stipriai pakratę. Stiprus kūdikio kratymas pirmyn atgal sukelia galvos smegenų pažeidimą, galvos kraujagyslių įtrūkimą, kraujo išsiliejimą – tai gali nutikti vos po 5 sekundžių kratymo. Patirti sužalojimai gali sukelti nuolatinę negalią ir net mirtį.

Šį sindromą sudaro: subduralinė hematoma (kraujo išsiliejimas po kietuoju smegenų dangalu), smegenų sumušimas, kraujosruvos akių tinklainėje, aplink optinį nervą, kaulų lūžiai. Sukrėsti vaikai paprastai neturi galvos traumai būdingų išorinių požymių.

img   Plačiau
Nudegimų ir nusiplikymų buityje prevencija 2023.02.28

Šaltuoju metų laiku kyla ne tik nušalimų ar susižalojimų paslydus, bet ir didesnis nudegimų bei nusiplikymų pavojus. Tai vieni dažniausiai pasitaikančių nelaimingų atsitikimų buityje. Gyvenamuosiuose būstuose kūrenamos krosnys, katilai, židiniai, veikia elektriniai šildytuvai, deginamos žvakės, todėl padidėja gaisro ar nudegimo dėl kontakto su įkaitusiu paviršiumi arba elektros srove pavojus; geriama daugiau karštų gėrimų, kuriais lengva nusiplikyti. Nemažai nudegimų sukelia pirotechnikos priemonių, fejerverkų sprogimai ir kt.

Nudegimas sukelia skausmą, diskomfortą, jo pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Higienos instituto duomenimis, 2021 m. dėl dūmų, gaisro ir liepsnos poveikio mirė 74 asmenys (iš jų – 4 vaikai ir jaunuoliai iki 19 metų amžiaus). Asmenų, kurie 2021 m. patyrė nudegimus ir kreipėsi į gydymo įstaigą, skaičiai pateikti lentelėje.

img   Plačiau
Pasaulinė skendimo prevencijos dienos šūkis – „Nuskęsti gali bet kas, bet neturėtų niekas!“ 2022.07.18

Vanduo yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Jis suteikia gyvybę, bet gali ir atimti... Nuo 2021 m. kasmet liepos 25 d. minima Pasaulinė skendimo prevencijos diena. Ši pasaulinė iniciatyva yra galimybė priminti mirčių paskendus tragišką ir ilgalaikį poveikį šeimoms ir bendruomenėms bei pasiūlyti gyvybę gelbstinčius sprendimus.

2022 m. Pasaulinės skendimo prevencijos dienos tema – „Nors viena priemonė skendimo prevencijai“, o rekomenduojamas šūkis – „Nuskęsti gali bet kas, bet neturėtų niekas!“.

img   Plačiau
Savivaldybių visuomenės sveikatos biurų traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos sveikatos ugdymo ir mokymo 2021 metų veiklos apžvalga 2022.06.28

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras (toliau – SMLPC), įgyvendindamas SMLPC 2022 m. veiklos plano 02-10-16 priemonės „Teikti metodinę pagalbą, įgyvendinant nacionalinę politiką sveikos mitybos, fizinio aktyvumo, vaikų sveikatos, lėtinių neinfekcinių ligų ir traumų prevencijos ir aplinkos sveikatinimo srityse“ 21. veiksmą „Surinkti, analizuoti ir apibendrinti informaciją apie SVSB organizuojamus traumų  prevencijos  renginius ir leidinius“, parengė Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos sveikatos ugdymo ir mokymo 2021 metų veiklos apžvalgą.

 

 

 

img   Plačiau
Saugaus elgesio mokymui – užduotys vaikams 2022.03.15

Visiems yra žinoma, kad sužalojimai – viena pagrindinių vaikų sveikatos problemų, o vienas iš geriausių prevencijos būdų – švietimas. Atsižvelgdamas į tai, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) Sveikatos mokymo skyriaus specialistai parengė užduočių knygelę pradinių klasių mokiniams „Žaisk ir būk saugus!“, kurios tikslas – mokyti vaikus saugaus elgesio. Šiame leidinyje rasite užduotis, kurias spręsdami vaikai bus skatinami naudoti apsaugos priemones, saugiai elgtis ir saugoti save. Vaikai, žaidimo forma spręsdami užduotis knygelėje, mokysis saugios elgsenos keliaujant transportu, pėsčiųjų ir dviratininkų saugaus eismo, išmoks išvengti apsinuodijimų ir gaisro pasekmių, taip pat susipažins su saugaus elgesio taisyklėmis namuose, žaidimų aikštelėje, vandenyje. Būtent šios pasirinktos sritys yra vienos iš aktualiausių tarp vaikų sužalojimų. 

img   Plačiau
Pavasarinis vandens telkinių ledas ypač pavojingas! 2022.02.28

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad šylant orams vandens telkinių ledas yra ypač nesaugus ir klastingas. Reikia būti budriems ir atsargiems, o ypač – vaikams ir paaugliams bei juos prižiūrintiems suaugusiesiems.

Lietuvoje žiema eina į pabaigą, ištirpo sniegas, kyla oro temperatūra. Tačiau dauguma vandens telkinių tebėra pasidengę ledu. Ant jo dar tebevyksta įvairūs renginiai, sėdi bebaimiai poledinės žūklės mėgėjai ir labai dažnai pramoga ant ledo susigundo vaikai.

Per metus Lietuvoje nuskęsta apie 200 žmonių. Dalis jų nuskęsta ne maudydamiesi, o šaltuoju metų laiku – įlūžus ledui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2021 metais ugniagesiai gelbėtojai daugiau kaip 400 kartų dirbo vandenyje ir ant ledo. Jie ištraukė 106 skenduolius, 3 iš jų – vaikai. Išgelbėjo 38 žmones, iš jų 5 – vaikai.

img   Plačiau
Kritimo traumų prevencija žiemą 2021.12.06

Šiemet kartu su kalendorine žiemos pradžia suskubo ir tikroji žiema su visais savo džiaugsmais ir rūpesčiais. Žemė pasidengė sniegu, takeliai ir šaligatviai ledu, paspaudė šaltukas.

Šaltuoju metų sezonu svarbu stebėti ne tik oro temperatūrą, bet ir objektyviai įvertinti lauke tykančius pavojus, tokius kaip plikledis ir sniegas.

Žiemą dažnai pasitaiko kaulų lūžių, galvos ir stuburo traumų. Griūdamas į priekį žmogus siekia apsisaugoti ir automatiškai ištiesia rankas. Pagrindinė smūgio jėga tenka riešams, kurių kaulai dažnai neatlaiko ir lūžta. Žiemos metu padaugėja ir pėdų bei kulkšnies kaulų traumų, čiurnos raiščių ir sausgyslių patempimų.

img   Plačiau
Nenorime daugiau aukų, norime gyventi savo gyvenimus kartu! 2021.11.18

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras primena, kad kasmet trečiąjį lapkričio sekmadienį minima Pasaulinė diena žuvusiesiems eismo įvykiuose atminti. 2021 metais ji minima lapkričio 21 d. Šių metų Pasaulinės dienos, žuvusiesiems keliuose atminti, šūkis – nenorime daugiau aukų, norime gyventi savo gyvenimus kartu!

img   Plačiau
Parengtas leidinys apie senyvo amžiaus asmenų nukritimų prevencijąParengtas leidinys apie senyvo amžiaus asmenų nukritimų prevenciją 2021.10.07
Saugokitės traumų vandenyje!Saugokitės traumų vandenyje! 2021.07.01
Lietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos sveikatos ugdymo ir mokymo 2020 metų veiklos apžvalgaLietuvos savivaldybių visuomenės sveikatos biurų traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencijos sveikatos ugdymo ir mokymo 2020 metų veiklos apžvalga 2021.06.23
     6-osios JT pasaulinės saugaus kelių eismo savaitės šūkis −„Gatvės už gyvenimą!“ 6-osios JT pasaulinės saugaus kelių eismo savaitės šūkis −„Gatvės už gyvenimą!“ 2021.05.14
Eismo saugumas – visuotinis klausimas!Eismo saugumas – visuotinis klausimas! 2021.04.02
Žiemą pramogaukime saugiai!Žiemą pramogaukime saugiai! 2021.01.27
Tėvams apie įvairaus amžiaus vaikų netyčinius sužalojimus ir jų prevenciją  – interneto svetainėjeTėvams apie įvairaus amžiaus vaikų netyčinius sužalojimus ir jų prevenciją – interneto svetainėje 2021.01.20
Pasaulinę dieną žuvusiesiems keliuose atminti - akcija „Neužgesk“Pasaulinę dieną žuvusiesiems keliuose atminti - akcija „Neužgesk“ 2020.11.12
Nukritimai – per mažai dėmesio didelei problemaiNukritimai – per mažai dėmesio didelei problemai 2020.07.21
Pasaulinės saugaus eismo veiksmų dekados pasiekimaiPasaulinės saugaus eismo veiksmų dekados pasiekimai 2020.06.30

 

 

Renginių ir minėtinų dienų kalendorius
tarp
2024 metų balandis
Pr A T K Pn Š S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
tarp
tarp
Naujienų prenumerata:
tarp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tarp tarp

Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centras
Studentų g. 45 A, LT-08107, Vilnius 
Mob. tel. 8 650 80324
El. paštas smlpc@hi.lt
Svetainė www.smlpc.lt

Duomenys apie Higienos institutą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 111958286.

 

  

tarp
Centro steigėja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija Interneto svetainių kūrimas, seo paslaugos Svetainių kūrimas, seo paslaugos